موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/93023 :کد

0

شمال سوریه توسط پ.ی.د برای کنترل قابل قبول نیست

  چهارشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۱:۵۴
تعداد بازدید : ۲۱۵   
 تحلیل ایران -شمال سوریه توسط پ.ی.د برای کنترل قابل قبول نیست

کنترل شمال سوریه توسط پ.ی.د برای ترکیه قابل قبول نیست/ تاکید بر لزوم حفظ تمامیت ارضی سوریه

نعمان کورتولموش معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت آنکارا با تاکید بر لزوم حفظ تمامیت ارضی سوریه و رضایت آنکارا برای مخاطب قرار گرفته شدن دولت سوریه در حل بحران، گفت: کنترل 911 کیلومتر مرز ترکیه با سوریه توسط پ.ی.د، امری قابل قبول نیست.

 

به گزارش تحلیل ایران  وی این مطلب را در گفت و گو با شبکه خبر ان.تی.وی اعلام کرد.
او در مورد خروج داعش از منبج و کنترل این شهر سوریه توسط نیروهای پ.ی.د و اینکه سرنوشت جرابلس از این مرحله به بعد چه خواهد شد و ترکیه برای کنترل این شهر توسط معارضان سوری میانه روی اقدامی خواهد کرد؟ گفت: ترکیه تحولات را از نزدیک دنبال می کند.


کورتولموش گفت: در دست گیری کنترل جرابلس توسط پ.ی.د به مفهوم کنترل مرز 911 کیلومتری ترکیه با سوریه توسط پ.ی.دا خواهد بود که این برای ترکیه قابل قبول نیست. آنکارا پیشتر نیز مواضع خود در این زمینه را به صراحت اعلام کرده و موضوع را با ائتلاف بین المللی ضد داعش نیز در میان گذاشته است.


وی افزود: ما هر از گاهی شاهد اصابت موشک و خمپاره از سوی مناطق تحت کنترل داعش و پ.ی.د به مناطق مرزی ترکیه هستیم. این رویدادها زندگی مردم در منطقه را به شدت تحت تاثیر قرار داده و این تحولات به صورت یک مساله امنیت ملی ترکیه در آمده است.


سخنگوی دولت آنکارا با تاکید بر اینکه حفظ تمامیت ارضی سوریه برای ترکیه اصل است، گفت: ترکیه نمی خواهد در مقابل عمل انجام شده در سوریه قرار گیرد و شاهد ساختار چند پاره در سوریه شود. ترکیه نظاره گر مساله نخواهد بود و این یک مساله امنیت ملی ترکیه است.


او با بیان اینکه بایستی با رهیافتی نوین بحران سوریه را حل کرد، به عادی سازی سریع روابط آنکارا - مسکو و رهیافت تازه آنکارا به مساله حل بحران سوریه اشاره کرد و گفت: همه گروهها برای شروع دوره گذار در سوریه باید سلاح را کنار گذاشته و بر سر میز مذاکره باشند که دولت سوریه را نیز شامل می شود.


وی همچنین در مورد اجازه ترکیه به روسیه برای استفاده از پایگاه اینجرلیک گفت: چنین چیزی با توجه به اینکه ترکیه عضو ناتو است و پایگاه اینجرلیک نیز یک پایگاه ناتو محسوب می شود، نمی تواند مطرح شود. او طرح چنین ادعایی را بسیار ناشیانه ارزیابی کرد.


منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :