موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست و امنیت

a/94527 :کد

0

آمریکا: برجام تغییری در رفتار ایران ایجاد نکرده است

  جمعه ۰۵ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۶:۴۷
تعداد بازدید : ۲۰۹   
 تحلیل ایران -آمریکا: برجام تغییری در رفتار ایران ایجاد نکرده است

برخورد افسران نیروهای دریایی ایران با کشتی های متجاوز آمریکایی در خلیج فارس موجب شده است تا مقامات آمریکایی رفتار ایران نسبت به آمریکا را پس از برجام تغییر نیافته وبه مانند گذشته تصور کنند.

برخورد افسران نیروهای دریایی ایران با کشتی های متجاوز آمریکایی در خلیج فارس موجب شده است تا مقامات آمریکایی رفتار ایران نسبت به آمریکا را پس از برجام تغییر نیافته وبه مانند گذشته تصور کنند.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از واشنگتن تایمز، درگیری های خطرناک و اخیر نیروهای دریایی ارتش امریکا با نظامیان ایران در خلیج فارس نشان می دهد که تهران قصد سازش با آمریکا را ندارد. این امر یک سال پس از توافق هسته ای دولت اوباما با دولت ایران روی داد که سران دولت دموکرات اوباما بر این لاور بودند که رفتار ایران پس از این توافق به کلی تغییر خواهد کرد.


نیروی دریایی ایران با هر کشتی خارجی که وارد آب های سرزمینی این کشور می شود هشدار می دهند. چهار فروند از کشتی های تندروی ایران به سوی سامانه های دفاعی موشکی «یو اس اس نیتزه» و «یو اس اس اسکوآل» آمریکا که به تنگه هرمز نزدیک می شد حرکت کردند.


ایرانی ها سه بار اقدام به شلیک گلوله هایی برای هشدار کردند و یک روز پس از آن نیز مانع از حرکت این کشتی های آمریکایی شدند.


پس از این بود که مقامات رسمی دولت آمریکا رفتار ایران را خطرناک و غیرحرفه ای خواندند. مقامات آمریکایی گفته اند که ایران به تعهدات خود در قبال توافق هسته ای پایبند بوده اند اما در زمینه های دیگر به نظر می رسد که تغییری در رفتار ایران صورت نگرفته است. نمونه این رفتارها را می توان در تنش های دریای خلیج فارس میان دو کشور و درگیری با متحدین آمریکا در منطقه خاورمیانه و جنگ سوریه و یمن مشاهده کرد.


از زمانی که ایران این دو موشک بالستیک خود را که توانایی حمل کلاهک هسته ای نیز داشتند به صورت موفقیت آمیز آزمایش کرد و پس از آن به سوی کشتی های جنگی آمریکا در خلیج فارس شلیک کرد، نمایندگان جمهوریخواه کنگره آمریکا و تحلیل گران منتقد دولت این کشور در مورد رفتارهای ایران به شدت عصبانی  شده اند.


این شرایط در ماه ژانویه سال جاری که ایران موفق شد تا 10 ملوان نیروی دریایی آمریکا که وارد حریم دریایی ایران شده بودند را دستگیر کند تشدید شد. البته این سو تفاهم به آسانی برطرف شد.

ایران نیز به نوبه خود از رفتار آمریکایی ها دلخور است. ایران آمریکا را متهم می کند که لغو تحریم های این کشور و تشویق دیگر دولت ها برای سرمایه گذاری در ایران را به تعویق انداخته است.


رهبری ایران گفته است که بازده اقتصادی توافق هسته ای برای این کشور ناامید کننده بوده است.

سردار حسین دهقان وزیر دفاع ایران نیز در گفتگو با خبرگزاری تسنیم گفت گشت زنی های قایق های تندوری ایران در خلیج فارس برای جلوگیری از وارد شدن بیگانگان به آب های سرزمینی این کشور است.


گزارش ها حاکی از این است که در سال اخیر نیروهای دریایی ایران و آمریکا در خلیج فارس با یکدیگر حدود 300 مورد برخورد داشته اند که اکثر آن ها بسیار خفیف بوده است و تنها 10 درصد از این برخوردها خطرناک بوده اند.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :