موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/94100 :کد

ترکیه در آستانه تجزیه سیاسی

محمد پارسا نجفی

  چهارشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۲:۱۱
تعداد بازدید : ۴۵۰   
 تحلیل ایران -ترکیه در آستانه تجزیه سیاسی

ترکیه درهمان چاهی گرفتار شد که ۵ سال زنان و کودکان و جوانان سوری در آن ضجه زدند، شکنجه شدند، قتل عام شدند و اموال شان به آنکارا تاراج شد.

 

ترکیه درهمان چاهی گرفتار شد که 5 سال زنان و کودکان و جوانان سوری در آن ضجه زدند، شکنجه شدند، قتل عام شدند و اموال شان به آنکارا تاراج شد.

 

آیا بحران سازی های آنکارا در خارج مرزها گریبان این کشور را هم خواهد گرفت؟

 

ترکیه امروز چه شرایطی دارد و چه وضعیتی را تجربه خواهد کرد؟

 

 

این روزها به جای حس همبستگی ملی و عرق وطنی در درون جامعه ترکیه، اختلافات و درگیری های طایفه ای شدیدی به چشم می خورد. عداوتی که متاسفانه از طرف حزب حاکم این کشور به ویژه در سال های اخیر تقویت شده و راه را به سمت انشقاق کامل اجتماعی میان اقوام و مذاهب و پیروان تفکرات عمیق و در نتیجه تجزیه سیاسی در این کشور قدیمی گشوده است.


ناارامی های بی پایان در استان های مرزی از یک سو و مشکلات شدید اقتصادی،‌ اختلافات سیاسی و درگیری های جناحی و .... از طرف دیگر، ترکیه را به پرتگاه خطرناکی خواهد کشید که نه تنها کسی نمی خواهد راهی برای رهایی آن بیابد بلکه بیشتر قدرت ها و حتی همسایگان، را مترصد فرصت برای استفاده هر چه بیشتر از این ضعف ماترک عثمانی کرده است.

 

همسایگانی که هر یک به نوعی زخم خوردگان تاریخی ترکیه هستند و برخی هنوز هم از سیاست های خصمانه دولت حاکم بر آنکارا صدمه می بینند، در آرزوی چنین روزهایی ثانیه شماری می کردند.نه تنها اختلافات تاریخی میان ترک ها و ارامنه در شمال شرق این کشور ، مساله کردها در جنوب و جنوب غرب، یا درگیری ها با یونان بر سر جزایر دریای اژه و 38 درصد خاک جزیره قبرس که ترکیه در سال 1974 اشغال کرده،  بلکه مهمتر از اینها جامعه ترک نژادان و ترک زبانان این کشور نیز اختلافات شدیدی دارند که این روزها به زخم های ناسور تبدیل شده و خبرهای بسیاری از این تقابل خانگی مخابره می شود. و همه می دانیم که هیچ بحرانی بدتر از جنگ داخلی نمی تواند کشوری را ویران سازد.

 

درگیری میان طرفداران گرایش های مختلف مذهبی ، پیروان مکاتب متفاوت اسلامی ،  اصطکاک گولن ها با اردوغانی ها ، بازگشت مبارزه میان مسلمانان و لائیک ها  همچنین مقابله نظامیان و احزاب سیاسی و مساله ای که تاکنون با تدبیر یا سکوت سوداگرانه به چشم نمی آمد؛ علویان ترک و مذاهب دیگر این کشور، لبه های تیز تیغ هایی است که می تواند این کشور را پاره پاره سازد.از زمان عثمانی با تدابیر و ظرافت های بی نظیری از اختلاف میان علویان و دیگر ترکها پیشگیری می شد اما سیاست های اخیر اردوغان در سوریه توانست این اتحاد میان اتراک را به نقطه ضعف شان تبدیل سازد.

 

به همه این موارد انتقام گیری دولت قانونی سوریه را می توان در نظر داشت که از زمان اشغال استان 15 سوریه با نام اسکندرون در سال 1939 توسط ترکیه تا کنون حتی یک لحظه از خواسته خود مبنی بر بازگرداندن این بخش از خاک سوریه که ساکنانی عرب داشته است چشم پوشی نکرده است. ترکیه در زمانی که اعراب بسیار ضعیف و درگیر اختلافاتی مانند امروز بودند توانست این استان ساحلی و استراتژیک را ضمیمه خاک خود کند و به دلیل همین ضعف هم و از طرف دیگر شرایط حساس روزهای قبل جنگ دوم جهانی با سکوت کامل جامعه جهانی مواجه شد. استانی که ترکیه به آن هاتای می گوید و مردم عرب زبان و علوی مذهب را به زور مجبور به یادگیری و تلکم به زبان ترکی استانبولی کرد.

 

در کنار این موارد موافقت ضمنی یا سکوت معنادار دولت دمشق به قدرت گیری کردهای ypg در شمال و شمال شرق این کشور حتی کمک به آنها در خارج ساختن شهری مانند منبیج از اشغال داعش می تواند ضربه ای به آنکارا و تقویت کابوس صد ساله این کشور در مورد مساله کردهای ترکیه باشد.دمشق برای انتقام از آنکارا حتی حاضر است خودمختاری کردستان سوریه را بپذیرد و در عین حال به تعمیق شکاف درون جامعه ناهمگون ترکیه کمک موثری کند. در عین حال این مناطق می تواند به معنای یک حاشیه امن و حد فاصل همسایه ستیزه جوی شمالی برای سوریه باشد.

 

از این به بعد ترکیه به جای دخالت در امور سوریه باید به فکر درگیری در دو طرف مرزهای جنوبی خود با کردها باشد.کردهایی که بازیچه دست امریکا هم هستند و این نشان از خیانت واشنگتن و ضربه ای کاری به متحد سابقش ترکیه دارد. ترکیه ای که به دلیل عضویت در ناتو همیشه خادمی وفادار برای اهداف ناتو بود و  نه تنها هیچ بهره ای از خدماتش نبرد که دقیقا از طرف دوستان اش مورد سخت ترین ضربات راهبردی قرار گرفت.شرایط در ترکیه در مسیری به پیش می رود که روزهای ناخوشایندی را می توان برای آن پیش بینی کرد.

 

از قدرت هایی مانند امریکا ، فرانسه ، انگلیس ، روسیه و حتی چین تا کشورهای کوچکی مانند ارمنستان هر یک برای تحقق اهداف شان چشم به تجزیه این کشور دوخته اند و قطعا برای این منظور برنامه ریزی هم کرده اند. اینکه ریشه مشکلات کنونی این کشور در امریکا و اروپاست را بارها از زبان اردوغان بعد از کودتای اخیر و حتی بعد از حوادث گیزی پارک شنیده ایم .

 

اما اردوغان کسی نبود که یا نتوانست یا نخواست در برابر این مداخلات بایستد و دقیقا برعکس با تبدیل شدن به پیاده نظام غرب تلاش کرد تا مردم سوریه با بحران های هولناک به کام جنایت کاران بین المللی ببرد ولی چه نتیجه ای گرفت.ترکیه درهمان چاهی گرفتار شد که 5 سال زنان و کودکان و جوانان سوری در آن ضجه زدند ، شکنجه شدند ، قتل عام شدند و اموال شان به ترکیه تاراج شد.

 

آیا شرایط سوریه را این بار در ترکیه شاهد خواهیم بود یا تجزیه ماترک عثمانی به بخش های قومی ، نژادی و طایفه ای چاره ای برای کاهش آلام این منطقه است.حاکمان استانبول صد سال قبل در زمان عثمانی راه تجزیه را انتخاب کردند تا مردم شان از جنگ و کشتار داخلی نجات یابند اما آیا این بار هم شکست را حاکمان آنکارا انتخاب خواهند کرد؟

 

                               

  محمد پارسا نجفی
 
  آدرس ایمیل : parsanajafi@outlook.com
  آدرس سایت/وبلاگ:
پیامهای بازدید کنندگان
  ناشناس
  دوشنبه ۰۸ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۰
برادر سلام در مساله کردها که کشور ما نیز البته با دوز بسیار پایینتر با آن مساله داریم، منافع تهران، آنکارا، بغداد و دمشق ذاتا همسوست. باید در جهت این همسویی قدم برداشت و تقویت نمود


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :