موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/94600 :کد

0

نماینده بان کی از توافق داریا اطلاعی ندارم

  شنبه ۰۶ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۳:۰۴
تعداد بازدید : ۱۹۲   
 تحلیل ایران -نماینده بان کی از توافق داریا اطلاعی ندارم

نماینده بان کی مون در سوریه: اطلاعی از توافق داریا ندارم

نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در سوریه در ارتباط با توافق دولت سوریه با شورشیان مسلح این کشور نسبت به برقراری آتش بس در شهرک داریا در غرب دمشق با اشاره به بی اطلاعی از این توافق اعلام کرده که نه در این گفت وگوها حضور داشته و نه هیچ مشورتی با او شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، در پی توافق روز پنجشنبه 25 اوت (چهارم شهریور) دولت دمشق با شورشیان مسلح این کشور در ارتباط با برقراری یک آتش بس انسان دوستانه در شهرک داریا به منظور خروج غیرنظامیان از این منطقه، استفان دوجاریک سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد در یک کنفرانس خبری به نقل از استفان دمیستورا نماینده بان کی مون در سوریه گفته که او در این گفت وگوها حضور نداشته و در این ارتباط با وی هیچ مشورتی نیز نشده است.


این در حالی است که طی روزهای گذشته رسانه ها گزارش دادند : عملیات انتقال تروریست ها از شهرک داریا در غرب دمشق با حضور هلال احمر سوریه و نمایندگان سازمان ملل آغازشد.


پنجشنبه گذشته با ورود اتوبوس ها و سوارشدن نخستین گروه تروریست ها، عملیات خروج و انتقال آن ها از شهرک داریا در غوطه غربی دمشق آغاز شد البته هنوز هیچ اتوبوسی از داریا خارج نشده است.


خروج تروریست ها و غیرنظامیان از شهرک داریا قرار است به صورت همزمان و طی چهار روز انجام شود.


استفان دمیستورا توضیح داده که او پنجشنبه شب از این موضوع اطلاع یافته و روز جمعه با صدور بیانیه ای به طرفین درگیر هشدار داده که خروج غیر نظامیان از شهر درعا باید به صورت داوطلبانه انجام شود.


او همچنین تاکید کرده که مسوولیت حفاظت از جان غیرنظامیان بر عهده طرفین درگیر است.
بر همین اساس استفان دمیستورا از نمایندگان کشورهای آمریکا و روسیه به عنوان گروه بین المللی حمایت از سوریه درخواست کرده که برقراری این آتش بس باید بر اساس قوانین بین المللی و استاندارد های مربوط به حفظ جان غیرنظامیان انجام شود و آنها نیز قبل از برقراری آتش بس باید از رعایت این قوانین از سوی طرفین اطمینان حاصل کنند.


دمیستورا در پایان از عدم موافقت و بی توجهی طرفین درگیر در سوریه تسبت به درخواست های متعدد از سال 2012 میلای در ارتباط با برقراری یک آتش بس انساندوستانه در شهر درعا ابراز تاسف کرده و آن را موضوعی دردناک خوانده است.

 

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :