موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صادرات

a/94245 :کد

0

همکاری با ٤ کشور جدید برای صادرات گاز اجرایی شد

  پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۱:۱۸
تعداد بازدید : ۲۰۰   
 تحلیل ایران -همکاری با ٤ کشور جدید برای صادرات گاز اجرایی شد

رویکرد صنعت گاز در دولت یازدهم و در سایه دستاوردهای برجام، توسعه مناسبات اقتصادی با کشورهای همسایه بر محور تجارت گاز طبیعی قرار گرفت و هم اکنون مذاکره با چهار طرف تجاری جدید در جریان است.

 

 

 

 رویکرد صنعت گاز در دولت یازدهم و در سایه دستاوردهای برجام، توسعه مناسبات اقتصادی با کشورهای همسایه بر محور تجارت گاز طبیعی قرار گرفت و هم اکنون مذاکره با چهار طرف تجاری جدید در جریان است و در آینده نزدیک، گاز تولیدی از بزرگ‌ترین مخزن جهان به چند بازار منطقه‌ای دیگر عرضه خواهد شد.
به گزارش تحلیل ایران، ایران هم اکنون با چهار کشور ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان در تجارت گاز مشارکت دارد و شهروندان عراقی نیز بزودی برق تولیدی با گاز عرضه شده ایران را مصرف خواهند کرد.
 
راهبرد میان‌ و بلندمدت صنعت گاز ایران نفوذ به بازار گاز اروپا و ایجاد محوری فعال بر اساس تجارت گاز طبیعی با قاره سبز با هدف کسب سهمی شایسته برای نخستین دارنده ذخایر گازی جهان و کاهش آسیب پذیری اقتصاد ملی در جریان نوسانات سیاسی و افزایش تاب آوری اقتصاد ملی بر مبنای روابط مستحکم چندجانبه با اقتصاد جهانی است.
 
تولید و پالایش ٦٠٠ میلیارد مترمکعب گاز در دولت یازدهم
 
از سوی دیگر در طول فعالیت دولت یازدهم بیش از ٦٠٠ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی تولید و پالایش شده است که این مقدار در مقایسه با عملکرد دولت گذشته، رشد ٢٨ درصدی را نشان می دهد.
 
در این راستا و با هدف انتقال این مقدار گاز برداشت شده از منابع و همچنین پایداری در عرضه گاز، با رشد بالای پنج درصد حدود یکهزار و ٨٣٢ کیلومتر خط انتقال گاز جدید ساخته شد و پنج ایستگاه تقویت فشار با ١٣ توربوکمپرسور نیز مورد بهره برداری قرار گرفت.
 
میزان نوشت: هم اکنون در مجموع ٣٧ هزار کیلومتر خطوط انتقال گاز در کشور اجرا شده و تعداد ایستگاههای تقویت فشار و توربوکمپرسورها نیز به ترتیب ٧٦ و ٢٥٧ مورد افزایش یافته است.
 
ذخیره سازی ٤,٦ میلیارد مترمکعب گاز در مخازن زیرزمینی
 
یکی دیگر از فعالیتهای مهم و تاثیرگذار شرکت ملی گاز ایران در دولت یازدهم، افزایش ٤٥٤ درصدی تزریق گاز به مخازن ذخیره سازی بوده و این در حالی است که تا قبل از این دولت تنها یک میلیارد و ٣٤ میلیون مترمکعب گاز برای مصارف مورد نیاز ذخیره می شد اما به تنهایی در دولت یازدهم بیش از چهار میلیارد و ٦٨٠ میلیون مترمکعب گاز به مخازن ترزیق شده است.

اجرای ٥٢ هزار کیلوتر شبکه گاز شهری و روستایی

در دولت یازدهم، گازرسانی به شهرها و روستاها با هدف بهره مندی حداکثری جامعه از این سوخت پاک و ارزان در دستور کار قرار گرفت. در این راستا حدود ٥٢ هزار و ٥٠٠ کیلومتر شبکه گاز شهری و روستایی ساخته و بیش از یکهزار و ١٥٥ انشعاب نیز نصب شد.
 
اجرای این زیرساختها امکان بهره مندی سه هزار و ٥٠٠ مشترک شهری و روستایی جدید را فراهم کرد که این مقدار شاهد رشد ١٦ درصدی نسبت به دوره قبل بوده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :