موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/94528 :کد

0

در دیدار دبیر شورای عالی امنیت ملی با نخست وزیر هند چه گذشت؟

  جمعه ۰۵ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۹:۳۴
تعداد بازدید : ۱۶۷   
 تحلیل ایران -در دیدار دبیر شورای عالی امنیت ملی با نخست وزیر هند چه گذشت؟

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی که برای دیدار رسمی دو روزه به هند سفر کرده است، بعدازظهر امروز(جمعه) با «ناریندرا مودی» نخست وزیر این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

 

 دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار با نخست وزیر هند باتاکید بر ضرورت جبران عقب ماندگی چندساله در پروژه چابهار گفت: فعال سازی کریدور شمال-جنوب ونقش محوری بندرچابهار،شکوفایی پروژه های ترانزیتی وشکل گیری منافع اقتصادی قابل توجه برای کشورهای فعال در این کریدور راسبب می شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی که برای دیدار رسمی دو روزه به هند سفر کرده است، بعدازظهر امروز(جمعه) با «ناریندرا مودی» نخست وزیر این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

 

علی شمخانی در این دیدار با قدردانی از مواضع ثابت هند در دفاع از حقوق هسته ای صلح آمیز کشورمان در طول سال های گذشته اظهار داشت: رویکردهای سازنده و جایگاه مستقل جمهوری اسلامی ایران و هندوستان به عنوان دو قدرت منطقه ای، زمینه های قابل ملاحظه ای را برای همکاری مشترک به منظور پایان بخشی به منازعات و بحران های منطقه ای وهمچنین مبارزه با جریان تروریسم تکفیری فراروی دو کشور قرار داده است.


وی با ابراز خرسندی از امضاء توافقنامه چابهار در سفر نخست وزیر هند به ایران و ضرورت افزایش تحرک دو کشور برای جبران عقب ماندگی چند ساله در این پروژه عظیم افزود: فعال سازی کریدور شمال - جنوب و نقش محوری بندرچابهار در اجرای این طرح موجب شکوفایی پروژه های ترانزیتی وشکل گیری منافع اقتصادی قابل توجه برای مجموعه کشورهای فعال در این کریدور خواهد شد.

** تاکید بر احیای سند همکاری های راهبردی
دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر ضرورت احیای سند همکاری های راهبردی که در سال 1998 به امضاء سران دو کشور رسیده بود، اظهار داشت: در فضای پس از برجام مجموعه موانع و محدودیت هایی که اجرای این سند را متوقف کرده بود برطرف شده و لازم است دو کشور برای بهره گیری از ظرفیت های گسترده این سند گام های جدیدی بردارند.


وی فعال سازی همکاری های امنیتی، فضایی، دفاعی و سایبری را به عنوان حوزه های مکمل در مناسبات سیاسی و اقتصادی دو کشور، بسترساز افزایش سطح روابط همه جانبه میان ایران وهند عنوان کرد و افزود: موقعیت برجسته دو کشور در علوم جدید شامل نانو، بیوتکنولوژی، سلول های بنیادی و علوم شناختی از جمله ظرفیت های اختصاصی در همکاری های دوجانبه تهران و دهلی نو است.


شمخانی، روابط ایران وهند را غیرمتاثر از فشار طرف های سوم عنوان کرد و افزود: مناسبات تاریخی و سازنده دو کشور هیچگاه تهدیدی برای سایر کشورها نبوده و رویکردی بجز افزایش ثبات، امنیت و توسعه منطقه ای را دنبال نکرده است.


دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: جامعه عظیم مسلمانان هند و روابط تاریخی و اشتراکات تمدنی و فرهنگی میان دو کشور بستری مناسب برای تبادل دیدگاه ها و جهت دهی ظرفیت های فرهنگی به عنوان بخش مهمی از روابط ایران و هند است.

** برخی کشورهای منطقه به کارخانه داعش سازی تبدیل شده اند
شمخانی با تقبیح اقدامات برخی کشورهای منطقه که با حمایت از تفکرات تکفیری عملا به کارخانه داعش سازی تبدیل شده اند، گفت: همکاری های فرهنگی ایران و هند می تواند زمینه نفوذ و فعالیت گروه های تکفیری در جامعه مسلمانان هند را از میان ببرد.

** تروریسم و افراط گری تهدیدکننده انسانیت
اقای «ناریندرا مودی» نخست وزیر هند نیز در این دیدار با ابلاغ سلام های گرم خود به رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری کشورمان، سفر شمخانی به هند که در ادامه دیدارش از تهران انجام شده را اقدامی بسیار مهم و نشان دهنده اراده دو کشور برای سرعت دادن به اجرای توافقات مشترک دانست.


وی رویکرد ایران و هند را محافظت و حمایت از انسانیت عنوان کرد و اظهار داشت: امروز مهمترین خطری که انسانیت را تهدید می کند تروریسم و افراط گری است.


نخست وزیر هند، اسلام را دین عطوفت و رحمت عنوان کرد و اظهار داشت: از 1400 سال پیش تاکنون هیچ رخدادی نتوانسته بود به اندازه رفتار تروریست های تکفیری که هیچ نسبتی با اسلام ندارند به این دین لطمه وارد کند.


وی با تاکید بر ضرورت مقابله همه جانبه و موثر با ریشه های اعتقادی تروریسم تکفیری گفت: در کنار توسعه همکاری های اقتصادی و سیاسی، باید همکاری مشترک در حوزه مبارزه با تروریسم نیز در دستور کار نهادهای ذیربط دو کشور قرار گیرد.


منبع: ایرنا

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :