موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حج و زیارت

a/94366 :کد

0

مذاکره با سعودی ها برای پرداخت دیه به خانواده های شهدای منا

  پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ — ۲۰:۰۱
تعداد بازدید : ۷۸۰   
 تحلیل ایران -مذاکره با سعودی ها برای پرداخت دیه به خانواده های شهدای منا

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی گفت: مسایل حقوقی فاجعه منا را در نشست با حقوقدانان داخل و خارج از کشور پیگیری کرده ایم و در مرحله نخست تلاش می کنیم در مذاکره با سعودی ها موضوع پرداخت دیه حل شود.

 

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی گفت: مسایل حقوقی فاجعه منا را در نشست با حقوقدانان داخل و خارج از کشور پیگیری کرده ایم و در مرحله نخست تلاش می کنیم در مذاکره با سعودی ها موضوع پرداخت دیه به خانواده های شهدا حل شود.

 

به گزارش تحلیل ایران،  حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر گفت:مظلومیت شهدای منا از ذهن ها و خاطره ها نخواهد رفت . نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی اقدامات صورت گرفته در بخش های مختلف برای کاهش آلام خانواده های شهدای منا را برشمرد و افزود: شهدای عزیز فاجعه منا در بهترین حالت به دیدار معبود شتافته و به شهادت رسیدند.


وی با اشاره به اینکه کارشناسایی و تفحص جنازه ها در عربستان را بسیارسخت و دشوار بود از برخی اظهارنظرها و انتشار اطلاعات نادرست درخصوص وضعیت پیکرها انتقاد وابراز تاسف کرد. مسایل حقوقی این فاجعه را درنشست با حقوقدانان داخل و خارج از کشور پیگیری کرده ایم و درمرحله نخست تلاش می کنیم درمذاکره با سعودی ها موضوع پرداخت دیه به خانواده های شهدا حل شود.


وی افزود: پیگیری مسایل حقوقی و دفاع ازحقوق شهروندی از وظایف وزارت امور خارجه است و اگر راهی درمحاکم بین المللی باز شود از طریق مسئولان ذی ربط دنبال خواهد شد.نماینده ولی فقیه با اشاره به اینکه در مستند سازی فاجعه منا اظهارات و مشاهدات حجاج ایرانی وغیرایرانی به یکدیگر نزدیک است و همخوانی دارد، گفت: مستندات گردآوری شده با هدف جلوگیری از تحریف در ارائه اطلاعات می باشد و از تائید مطالب ما درخصوص این فاجعه حکایت دارد البته در صورتی که عربستان فیلم های این فاجعه را دراختیارما قرار دهد نکات بیشتری روشن خواهد شد.


قاضی عسکر در ادامه به برنامه های تدارک دیده شده در داخل و خارج از کشور برای گرامیداشت سالگرد شهدای منا اشاره و تاکید کرد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری فاجعه منا باید زنده نگاه داشته شود و فراموش نگردد. بی کفایتی، قصور و سوء مدیریت سعودیها ازعوامل بروز فاجعه منا بود و تعبیر آیت الله جودی آملی مبنی برقتل شبه عمد تعبیر درستی است چرا که سعودیها می توانستند تعداد زیادی از شهدا را نجات دهند ولی قصور داشتند.

 

منبع: میزان

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :