موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی داخلی

a/94385 :کد

0

هشدار پلیس نسبت به افزایش تلفات رانندگی در شهریور

  پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ — ۲۰:۵۰
تعداد بازدید : ۲۵۵   
 تحلیل ایران -هشدار پلیس نسبت به افزایش تلفات رانندگی در شهریور

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا نسبت به افزایش تلفات رانندگی در شهریور ماه هشدار داد.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا نسبت به افزایش تلفات رانندگی در شهریور ماه هشدار داد.

به گزارش تحلیل ایران، سردار تقی مهری در نشست خبری صبح امروز خود که در مقر پلیس راهور ناجا در شهرک آزمایش برگزار شد، گفت: طرح تابستانی پلیس راهور تا چهارم مهرماه در جاده های کشور اجرا می‌شود این در حالیست که برای استانهای مسافرپذیر سیاحتی و زیارتی طرح‌های ویژه‌ای نیز، اندیشیده شده است.

وی با بیان اینکه در 10 سال گذشته بیش از 280 هزار نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده‌اند و به همین دلیل موضوع تصادفات یکی از مشکلات کشور به شمار می‌رود،  شهریور ماه را پر ترددترین ماه جاده‌های کشور  خواند و ادامه داد: در همین راستا شهریور ماه، پر تصادف‌ترین ماه کشور  به شمار می‌رود به طوریکه در شهریور سال گذشته بیش از 1700 تن در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند.

مهری، میانگین فوت روزانه شهروندان در حوادث رانندگی را 45 نفر اعلام کرد وگفت: در شهریور ماه ناجا برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای کاهش تصادفات کرده است.

مهری، عدم توجه به جلو را با 39 درصد، سرعت و سبقت غیر مجاز و انحراف به چپ را جزو مهمترین علل حوادث رانندگی در شهریور ماه اعلام کرد و گفت: این موارد بیش از 80 درصد علل حوادث رانندگی را به خود اختصاص داده است.

رییس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه وسیله نقلیه ایمن می‌تواند آرامش سفر را برای رانندگان فراهم کند، گفت: توصیه ما این است که رانندگان حتما به ایمنی خودروی خود پیش از سفر توجه داشته باشند، همچنین به ازای هر دو ساعت حرکت، مدتی را با توقف در حاشیه امن مسیر استراحت کرده و به تابلوها و قوانین راهنمایی و رانندگی توجه کنند.

به گفته وی، با توجه به حساسیت موضوع و با تدبیر فرمانده ناجا، دیگر نیروهای انتظامی نیز به ما کمک می ‌کنند.

خطوط قرمز پلیس

مهری، برخورد با تخلفات حادثه‌ساز را خط قرمز  پلیس اعلام کرد و گفت: افرادی که مرتکب دو تخلف حادثه ساز به شکل همزمان شوند، خودرویشان به مدت 72 ساعت توقیف خواهد شد.

به گفته وی، سرعت و سبقت غیر مجاز، انجام حرکات مارپیچ، تردد از شانه خاکی و حرکت خلاف جهت جزو خط قرمزهای پلیس در طرح تابستانی است.

وی از کاهش4.8 درصدی شمار جانباختگان حوادث رانندگی در چهارماهه امسال در جاده‌ ها خبر داد و گفت: این آمار متاسفانه در شهر افزایش 3 درصدی داشت اما در مجموع میزان تلفات 2.8 درصد کاهش داشته است.

مهری علت 70 درصد تصادفات را عدم توجه به جلو، خستگی و خواب آلودگی و عدم رعایت سرعت مطمئنه و... اعلام کرد و گفت: 5430 نفر در تصادفات چهار ماهه امسال جان خود را از دست داده‌اند.

کاهش 11 درصدی شماره‌گذاری خودروهای وارداتی

رییس پلیس راهور ناجا با اشاره به خدمات ارائه شده از سوی پلیس در پنج ماهه امسال، از افزایش 30 درصدی شماره گذاری خودروهای نوشماره خبر داد و گفت: شماره‌گذاری خودروهای وارداتی 11 درصد کاهش داشته است. در مورد موتور سیکلت نیز افزایش 36 درصدی شماره گذاری را داشتیم.

وی افزود: اسقاط خودروهای فرسوده کاهش 63 درصدی داشته و صدور گواهینامه نیز کاهشی دو درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است که این هم مربوط به کاهش موالید است.

خودروهایی که از ابتدای امسال شماره‌گذاری نشدند

مهری با اشاره به ممنوعیت شماره‌گذاری خودروها گفت: خودروهایی که استاندارد یورو4 را رعایت نکنند برابر مصوبه هیات وزیران شماره‌گذاری نخواهند شد. بر این اساس سمند se، سورن xu7، ال نود دارای پایه گازسوز و دوگانه‌سوز ، سایپا 131 و 132، مزدا تک کابین و دو کابین جزو خودروهایی هستند که نتوانستند استاندارد یورو 4 را کسب کرده و از ابتدای امسال شماره گذاری نشده‌اند.

به گفته مهری، شماره گذاری خودروهای خارجی از 24 هزار مورد به 22 هزار مورد رسیده است.

کاهش 45 درصدی تصادفات ناوگان حمل و نقل عمومی و اتوبوس‌ها

در حوادث مربوط به اتوبوس‌ها و ناوگان حمل و نقل عمومی، 45 درصد کاهش تصادفات، 43 درصد کاهش فوتی و 22 درصد کاهش مصدومیت داشته‌ایم.

رییس پلیس راهور ناجا از راه‌اندازی سامانه ای جدید برای کنترل ناوگان حمل و نقل عمومی خبر داد و گفت: با استفاده از این سامانه که در حال حاضر در محورهای تهران- قم- اصفهان و شیراز و مشهد به تهران فعال است، از فاصله یک کیلومتری تا پاسگاه پلیس راه عملکرد راننده کنترل می‌شود.

وی ادامه داد: این سامانه، سامانه پایش ناوگان حمل و نقل عمومی بار و مسافر نام دارد.

نصب 300 دوربین جدید در جاده‌ها

مهری همچنین از نصب 300 دوربین جدید در جاده‌های کشور خبر داد و گفت: این اقدام با کمک وزارت راه و شهرسازی و دولت انجام شده و تا پایان تابستان هم 300 دوربین دیگر نصب خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به شمار جانباختگان حوادث رانندگی در کشور گفت: برابر آمار پزشکی قانونی 71 درصد جانباختگان حوادث رانندگی، در جاده‌ها جان خود را از دست داده‌ اند.

توضیح درباره بخشودگی دیرکرد جرائم

وی با بیان اینکه بر اساس مصوبه مجلس دیرکرد جرائم تا پایان سال 94 بخشیده شده است، اظهارکرد: این فرصتی است که قانون در اختیار متخلفان قرار داده و آنان تا آخر پاییز فرصت دارند که جریمه خود را پرداخت کنند.


منبع: تابناک

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :