موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست و امنیت

a/94398 :کد

0

اتحاد ایران و روسیه برای مقابله با تروریسم در منطقه

  پنجشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۵ — ۲۲:۵۶
تعداد بازدید : ۲۵۵   
 تحلیل ایران -اتحاد ایران و روسیه برای مقابله با تروریسم در منطقه

ایران همواره مبارزه با تروریسم را به عنوان یکی از سیاستهای راهبردی مد نظر قرار داده است و به همین منظور در همکاری با کشور روسیه ازپایگاه نظامی همدان به عنوان جایگاه سوخت گیری جنگنده ها استفاده می کند

جمهوری اسلامی ایران همواره مبارزه با تروریسم را به عنوان یکی از سیاستهای راهبردی مد نظر قرار داده است و به همین منظور در همکاری با کشور روسیه از پایگاه نظامی همدان به عنوان جایگاه سوخت گیری جنگنده ها استفاده می کند.

به گزارش تحلیل ایران، موضوع مبارزه با تروریسم از جمله سیاستهای اصلی و راهبردی جمهوری اسلامی است تا جاییکه برای پشتیبانی از کشورهای منطقه به درخواست قانونی کشورهایی از جمله سوریه و عراق مشاورانی را به کشورهای درخواست کننده اعزام کرده است. در پی این اقدامات برای مبارزه با گروهک های تروریستی از جمله داعش در منطقه جمهوری اسلامی ایران در همکاری با کشور روسیه اقدام به استفاده از پایگاه نظامی نوژه برای سوخت گیری جنگنده ها در همدان کرده است .

بنا بر این گزارش سردار حسین دهقان صبح روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران هم‌چنین درباره موضوع حضور هواپیماهای روسیه در پایگاه هوایی نوژه همدان تصریح کرد: ایران یکی از اعضای موثر در فعالیت‌های ضدتروریستی در خاک سوریه و منطقه است و در این مسیر با ارتش سوریه و روسیه به منظور تسهیل عملیات زمینی و افزایش سرعت عمل نیروهای نظامی منطقه همکاری می‌کند.


وی با بیان این‌که «ایران زمینه مانور هواپیماهای جنگنده روسیه را در منطقه فراهم می‌کند»، در عین حال توضیح داد: این حرکت در قالب کارهای مشترک برای مقابله با جریان‌های تروریستی و تکفیری در منطقه انجام می‌گیرد اما زمان رفت و آمد این جنگنده‌ها تنها در زمان عملیات‌های زمینی خواهد بود تا این جنگنده‌ها با افزایش توان پشتیبانی نیروهای زمینی در موفقیت عملیات‌ها موثر واقع شوند.


وی با تاکید بر این‌که «روسیه در ایران هیچ پایگاه نظامی ندارد و پایگاه‌های هوایی این کشور در خاک سوریه مستقر هستند» افزود: حضور جنگنده‌های روسیه در ایران به صورت مقطعی بوده و دائمی نیست.


وی در مورد حضور جنگده‌های روسی در پایگاه همدان گفت: تا زمانی که لازم باشد این جنگنده ها در آن پایگاه حضور خواهند داشت و در صورتی که نیاز نباشد منتفی است.

وی گفت: استقرار این هواپیماها به معنای پایگاه هوایی نیست و فقط برای نشست و برخاست هواپیماها و سوختگیری است.


همچنین علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی در حاشیه جلسه علنی مجلس در پاسخ به سوالی درباره فراهم کردن امکان سوخت‌گیری برای هواپیماهای روسی در پایگاه‌هایی به جز نوژه گفت: خیر، پایگاه نوژه هم بدین خاطر که در مسیر پرواز به عراق و سوریه قرار دارد انتخاب شده و این یک تصمیم مشترک برای کمک به نابودی پدیده شوم تروریسم در منطقه است؛ پدیده‌ای که امروز حامیان آن نیز در حال زیان دیدن از آن هستند.


وی با بیان اینکه هیچ پایگاه هوایی در اختیار هواپیماهای روسی قرار نگرفته است تصریح کرد: ما پایگاهی به روسیه نداده‌ایم و براساس اصل 146 قانون اساسی این ممنوعیت، جدی است و صرفا تسهیلاتی برای سوخت‌گیری هواپیماهای روسی در مسیر پرواز فراهم شده است و یک تصمیم منطقی بوده که پشتوانه مصوبه شورای عالی امنیت ملی را دارد.


بروجردی ادامه داد: هم روسیه و هم چین به عنوان دو عضو دائمی شورای امنیت برای اولین بار در تحولات منطقه در کنار جمهوری اسلامی ایران قرار گرفتند.


وی تصریح کرد: این دو کشور از ظرفیت‌ها استفاده کرده و کار نظامی انجام دادند و جنگنده از دست داده و بالگردهای‌شان مورد هدف قرار گرفت.


رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به حمایت از محور مقاومت و سوریه که در خط مقدم این محور قرار گرفته است، جزو سیاست‌های شناخته‌شده،‌ اصلی و تصمیم‌گیری‌شده جمهوری اسلامی ایران است، گفت: کاری که در نوژه صورت گرفت، در چارچوب اتاق مشترک عملیاتی است که یک سال هم در دمشق و هم در بغداد فعال است، وگرنه وضعیت منطقه این‌گونه نبود.


وی اظهار داشت: آمریکا و هم‌پیمانان اروپایی میلیاردها دلار پول و ده‌ها هزار تروریست‌ آموزش‌دیده مسلح از بیش از 80 کشور برای ما بحران‌زا بود.


بروجردی با اظهار به اینکه به سلسله اقدامات نظامی، سیاسی و اقتصادی که متضمن حفظ منافع ملی جمهوری اسلامی ایران است، گفت: ما سال‌هاست از روسیه بالگرد خریداری می‌کنیم؛ ناجا و نیروهای مسلح مدت‌هاست از روسیه بالگردهای پیشرفته خریداری می‌کنند و ما محدودیتی در این زمینه نداریم، همان‌طور که سامان S300 را از روسیه گرفتیم.


محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، صبح (سه‌شنبه،2شهریور) در نشست علنی پارلمان طی تذکری اظهار کرد: در جلسه قبل پارلمان تقاضای به امضای20 نفر از نمایندگان تقدیم هیئت رئیسه مجلس کردیم درباره توضیحات مسئولان ذیربط که پایگاه‌های خودمان را در اختیار قدرت‌های جهانی بگذاریم.


وی افزود: برای هماهنگی و همفزایی بیشتر بین قوا این درخواست تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد.

صادقی تصریح کرد: علارغم اینکه پروازها متوقف شده است، تقاضای ما هنوز از هیئت رئیسه پابرجاست و تقاضا داریم به درخواست نمایندگان رسیدگی  وپروازها متوقف شود.


براساس این گزارش، علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به صادقی نماینده مردم تهران، گفت: پروازها متوقف نشده است و ایران در مبارزه با تروریسم با روسیه اتحاد دارد و در پایگاه همدان هم به هیچ قدرت جهانی پایگاه‌های دائم ندادیم. درخواست شما بیاید حتماً رسیدگی می‌کنیم.

 

منبع: خبرگزاری شبستان

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :