موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس شورای اسلامی

a/93032 :کد

0

سازمان های مردم نهاد در افشای نقض حقوق بشر در غرب فعال شوند

  چهارشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۲:۵۵
تعداد بازدید : ۲۳۳   
 تحلیل ایران -سازمان های مردم نهاد در افشای نقض حقوق بشر در غرب فعال شوند

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: معاون بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در نشست این کمیسیون خواستار فعال شدن سازمان های مردم نهاد در افشای نقض حقوق بشر در غرب شد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: معاون بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در نشست این کمیسیون خواستار فعال شدن سازمان های مردم نهاد در افشای نقض حقوق بشر در غرب شد.

 

به گزارش تحلیل ایران «سید حسین نقوی حسینی» در تشریح جلسه روز سه شنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: «محمدجواد لاریجانی» معاون بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه جهت ارائه گزارشی از وضعیت حقوق بشر در نشست کمیسیون حاضر شد.


سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: لاریجانی تصریح کرد که تهاجم حقوق بشری از جمله تهاجماتی است که غربی ها از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی علیه جمهوری اسلامی دارند.


این نماینده با بیان اینکه دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه محور تهاجمات را تشریح کرد، ادامه داد: محورهای این تهاجمات عبارتند از اجرای احکام شرع که بیشترین تهاجمات را به خود اختصاص داده است، نحوه برخورد نظام با معاندین ضد انقلاب و همچنین تهاجمات به برخورد جمهوری اسلامی با تروریست ها برمی گردد یعنی وقتی ما ریگی را مجازات می کنیم جیغ های بنفش بلند می شود که ایران مدافعان حقوق بشر را مجازات کرده است.


نقوی حسینی به نقل از لاریجانی گفت: از فتنه 88 به بعد تحولی در تهاجمات حقوق بشری غرب علیه جمهوری اسلامی به طور زیرکانه تغییر کرد. اول اینکه صدور قطعنامه های سازمان ملل علیه ما شروع شد. همچنین گزارشگر ویژه برای جمهوری اسلامی انتخاب کردند و کشورهای غربی انفرادی یا گروهی شروع به موضع گیری علیه ایران کردند و انجمن های مختلف به راه انداختند تا علیه ایران کار کنند. از سوی دیگر تهاجمات رسانه ای شروع شد البته تهاجمات و اقدامات عملی علیه مقامات و نهادهای ما به جرم نقض حقوق بشر شروع شد.


این نماینده مجلس گفت: وی تاکید کرد که برخورد با فتنه گران، وضعیت بهائیت، وضعیت اقلیت ها و بالاخره وضعیت زنان پرحجم ترین تهاجمات حقوق بشری بعد از فتنه 88 از سوی غربی ها علیه جمهوری اسلامی ایران است.


نقوی حسینی توضیح داد: البته لاریجانی عنوان کرد که نظام در مقابل این تهاجمات یا باید راه تبعیت را در پیش می گرفت یا باید موضوع را رها می کرد، ولی نظام هر دو راه را باطل دانست و با رعایت همه جوانب، پاسخگو و فعال وارد میدان شد و بدون عقب نشینی از احکام، برای اجرای احکام اسلامی استدلال آورد و راه خود را باز کرد.


سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست داخلی اظهار داشت: محمدجواد لاریجانی ادامه داد که حضرت آقا نیز به عنوان یک کارشناس مقتدر موضوع حقوق بشر را مدیریت می کند. ایشان با توصیه ها و ارشاداتشان راه را در مسیر حرکت ستاد حقوق بشر باز کرده است. وارد شدن به میدان عمل با حقوق بشر اسلامی و فرو ریختن دیوار حقوق بشر غربی از جمله دستاوردهای رهنمودهای ایشان است که تحولات عمیقی را در پی داشت.


وی با بیان اینکه لاریجانی روند مذاکره حقوق بشری با غرب را تشریح کرد، گفت: با غربی ها در این زمینه مذاکره کرده ایم و می کنیم و با استدلال و منطق پاسخگوی همه اعتراضات و انتقادات آنها بوده ایم و خواهیم بود. لذا آنها نتوانستند مذاکرات را ادامه دهند و با بدعهدی به سراغ قطعنامه رفتند. پس از برجام باز هم زمینه مذاکرات فراهم شده بدون اینکه ارتباطی با موضوع برجام داشته باشد.


به گفته نقوی حسینی پس از توضیحات لاریجانی، کواکبیان، ذوالنوری، فلاحت پیشه، رحیمی، کریمی قدوسی و دهقانی مطالبی عنوان کردند.


این نماینده ادامه داد: لاریجانی همچنین تاکید داشت که استراتژی ما این است که اعدام کم باشد اگرچه بیش از 90 درصد اعدام های ما مربوط به مواد مخدر است، مواد مخدری که خریداران آن در اروپا و آمریکا هستند. وی گفت غربی ها با استفاده از حجم بسیار وسیع رسانه ای خود سعی می کنند اهداف تهاجمی خود را پیش ببرند ولی ما هم سکوت نمی کنیم و صدای خود را می رسانیم اگرچه نیازمند حمایت های رسانه ای هستیم.


سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت: لاریجانی در ادامه تأکید کرد که سازمان های مردم نهاد باید در این زمینه فعال شوند. از نظر اسلام حقوق بشر اتفاق خوبی است، اسلام و نظام فکری اسلامی مبدأ و مبتکر تفکر حقوق بشری است. این سازمان ها باید با رصد نقض حقوق بشر در کشورهای غربی فعال شوند و این موارد را افشا و تظلم خواهی کنند.


نقوی حسینی ادامه داد: به گفته لاریجانی مجلس و نمایندگان هم در این زمینه می توانند به لحاظ مصوبات قانونی و مباحث عملی و نظری در زمینه مقابله با تهاجمات حقوق بشری به ناحق غربی و تبیین حقوق بشر اسلامی کمک های بسیاری داشته باشند.


وی اظهار داشت: همچنین در ادامه جلسه نامه وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح مبنی بر توضیح در ارتباط با تذکر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در کمیسیون قرائت شد.


نقوی حسینی گفت: طی نامه مذکور وزیر دفاع با تأکید بر سطح بسیار بالای بین مجلس و وزارت دفاع از سوء تفاهمی که رسانه ها اظهار تأسف کرد و از جایگاه مجلس و نمایندگان به عنوان جایگاه رفیع یاد کرد.


سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین مقرر شد چهارشنبه 17 شهریور کمیسیون در دو نوبت صبح و بعد از ظهر نشست داشته باشد. در نشست ویژه صبح پیشنهاد کمیسیون به کمیسیون تلفیق و جلسه بعد از ظهر امنیت آب و امنیت اقتصادی با حضور مسئولین ذیربط بررسی خواهد شد.


نقوی حسینی همچنین گفت: در ابتدای جلسه امروز جمالی نوبندگانی مسئول هیأت اعزامی کمیسیون به امارات و ایالات متحده عربی گزارشی از وضعیت بیمارستان ایرانیان در دبی ارائه کرد. برای بررسی وضعیت بیمارستان مذکور نشست های مکرری با سرکنسول جمهوری اسلامی در دبی، رئیس و مدیر بیمارستان انجام شد و بازدیدی از ساختمان بیمارستان صورت گرفت.


نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکلات عدم صدور مجوز کار از سوی امارات، تأمین پزشک از ایران را سخت کرده است، ادامه داد: هیات اعزامی گزارش کردند که به دلیل کاهش ساخت مراکز درمانی شاهد کاهش مراجعات بیماران هستیم. بر همین اساس مقرر شد کمیسیون وضعیت بیمارستان ایرانی در دبی و همچنین مسائل مربوط به مدارس ایرانی مستقر در امارات را پیگیری کند.منبع:خبرگزاری ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :