موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/94656 :کد

0

آمریکا و روسیه به توافق رسیدند

  شنبه ۰۶ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۰:۵۶
تعداد بازدید : ۱۷۶   
 تحلیل ایران -آمریکا و روسیه به توافق رسیدند

کری و لاوروف در ساعات پایانی شب گذشته در پی نشست‌های ماراتنی در ژنو در زمینه اساس توافق مربوط به اجرای آتش‌بس در سوریه به تفاهم رسیدند.

 

کری و لاوروف در ساعات پایانی شب گذشته در پی نشست‌های ماراتنی در ژنو در زمینه اساس توافق مربوط به اجرای آتش‌بس در سوریه به تفاهم رسیدند.
 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، جان کری، وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، همتای روسش در کنفرانس خبری مشترک در ژنو بعد از مذاکرات پراکنده که بیش از ۹ ساعت طول کشید، گفتند: تیم دو طرف تلاش خواهد کرد تا در روزهای آینده در ژنو جزئیات نهایی را بررسی کند. ما بخش اعظم این مذاکرات فنی را که به طور اساسی بر یک آتش‌بس واقعی و بهبود شرایط انسانی متمرکز بود تکمیل کردیم و بعد از این گروه‌ها دور میز خواهند نشست تا بتوانیم مذاکرات جدی را در زمینه نحوه پایان جنگ داشته باشیم.


کری اظهار داشت: دو طرف به یک چارچوب مشخصی در زمینه مسیر رو به جلو دست یافتند و اکثر گام‌ها به سوی تمدید آتش‌بس و طرح انسانی برداشته شده که در فوریه به آن دست یافتیم. ما خواهان توافقی به خاطر توافق هستیم ما خواهان تحقق امری کارساز هستیم که به نفع ملت سوریه باشد و منطقه را امن‌تر و باثبات‌تر کند. این مساله ما را به ژنو کشانده تا یک راه حلی سیاسی بیابیم.

مذاکرات فنی در ژنو به طور اساسی بر نحوه جداسازی گروه‌های مخالف مورد حمایت آمریکا با گروه‌هایی که قبلا به جبهه النصره معروف بودند،‌ اختصاص داشت.کری و لاوروف اظهارداشتند که برخی مسائل وجود دارد که باید قبل از دستیابی به توافق حل شود و احتمال فروپاشی توافق در صورت اجرا نشدن دوره آتش‌بس قبل از امکان اجرای آن وجود دارد.ما برخی مسائل محدود داریم که باید مشخص شوند. در روزهای آینده کارشناسان ما در ژنو به منظور تکمیل مسائل فنی ساده باقی مانده و تلاش برای اتخاذ گام‌هایی در جهت اعتمادسازی که میان طرف‌ها وجود دارد، دیدار خواهند کرد.

در واقع آمریکا و روسیه روز جمعه در دستیابی به توافق در زمینه همکاری نظامی و توقف درگیری‌ها در سوریه  به نتیجه‌ای نرسیدند اما اعلام کردند که مسائل اندک محدودی باید قبل اعلام دستیابی به توافق حل شود. اما همچنان مسائل فنی وجود دارد که باید حل شوند. استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه از گروه‌های مختلف سوری خواهد خواست تا به میز مذاکرات بازگردند.

وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت، هیچ راه حل نظامی درباره بحران سوریه وجود ندارد و هدف قرار دادن جبهه النصره قانونی است چون آن جزو طرح آتش‌بس نیست. تغییر اسم این گروه باعث نمی‌شود که آن دیگر تروریستی نباشد. البته نظام سوریه نیز باید به آتش‌بس متعهد باشد  چرا که اوضاع سوریه بعد از آتش‌بس فوریه بدتر شده است. باید گام‌های نهایی درباره برخی مسائل برداشته شود و روسیه و آمریکا در یک قدمی دستیابی به متن توافق در زمینه سوریه هستند.

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد:‌ ما به توافقات مهمی رسیدیم و  باید گام‌های نهایی درباره برخی مسائل برداشته شود. باید گروه‌هایی که جزئی از توافق آتش‌بس هستند به طور کاملا قطعی مشخص شوند.در زمینه نحوه ارسال کمک‌ها به تمامی شهرها و شهرک‌ها رایزنی کردیم و بدون جدا کردن گروه‌های تروریستی و گروه‌های مسلح از هم امکان تحقق آتش‌بس وجود ندارد.

ایسنا نوشت: زمان رفتن به مذاکرات مستقیم با مشارکت تمامی‌ مخالفان سوری رسیده و بازگشت به مذاکرات موجب کاهش تنش در میدان می‌شود. علاوه بر بحران سوریه مسائل عراق و یمن را هم بررسی کردیم و به زودی به جامعه جهانی نیتجه مذاکرات‌مان را اعلام می‌کنیم.منابع به نقل از مذاکره کننده آمریکایی در ژنو گفتند: وزیران خارجه آمریکا و روسیه به توافق درباره حل بحران سوریه رسیدند.

این منابع متن توافق کری و لاوروف را این گونه نقل کردند که شامل توافق در زمینه کمک‌رسانی‌ها به سراسر سوریه به ویژه حلب و اعلام آتش‌بس در تمامی خاک سوریه می‌شود.به گفته منابع، این توافقات شامل تشکیل دولت جدید سوریه و مرحله گذار نیز می‌شود. منابع همچنین اعلام کردند که دی‌میستورا نیز در این مذاکرات حضور داشت.

 

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :