موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/94209 :کد

0

حملات ترکیه به کردهای سوری و تشدید اختلافات آنکارا و واشنگتن

  پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۰:۱۰
تعداد بازدید : ۲۰۰   
 تحلیل ایران -حملات ترکیه به کردهای سوری و تشدید اختلافات آنکارا و واشنگتن

حملات ترکیه به مناطق تحت کنترل نیروهای کرد تحت حمایت آمریکا موجب پیچیده تر شدن اختلافات واشنگتن و آنکارا می شود.

حملات ترکیه به مناطق تحت کنترل نیروهای کرد تحت حمایت آمریکا موجب پیچیده تر شدن اختلافات واشنگتن و آنکارا می شود.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از اسپوتنیک، آغاز عملیات «سپر فرات» توسط ارتش ترکیه که مقامات ترکیه هدف از این عملیات را هدف قرار دادن داعش و نیروهای کرد سوری مورد حمایت آمریکا اعلام کرده اند موجب پیچیده تر شدن روابط آنکارا و واشنگتن شده است.

 

«بولنت علیرضا» یک تحلیلگر سیاسی و مدیر پروژه ترکیه در مرکز تحقیقات استراتژیک واشنگتن در مصاحبه ای با رادیو اسپوتنیک ضمن اعلام این مطلب گفت، مقامات ترکیه پیشتر نیز تهدیداتی در خصوص تحمل نکردن داعش در مرزهای خود و حمایت آمریکا از کردهای سوری را داشتند ولی اینبار دست به عملیات نظامی در خاک سوریه زدند و هدف عملیات را نیز داعش و کردها اعلام کرده اند.

 

بنا بر این گزارش، نیروهای ترکیه در اوایل این هفته نیز شهر منبیج را که اخیرا با همکاری نیروهای آمریکایی به تصرف نیروهای کرد سوری که ترکیه آنها را شاخه ای از گروه تروریستی پ ک ک می

داند ، درآمده بود را گلوله باران کردند.

 

حملات ترکیه به نیروهای کرد سوری در حالی صورت می گیرد که آمریکا این گروه ها را تروریستی نمی داند و آنها از نزدیکترین متحدان آمریکا در سوریه هستند.

 

به اعتقاد این تحلیلگر حملات ترکیه به منبیج موجب پیچیده تر شدن اختلافات آمریکا و ترکیه بر سر کردهای سوری خواهد شد زیرا آمریکا امیدوار بود بعد از تصرف منبیج توسط نیروهای کرد این نیروها به سمت الباب در ۳۰ کیلومتری مرز ترکیه و شهر رقه حرکت کنند.

 

در هفته های اخیر منابع آمریکایی از نزدیک شدن ترکیه به مسکو و تهران ابراز نگرانی کرده اند و این در حالی است که ترکیه از سیاست های آمریکا و متحدان غربی اش در قبال تحولات سوریه و کودتای نافررجام ۱۵ جولای به شدت ناراضی است.

 

گفتنی است مقامات ترکیه با هشدار به نیروهای کرد سوری از آنها خواسته اند غرب رود فرات را ترک کرده و به شرق فرات رجعت کنند.

 

منبع:مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :