موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دولت

a/94711 :کد

0

آیت الله مکارم شیرازی:برای سه معضل حوزه اقتصادچاره جویی شود

  شنبه ۰۶ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۴:۵۳
تعداد بازدید : ۱۲۷   
 تحلیل ایران -آیت الله مکارم شیرازی:برای سه معضل حوزه اقتصادچاره جویی شود

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: سه معضل قاچاق، سود بانکی و پرداخت یارانه ها آسیب های جدی برای اقتصاد کشور هستند که اگر این سه مشکل حل شود، به طور حتم اقتصاد وضعیت بهتری خواهد داشت.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: سه معضل قاچاق، سود بانکی و پرداخت یارانه ها آسیب های جدی برای اقتصاد کشور هستند که اگر این سه مشکل حل شود، به طور حتم اقتصاد وضعیت بهتری خواهد داشت.

 

به گزارش تحلیل ایران از پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مکارم شیرازی وی روز شنبه در دیدار محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری با ابلاغ سلام به رئیس جمهوری و تقدیر از تلاش های انجام شده توسط دولت در سه سال گذشته تصریح کرد: جامعه نیازمند تبیین تلاش ها و فعالیت های دولت است و حتما باید با راه های موثری این دستاوردها برای مردم گفته شود و اگر اقدام های دولت با سبک منظم و ادبیات روشن بیان شود آثار بیشتری در افکار عمومی خواهد داشت، البته این مساله به معنی نفی کلی مشکلات نیست.

 

وی با تاکید بر مقابله با پدیده شوم قاچاق خاطرنشان کرد: مساله مبارزه با قاچاق مساله فراقوه ای است و حتی مردم نیز باید در این موضوع در کنار دولت و سایر قوا به مقابله با آن بپردازند.


این مرجع تقلید با تاکید بر جدیت مبارزه با قاچاق گفت: باید ریشه ها و منشاء اصلی این پدیده مورد شناسایی قرار بگیرد و برای افکار عمومی گفته شود که چه کسانی و گروه هایی این معضل را برای اقتصاد کشور به وجود آورده اند و برای مردم افشا شود که چه کسانی از این وضعیت منفعت می برند.


آیت الله مکارم شیرازی همچنین با برشمردن سودهایی که در بانک ها پرداخت می شود، از آن به عنوان معضل جدی اقتصاد کشور نام برد و افزود: سیاست های بانک مرکزی و مصوبات آن باید از سوی همه بانک ها تبعیت شود و ضمانت اجرایی برای آن وجود داشته باشد ولی متاسفانه هنوز عملی نشده است.


وی اضافه کرد: سیاست غلط سال های گذشته در تبلیغات افسارگسیخته ای که در مورد پرداخت سود و گره زدن به اقتصاد کشور به فعالیت های بانکی به وجود آمد، باعث ایجاد مشکل اقتصاد کشور شده است لذا باید سود عقود شرعیه در بانک ها به شکل منطقی و به شیوه ای که بانک مرکزی تصویب می کند از سوی همه بانک ها تبعیت شود.


وی به پرداخت غلط یارانه ها به همه مردم در سال های گذشته اشاره و اظهار کرد: این برنامه اقتصادی از ابتدا غلط اجرا شد و این موضوع یکی از بزرگترین مشکلات را ایجاد کرده است که حتی می تواند معضلات اجتماعی و فرهنگی هم به دنبال داشته باشد.


آیت الله مکارم شیرازی گفت: باید تجدید نظر جدی در این موضوع صورت بگیرد و ادامه این سیاست غلط اصلا منطقی و به نفع کشور نیست.


وی در پایان با اشاره به تاثیرهایی که گسترش شبکه های مجازی بر فرهنگ و اعتقادات مردم دارد تصریح کرد: امروز تنها با سیاست های انقباضی و فیلتر کردن شبکه های مجازی نمی توان مانع از آسیب های این فضا شد و چنین سیاست هایی امروز دیگر کارایی ندارد و باید اقدام های اثباتی و ایجابی انجام داد و راهکار آن راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و ساخت نرم افزارهای داخلی و بومی است و ما گروهی را مامور کرده ایم که این کار را دنبال و کمک به حل این مشکل کنند.


نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری روز گذشته نیز با حضرات آیات مراجع تقلید جعفر سبحانی و لطف الله صافی گلپایگانی و حجت الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی نماینده آیت الله سید علی سیستانی در ایران دیدار و گفت و گو و در جلسه اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز شرکت کرد.

 

منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :