موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست کشاورزی

a/93064 :کد

0

رتبه ایران در بهره وری آب در بخش کشاورزی

  چهارشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۷:۳۷
تعداد بازدید : ۴۹۸   
 تحلیل ایران -رتبه ایران در بهره وری آب در بخش کشاورزی

۸۶ میلیارد متر مکعب مصرف آب در بخش کشاورزی و ایران رتبه ۱۰۲ بهره وری آب کشاورزی را در میان ۱۲۳ کشور دارد.

 

 86 میلیارد متر مکعب مصرف آب در بخش کشاورزی و ایران رتبه 102 بهره وری آب کشاورزی را در میان 123 کشور دارد.
 

 

به گزارش تحلیل ایران، عبدالرحیم صلوی تبار کارشناس منابع آب با اشاره به اینکه  شش میلیارد متر مکعب مصرف آب آشامیدنی و کمتر از دو میلیارد متر مکعب مصرف آب در بخش صنعت کشور است، افزود: سالانه 6 تا 10 میلیارد مترمکعب اضافه برداشت از ذخایر آبی در ایران صورت می‌گیرد.
 
کارشناس منابع آب گفت: به ازای هر یک واحد مشخص آب یک شغل در کشاورزی تولید می‌شود در حالی که با یک واحد آب می‌توان در صنعت 100 تا 120 شغل ایجاد کرد. وی در ادامه با بیان اینکه رتبه 102 بهره وری آب کشاورزی بسیار نگران کننده است ،  در ایران به ازای هر یک متر مکعب آب 800 گرم ماده خشک کشاورزی تولید می‌شود در حالی که در اروپا سه کیلوگرم است.
 
وی همچنین بر ضرورت افزایش بهره وری آب در بخش کشاورزی تاکید کرد و افزود: برای ارتقای ضریب بهره وری باید به مسائل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، تعرفه آب، حکمرانی آب، یکپارچه سازی اراضی، تکنولوژی، آموزش و ... توجه ویژه شود. این کارشناس منابع آب با بیان اینکه بخش کشاورزی یکی از مهمترین بخش‌های اقتصادی ایران است، اظهارداشت: بخش عمده‌ای از منابع آب کشور در این حوزه به مصرف می‌رسد. متاسفانه به دلیل راندمان پائین آبیاری و همچنین بالا بودن ضایعات کشاورزی به صورت مستقیم و غیرمستقیم بخش عمده‌ای از منابع آب کشور هدر می‌رود.
 
صلوی تبار گفت : متوسط بارش های آسمانی در ایران یک سوم متوسط بارش جهانی و  به خاطر وضع اقلیمی میزان تبخیر سه برابر میانگین تبخیر در جهان است. مشکلات اساسی بحران آب در کشور شامل مصرف بی رویه، وجود چاه‌های غیرمجاز،  نداشتن آموزش صحیح و اصولی به بهره‌برداران، راندمان پایین آبیاری در بخش کشاورزی، نبودکنترل مصرف آب در بخش کشاورزی و عدم وجود مدیریت مناسب آب است.
 
میزان نوشت: کم توجهی به روش‌های نوین آبیاری، فرسوده بودن شبکه‌های آب‌رسانی، تشکیل و توجیه نشدن تشکل‌های آب‌بران، اجرا نشدن بموقع طرح تعادل بخشی مصرف آب و موارد دیگر از مشکلات اساسی بحران آب در کشور خواهند بود. نهاده‌های آب، خاک و ذخایر ژنتیکی از نهاده‌های اصلی کشاورزی هستند و تولیدکننده برتر کسی است که بتواند در این شرایط حساس از این نهاده‌ها به شکل مطلوب استفاده کند.
 
صلوی تبار تصریح کرد: برای کاهش فشار بر منابع آب شیرین کشور باید عزمی ملی داشت و همه راه‌های ممکن از جمله بهره‌برداری گسترده از سیستم‌های آبیاری تحت فشار، آموزش صحیح الگوی مصرف به ویژه آموزش به بهره‌برداران که نقش مستقیمی در مصرف آب دارند در چارچوب مدیریت بهینه مصرف آب مدنظر قرار دارد. فرهنگ‌سازی در جامعه کشاورزی در جهت ارتقای مصرف آب امری ضروری است چون برداشت آب اضافه از زیرزمین باعث افت سطح ایستایی و در نتیجه خشک شدن قنات‌ها می‌شود.


 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :