موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/94246 :کد

0

نمی توان حکومت بشار اسد را نادیده گرفت

  پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۷:۲۱
تعداد بازدید : ۱۷۲   
 تحلیل ایران -نمی توان حکومت بشار اسد را نادیده گرفت

بن علی ییلدریم نخست وزیر ترکیه در مصاحبه با شبکه خبر ترکیه گفت: برای رسیدن به راه حل سیاسی درگیری های چند طرفه سوریه نمی توان حکومت بشار اسد را نادیده گرفت.

 

 

 

بن علی ییلدریم نخست وزیر ترکیه در مصاحبه با شبکه خبر ترکیه گفت: برای رسیدن به راه حل سیاسی درگیری های چند طرفه سوریه نمی توان حکومت بشار اسد را نادیده گرفت.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، ییلدریم با تاکید بر نقش دولت بشار اسد در حل و فصل بحران سوریه افزود، ترکیه «نیاز به بهبود روابط با مصر نیز دارد و روابط (آنکارا با قاهره) نمی تواند با این وضع ادامه یابد.


اظهارات نخست وزیر ترکیه چند ساعت پس از آن بیان می شود که شورشیان تحت حمایت ترکیه روز چهارشنبه توانستند با ورود به شهر جرابلس سوریه، مرکز این شهر را به اشغال خود در آورند.


وزارت امور خارجه سوریه روز چهارشنبه ورود تانک های ترکیه به خاک این کشور را محکوم کرد.


به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه سوریه گفت: ورود تانک های ترکیه به مرزهای شمالی سوریه، حق حاکمیت ملی سوریه را نقض کرده است.


ایرنا به نقل از رویترز نوشت: روسیه نیز از اعزام نیروهای ترکیه به خاک سوریه با توجیه مبارزه با داعش و گروه های تروریستی ابراز نگرانی شدید کرد و خواستار خویشتنداری آنکارا شد.


صبح روز چهارشنبه رسانه های ترکیه در خبر فوری از ورود تانک های ارتش ترکیه به خاک سوریه و پیشروی تا یک کیلومتری عمق خاک سوریه در منطقه جرابلس خبر دادند. گفته می شود 20 دستگاه تانک وارد خاک سوریه شده اند. 


مولود چاوش اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه در واکنش به ورود تانک های ترکیه به خاک سوریه گفت: هدف عملیات برون مرزی نیروهای مسلح ترکیه در شمال سوریه پاکسازی داعش است.


شهر«جرابلس» به لحاظ ژئوپلتیک دارای اهمیت بالایی است. از یک سو قرار داشتن در نوار غربی رود فرات و اتصال به مناطق کردنشین و از سوی دیگر موقعیت حساس آن در کنار دریاچه اسد (بحیرة الأسد) در نزدیکی مرز ترکیه و سوریه، این منطقه را به شاهراه نظامی ترکیه و سوریه تبدیل کرده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :