موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دفاعی امنیتی

a/94318 :کد

0

اظهارات وزیردفاع درباره نزدیکی قایق‌ تندروایران به ناوامریکا

  پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۳:۵۰
تعداد بازدید : ۱۸۱   
 تحلیل ایران -اظهارات وزیردفاع درباره نزدیکی قایق‌ تندروایران به ناوامریکا

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درباره نزدیکی قایق‌های تندرو ایران به ناو امریکا گفت: هر شناوری وارد حوزه کشور شود در صورت داشتن جنبه‌ای از تجاوز به شدت با آنها برخورد می شود.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درباره نزدیکی قایق‌های تندرو ایران به ناو امریکا گفت: هر شناوری وارد حوزه کشور شود در صورت داشتن جنبه‌ای از تجاوز به شدت با آنها برخورد می شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، سردار حسین دهقان پیش از ظهر پنج‌شنبه در نشست خبری با خبرنگاران که در سالن جلسات استانداری اصفهان برگزار شد ضمن تبریک هفته دولت و با اشاره به اینکه این هفته فرصتی برای دولتمردان برای ارائه گزارش عملکرد و فعالیت‌های انجام شده‌ است، اظهار داشت: دولتمردان در این هفته می‌توانند عملکرد خود را در مقایسه با سال‌های گذشته ارزیابی کنند و بازبینی دقیقی نسبت به فعالیت‌ها، نقایص و مشکلاتی که در کارهایشان بودند داشته باشند و برای رفع و تقویت آنها تلاش کنند.

 

وی توفیق خدمتگذاری به مردم را توفیق الهی دانست و افزود: دولت قدر این توفیق را می‌داند و رفع مشکلات زیستی و معیشتی مردم در راس فعالیت‌های خود قرار داده است.

 

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رکود اقتصادی، اشتغال و بیکاری را بزرگ‌ترین معضل کشور ایران در سطح ملی مطرح کرد و ابراز داشت: طی سال‌های گذشته کنترل تورم در اولویت برنامه‌های دولت بوده است و در این راستا ما باور داریم که در حال حاضر مشکلات معیشتی مردم بالاست و در راستای رونق بیشتر کشور گام برداشته‌ایم.

 

سالانه باید ۷۵۰ هزار شغل در کشور ایجاد شود

 

وی با بیان اینکه ما نیاز به خروج از رکود و افزایش اشتغال در سطح کشور داریم، افزود: ما نیاز داریم که سالانه ۷۵۰ هزار شغل در کشور راه‌اندازی کنیم تا میزان بیکاران به اندازه فعلی باقی بماند.

 

سردار دهقان در ادامه با اشاره به اینکه استان اصفهان استانی صنعتی و کشاورزی است، بیان داشت: از این استان اصفهان ظرفیت بالایی برای ایجاد اشتغال دارد و این در حالی است که بسیاری از صنایع این استان به دلیل مشکلاتی همچون کمبود نقدینگی در گردش و عدم توانایی در توسعه تولیدات در سطح اسمی و رسمی فعالیت نمی‌کنند.

 

وی تصریح کرد: در این راستا با معرفی واحدهای تولیدی از سوی استان‌ها ارائه تسهیلات به آنها برای رونق اقتصادی و اشتغال در دستور کار قرار دارد.

 

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خشکسالی و کمبود آب را از دیگر چالش‌های پیش روی استان اصفهان عنوان کرد و بیان داشت: در این راستا تاکنون دو کارگروه ویژه شورای عالی آب در خصوص رفع مشکل آب استان اصفهان تشکیل شده است و با اجرای مصوبات این شورا مشکلات آب استان اصفهان نیز برطرف خواهد شد.

 

احیای دائمی زاینده رود در دستور کار است

 

وی اضافه کرد: اصفهان به زاینده رود شناخته می‌شود و همه زیبایی این شهر بسته به این رودخانه است و احیای دائمی این رودخانه در دستور کار دولت است.

 

توضیح درباره نزدیک شدن قایق های ایران به ناوگان آمریکا

 

سردار دهقان در ادامه و در بخش پاسخ به سوال خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص قایق‌های تندروی ایرانی که طی ۲۴ ساعت گذشته به ناوگان آمریکایی نزدیک شده‌اند، اظهار داشت: تامین امنیت ما در دریا و خلیج فارس به عهده واحدهای دریایی ماست و به طور طبیعی ناوگان ما در دریا برای نظارت بر تردد و اقدامات شناورهای بیگانه در منطقه دائم در حال گشت و رصد و پایش تحولات و تغییرات هستند.

 

وی اضافه کرد: این گشت و رصدها برای حفظ امنیت کشور انجام می‌شود یک امر طبیعی، واقعی و مستمر است و اگر ناوگان آمریکایی و یا هر شناور دیگری وارد حوزه کشور شود ما نظارت کافی را خواهیم داشت و در صورت داشتن جنبه‌ای از تجاوز به حریم ما به شدت با آنها برخورد خواهیم کرد.

 

هواپیماهای روس برای پشتیبانی عملیات زمینی در سوریه فعال می‌شوند

 

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در پاسخ به سوال دیگر در خصوص وضعیت هواپیماهای روسی در ایران و سرنوشت آنها نیز ابراز داشت: ما برای فعالیت‌های ضد تروریستی که در سوریه انجام می‌شود با روس‌ها تعامل داشته و کمک می‌کنیم به ارتش سوریه و به طور طبیعی برای تسهیل فعالیت‌های پشتیبانی از عملیات زمینی از پایگاه هوایی کشور روسیه استفاده می‌شود.

 

وی اضافه کرد: این امر تسهیل سازی برای کاهش زمان و افزایش سرعت عمل امکان استفاده از پایگاه هوایی روسیه را در برنامه‌ریزی داریم و اهداف مشترکی برای مقابله با جریان تکفیری سوریه است.

 

سردار دهقان با بیان اینکه زمان تردد جنگنده‌های روسی تنها در زمان اجرای عملیات زمینی است، افزود: زمانی که نیاز پشتیبانی از عملیات در سوریه باشد و نیاز به افزایش ظرفیت ناوگان‌ها داریم، این استفاده صورت می گیرد.

 

پایگاه پرتاب ماهواره ۵۰۰ کیلویی به مسافت ۵۰۰ کیلومتر راه‌اندازی شد

 

وی در خصوص آخرین دستاوردهای نظامی در حوزه هوا و فضا نیز ابراز داشت: در این زمینه دو اقدام اساسی صورت گرفته است که از آن جمله می‌توان به تاسیس، احداث و استقرارهای حامل‌های ماهواره اشاره کرد که این پایگاه توان ارسال ماهواره ۵۰۰ کیلویی به فاصله ۵۰۰ کیلومتر از کره زمین را دارد.

 

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تصریح کرد: این پایگاه با توان داخلی تولید شده است و این امکان را برای ما فراهم آورده است که مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین را رصد کنیم.

 

وی در ادامه در خصوص همکاری با شرکت هواپیما سازی ایران (هسا) در اصفهان نیز اضافه کرد: در این شرکت سرمایه انسانی موجود، زیرساخت‌های تعریف شده و ابزارها و ماشین‌آلات موجود باعث شده است که ما بتوانیم در زمینه تولید هواپیمای مسافربری و پرنده‌ها از جمله بال ثابت، بالگرد و بدون خلبان اقدام کنیم.

 

سردار دهقان با بیان اینکه تاکنون هواپیمای مسافربری ۱۴۰ در هسا تولید شده است، افزود: این هواپیما دارای نقص فنی بر این هواپیما وارد شد که تصمیم گرفتیم تداوم تولید این هواپیما را تا زمان رفع همه اشکالات متوقف کنیم.

 

برای فروش تولیدات هوا و فضای کشور مشکل داریم

 

وی اضافه کرد: همچنین باید توجه داشته باشیم که هواپیما مانند خودرو نیست که تولید شود و برای فروش در نمایشگاه گذاشته شود بلکه برای تولید هواپیما باید درخواست از سوی مشتری اعلام شود.

 

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه تولید پرنده‌های بال ثابت نیز در دستور کار است، افزود: بالگرد و هواپیماهای بدون سرنشین نیز در خط تولید این شرکت قرار خواهد گرفت.

 

وی در خصوص توسعه فرودگاه اصفهان نیز گفت: در حال حاضر ارتش باید ۳۰۰ هکتار از اراضی خود را برای توسعه فرودگاه اصفهان واگذار کند که در این زمینه مهندسان در حال بررسی بوده و نتیجه به زودی اعلام خواهد شد.

 

یک هزار نفر پرسنل هسا بیکار نمی‌شوند

 

سردار دهقان در خصوص خبر اخراج یک هزار نفر از پرسنل هسا نیز بیان داشت: مسلما هر گاه تولید کاهش یابد ما نیاز به نیروی انسانی کمتری داریم اما باید توجه داشته باشیم که هنگامی که نیروهای صنایع دفاع نمی‌توانند کار مستقیم انجام دهند از کار غیر مستقیم بهره‌مند خواهند شد و هرگز نیرویی از صنایع دفاعی اخراج نخواهد شد.

 

وی در پاسخ به سوالی در خصوص برخی از اختلافات دولت و مجلس در خصوص بودجه صنایع دفاعی کشور بیان داشت: در این راستا باید توجه داشته باشیم که طی سه سال گذشته بودجه صنایع دفاع افزایش خوبی را داشته و بودجه‌ای که در اختیار ما قرار می‌گیرد رفع نیازهای جاری بوده و برای تقویت ناوگان زمینی، هوایی و دریایی ما نیازمند اعتبار هستیم و دلیل این کمبودها نیز عدم سرمایه‌گذاری در این بخش در سال‌های گذشته بوده است.

 

برداشت مجلس از اصلاح بودجه وزارت دفاع اشتباه بود

 

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اضافه کرد: دولت اصلاح بودجه‌ای را برای وزارت دفاع به مجلس ارسال کرده بود که دولت از این اصلاح بودجه برداشت اشتباه داشته است.

 

وی با بیان اینکه ما برای تامین پدافند و امنیت هوایی کشور در سه سطح سیستم‌ها و جنگ‌افزاهای کشور را تولید فعال می‌کنیم، افزود: این اقدامات در سه سطح برد کوتاه، متوسط و بلند راه‌اندازی می‌شوند.

 

سردار دهقان با بیان اینکه ما در سال‌های گذشته در زمینه برد بلند مشکل داشتیم، اضافه کرد: اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ را راه‌ندازی کردیم و فعلا این تجهیزات برای ما کافی است.

 

پاره پاره شدن سوریه نه به نفع همسایگان و نه امنیت عمومی منطقه است

 

وی در ادامه و در پاسخ به سوالی مبنی بر ورود چینی‌ها به جنگ سوریه و احتمال پاره پاره شدن این کشور، ابراز داشت: باید توجه داشته باشیم که پاره پاره شدن سوریه نه به نفع همسایگان و نه امنیت عمومی منطقه است و همگان به این جمع بندی رسیده‌اند که این امر مناسب نیست.

 

وزیر دفاع تصریح کرد: نظریه‌ای وجود داشت مبنی بر اینکه ساقط کردن نظام سوریه یک گام جهت بهبود فضای عمومی منطقه است و از نگاه صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها نظام سیاسی سوریه حامی و پشتیبانی کننده جدی از جبهه مقاومت تلقی می‌شد و فکر می‌کردند با از هم گسستگی نظام سیاسی و جبهه مقاومت می‌توانند به اهدافشان برسند.

 

وی با بیان اینکه نظام سلطه در جنگ ۳۳ روزه لبنان دنبال از بین بردن حزب‌الله و در جنگ ۵۱ و ۲۲ روزه دنبال از بین بردن نهضت مقاومت فلسطین بودند، افزود: نهایتا به سوریه پناه آوردند و لذا این توطئه‌ هم به نتیجه نرسیده است.

 

سردار دهقان در ادامه با بیان اینکه فضایی که در سوریه به وجود آمد یک حضور افسار گسیخته عناصر افراطی و تندرویی بود که از کشورهای مختلف از کشورهای عربی و غیر عربی وارد سوریه شدند، اضافه کرد: این افراد تحت لوای اسلامی با عنوان جریان داعش ورود پیدا کرده و قصد داشتند سیطره خود را در محدوده سوریه گسترش دهند و سرزمینی را برای خود بسازند و مستقر شوند که در واقع شبیه همان نظام جعلی صهیونسیتی اسرائیلی بود.

 

وی با بیان اینکه داعش قرار بود منافع آمریکا در منطقه را تامین کند، گفت: اجازه استقرار ثبات در منطقه را ندهد و امنیت اسرائیل در منطقه را افزایش دهد، گفت: این در حالی بود که ابعاد این جریان از سوریه فراتر رفت و تقریبا همه منطقه و جهان را تحت الشعاع قرار داد.

 

چین هنوز اقدامی در سوریه انجام نداده است

 

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به اینکه در چنین شرایطی همت جمعی در همه کشورهای منطقه برای نابودی این جریان تندرو ایجاد شده است، گفت: در این راستا آمریکا هم به دروغ ائتلاف ضد داعش را شکل داده ولی تاکنون اقدامی انجام نداده است.

 

وی با بیان اینکه ایران اولین کشور مداخله گر در خصوص از بین بردن داعش و دفاع از مسلمانان و تامین امنیت در منطقه بوده است، افزود: این پیام ایران در دیگر کشورها نیز تاثیرگذار بود و پس از ایران روسیه هم به میدان آمد.

 

سردار دهقان افزود: باید توجه داشته باشیم که کشور چین آمادگی خود را در این زمینه اعلام کرده ولی در این زمینه اقدام اجرایی را نداشته است.

 

منبع:مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :