موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی واحدهای تولیدی

a/94433 :کد

0

صورت برخی تولیدکننده‌ها با سیلی سرخ است

  جمعه ۰۵ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۴:۰۶
تعداد بازدید : ۱۷۷   
 تحلیل ایران -صورت برخی تولیدکننده‌ها با سیلی سرخ است

معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه نبود زیرساخت در شهرک‌های صنعتی را از اساس رد می‌کنم،

معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه نبود زیرساخت در شهرک‌های صنعتی را از اساس رد می‌کنم، گفت: حتی یک شهرک صنعتی تعطیل نداریم، البته برخی تولیدکنندگان صورتشان را با سیلی سرخ نگه داشته‌اند.

 

به گزارش تحلیل ایران  فرشاد مقیمی ، با اشاره به اینکه برای بررسی وضعیت واحدهای تولیدی داخل شهرک‌های صنعتی نخست باید تعریف درستی از شهرک فعال و غیرفعال بیان شود، اظهار داشت: در حال حاضر 780 شهرک صنعتی در کشور وجود دارد که به بهره برداری رسیده است. این شهرک‌ها حداقل زیرساخت آب و برق دارا بوده و آماده واگذاری به سرمایه گذاران،کار آفرینان وصاحبان صنایع هستند البته مانند الگوی توسعه شهری و نیاز سرمایه‌گذاران متعاقباً خدمات گاز ، تلفن، اینترنت ، تصفیه خانه و..  نیز به مجموعه خدمات اضافه می‌شود.

*شهرک تعطیل در هیچ کجای کشور وجود ندارد

وی با بیان اینکه برای احداث شهرک‌ها مطالعات مکان‌یابی انجام می‌شود، افزود: به اعتقاد من این عبارت که یک شهرک صنعتی تعطیل است درست نیست مگر اینکه تمام واحدها در داخل یک شهرک صنعتی متوقف شوند. در حال حاضر برخی شهرک‌ها بدلیل کاهش میزان تولید واحدهای صنعتی نیمه فعال هستند اما شهرک تعطیل در هیچ کجای کشور وجود ندارد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران، گفت: در کشور شهرک‌های تازه تاسیسی هستند که از 10 واحد آن ممکن است فقط 4 واحد فعال و مابقی متوقف باشند اما به این شهرک نمی توان عنوان تعطیلی داد.

وی با بیان اینکه توقف فعالیت در واحدهای صنعتی اساساً پدیده بدی نیست، تصریح کرد: از 88 هزار و 352 واحد صنعتی که پروانه بهره برداری از وزارت صنعت معدن و تجارت دریافت کرده‌اند 37 هزار و 583واحد صنعتی در داخل شهرک‌های صنعتی مشغول فعالیت هستند. از این تعداد 80 هزار و 476 جزو صنایع کوچک، 4 هزار و 362 صنایع متوسط و سه هزار و 514 جزو صنایع بزرگ هستند.

مقیمی در ادامه با اشاره به اینکه صنایع کوچک  نیروی انسانی زیر50 نفررا شامل می‌شوند، گفت: از میان 38 هزار و 46 واحد مستقر در شهرک های صنعتی 34 هزار و 952 واحد صنایع کوچک هستند. همین کثرت و پراکندگی صنایع کوچک باعث شده تا مقام معظم رهبری تأکیدات ویژه‌ای بر توجه به این بخش داشته‌ باشند.

وی اضافه کرد: به اعتقاد بنده صنایع کوچک تنها بخشی از صنعت هستند که به ضرس قاطع 100 درصد سرمایه‌گذاری در آن مربوط به بخش خصوصی می باشد. در صنایع کوچک سرمایه‌گذاری دولت وجود نداشته و تمام فعالان آن بخش خصوصی به شمار می‌آیند.البته باید بگویم نه تنها ایران بلکه در تمام دنیا صنایع کوچک در کشورها پراکنده هستند که همین موضوع باعث می‌شود تا از مهاجرت‌ مرز نشینان و روستا نشینان به شهرهای بزرگ جلوگیری بعمل آید ومتعاقب آن توسعه متوازن اقتصادی در کشور ایجاد شود.

*دسترسی صنایع کوچک به منابع بانکی بسیار ضعیف است

مقیمی با اعلام اینکه اهمیت صنایع کوچک باعث شد تا مقام معظم رهبری این بخش از صنعت را به عنوان بنیان‌های اقتصاد مقاومتی نامگذاری کنند، تصریح کرد: دولت باید با سیاست گذاری‌های مناسب شرایط را برای پرداخت تسهیلات به صنایع کوچک مهیا سازد. چراکه دسترسی این افراد به منابع بانکی بسیار ضعیف است.

وی افزود: الگوی توسعه صنعتی و سرمایه گذاری در کشور ما حدود 30 به 70 است به نحوی که اگرکسی بخواهد در صنایع سرمایه گذاری کند آورده تولیدکننده 30 درصد از سرمایه و مابقی از محل وام تأمین می‌شود. اما بانک‌ها منابع خود را به سختی در صنایع کوچک قرار می‌دهند. زیر آنها ترجیح می دهند که سرمایه گذاری در بخش ها ورشته هایی انجام دهند که ریسک کمتری داشته باشد.

*میزان منابع و مصارف بانک‌ها در شهرستان‌های کوچک اندک است

وی با بیان اینکه میزان منابع و مصارف بانک‌ها در شهرستان‌های کوچک خیلی ضعیف است، گفت: عمده سرمایه گذاری‌‌ها در شهرهای بزرگ انجام می‌شود. به همین منظور برای حمایت از صنایع کوچک باید اقدامات لازم جهت تأمین مالی این واحدها انجام شود تا آنها بتوانند توسعه یافته و نقش مؤثر خود را در اقتصاد کشور ایفاء نمایند.

وی با اشاره به تغییرات نرخ ارز در سال‌های گذشته و تأثیر منفی آن بر عملکرد واحدهای تولیدی، گفت: یک زمانی واحد تولیدی با ارز 1000 تومانی 100 هزار کالا تولید می‌کرد اما با افزایش نرخ ارز و هزینه‌های تولید آنها ملزم به کاهش تولید شده‌اند به نحوی که برخی ادامه کار برایشان بسیار سخت شده است.

*تعدادی از تولیدکنندگان صورتشان را با سیلی سرخ نگه داشته‌اند

مقیمی با اعلام اینکه بعضی‌ از تولیدکنندگان  صورتشان را با سیلی سرخ نگه داشته‌اند، گفت: دولت در صدد است در پرداخت تسهیلات جدید به تولیدکنندگان منابع را دراختیار از آن دسته از تولیدکنندگان قرار دهد که بازار فروش برای محصولات خود داشته و با دریافت این تسهیلات بتوانند بخشی از نیاز خود را تأمین نمایند. چرا که نمی‌خواهیم پول را در اختیار واحدی قرار دهیم که فقط با آن یک دوره گذران کرده و حجم بدهی خود را با عدم فروش محصولات افزایش دهد.

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک وشهرکهای صنعتی ایران اضافه کرد: اما در مورد واحدهایی که بازار فروش محصول ندارند هم باید بگویم برخی از آنها ممکن است چرخه عمر محصولاتشان به پایان رسیده باشد و برخی دیگر هم اقدامی برای توسعه محصول انجام نداده‌اند که برای نجات آنها باید ضمن تدوین سیاست‌های برای توسعه محصول همکاری آنها با واحدهای بزرگ‌تر زمینه سازی شود.

وی با اشاره به اقدامات کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت وزارت صنعت برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی، گفت: یک کسب و کار زمانی موفق است که از نقطه صفر طراحی، تهیه مواد اولیه، بازاریابی، فروش، تحقیق و توسعه را بتواند با موفقیت انجام دهند. در صنایع کوچک حتی برخی قانون تجارت به عنوان یک رکن بنگاه داری اساسی را هم نمی‌دانند و بیشتر سنتی کار می‌کنند.

*7 هزار و340 واحد مستقر درشهرک‌های صنعتی متوقف یا غیرفعال هستند

مقیمی با اشاره به اینکه از مجموع 38 هزار و46 واحد تولیدی مستقر در شهرک‌ها، 7 هزار و340 متوقف و غیرفعال هستند، اظهارداشت: به صورت کلی از میان 30 هزار و 706 واحد فعال شهرک های صنعتی 13 هزار و 58 واحد با 50تا 70 درصد ظرفیت 6 هزار و 765 واحد بالای 70 درصد و  10 هزار و 883 واحد زیر 50 درصد فعالیت می‌کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که فعالیت امسال واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی در مقایسه با سال گذشته چه میزان کاهش یا افزایش یافته است، افزود: در سال 95 در مسیر رشد بخش صنعت نسبت به سال 94 هستیم و به مرور از واحدهایی که سال گذشته پروانه بهره برداری دریافت کرده اند امسال به ظرفیت تولید  اسمی رسیده اند به نحوی که تا امروز تعداد 663 واحد به بهره برداری رسیده اند در سال 94 هم 2  هزار و 123 واحد و سال 93 حدود دو هزار و 606 واحد به بهره برداری رسیده است.

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک وشهرکهای صنعتی ایران با بیان اینکه واحدهایی که به بهره بردای می‌رسند ظرفیت تولید را افزایش می‌دهند، گفت: در سال 94 حدود 850 از واحدهایی که متوقف شده بودند با حدود 16 هزار نفر پرسنل به چرخه تولید بازگشته‌اند. علاوه براین در چند ماهه سال 95 حدود 430 واحد متوقف مجددا به چرخه تولید بازگشته اند و در هفته دولت هم قرار شده بیش از 150 طرح افتتاح و به چرخه تولید اضافه شوند.

مقیمی در رابطه با میزان اشتغال در شهرک های صنعتی افزود: تا خردادماه سال 95 حدود 767 هزار و 359 نفر در شهرک‌های صنعتی مشغول فعالیت هستند. البته در سه ماهه اول امسال 5 هزار و 244 نفر اشتغال در شهرک‌ها ونواحی صنعتی ایجاد کرده‌ایم.

وی تأکید کرد: در شرایط رکود که تولیدکنندگان با وجود هزینه‌های زیاد امکان فروش محصولات خود را ندارند باید به سمت صادرات حرکت کنند. البته در حال حاضر 1200 واحد صادراتی در داخل شهرک‌های صنعتی مشغول فعالیت هستند.

*نبود زیرساخت در شهرک‌های صنعتی را از اساس رد می‌کنم

مقیمی در پاسخ به این پرسش که تولیدکنندگان می گویند ما را ملزم به فعالیت در شهرک صنعتی می کنند اما زیرساخت شهرک ها فراهم نیست و امکان فعالیت وجود ندارد، گفت: این حرف را از بنیه و اساس قبول ندارم. اگر شما بخواهید در یک جا زمین بگیرید و کار صنعتی انجام بدهید اولاً باید 25 مجوز از آب، برق، گاز، محیط زیست تلفن و غیره را بگیرید که داخل شهرک این مجوزها گرفته شده   واز سوی دیگر حداقل 50 درصد قیمت تمام شده زمین صنعتی تقبل می نماید.

وی اضافه کرد: در داخل شهرک زمین نمی‌فروشیم بلکه تولیدکننده باید بابت خدماتی از جمله برق و آب و گاز راپول پرداخت کنند. به اعتقاد بنده قطع به یقین استقرار در داخل شهرک صنعتی با قیمت‌های تمام شده از نظر سرمایه گذاری کمتر از قیمت تمام شده در خارج شهرک است.

معاون برنامه ریزی شهرک های صنعتی در پاسخ به اینکه آیا برای حمل و نقل و رفاه کارگر اقداماتی در شهرک‌ها پیش بینی شده یا خیر؟ گفت: این موضوع متوجه بنگاه‌های مستقر در شهرک است البته می توان از طریق مدیریت شهرک اقداماتی را برای رفاه حال کارگران انجام داد.

وی اضافه کرد: در بخش جذب سرمایه گذاری خارجی هم در سال 94 حدود 37 واحد جذب سرمایه گذاری خارجی داشته‌اند که حجم دلاری آن حدود 119 میلیون دلار است.

وی در پاسخ به اینکه با توجه به وضعیت واحدهای صنعتی آیا تسهیلات جدید دولت می تواند مشکلات آنها را برطرف کند یا خیر ؟ گفت: در کنار ارائه تسهیلات در پرداخت معوقات مالیاتی و بانکی واحدهای تولیدی هم تصمیماتی گرفته شده است در شهرک های صنعتی هم تا 90 درصد بدهی‌ها مورد بخشش قرار گرفته است. البته باید به سیستم بانکی هم فرصت داد تا روال پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی با سرعت بیشتری همراه شود.منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :