موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/94721 :کد

0

درخواست شمخانی برای کمیسیون مشترک همکاری‌ دفاعی ایران و هند

  شنبه ۰۶ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۷:۲۷
تعداد بازدید : ۱۴۲   
 تحلیل ایران -درخواست شمخانی برای کمیسیون مشترک همکاری‌ دفاعی ایران و هند

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در دومین روز از سفر رسمی به هندوستان، پیش از ظهر امروز با اجیت دوال مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

 

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در دومین روز از سفر رسمی به هندوستان، پیش از ظهر امروز با اجیت دوال مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، علی شمخانی با اشاره به ضرورت تحکیم سازوکارهای موجود به منظور تسریع در تبادل دیدگاه‌ها، اتخاذ مواضع مشترک و همکاری نزدیک در حوزه‌های مورد علاقه دو کشور اظهار داشت: عدم خرسندی برخی قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی از روابط نزدیک و سازنده ایران و هند لزوم افزایش هوشیاری و مقابله با عوامل بازدارنده در روابط متقابل را اجتناب ناپذیر کرده است. 


افق‌های روشن‌ اراده ایران و هند برای روابط دوجانبه


دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: گفت‌وگوهای بسیار مثبت و سازنده‌ای که روز گذشته با نخست‌وزیر محترم هند داشتیم افق‌های بسیار روشنی را از اراده دو کشور برای دستیابی به سطح جدیدی از روابط دو جانبه نوید می‌دهد. 


وی با تبیین تاثیرات مخاطره‌‌آمیز افراط‌گرایی و تروریسم تکفیری برای امنیت منطقه و تهدیداتی که از این منظر متوجه شبه قاره هند و آسیای مرکزی است، تصریح کرد: مقابله هم‌زمان با گروه‌های تروریستی و کشورهایی که با حمایت فکری، تسلیحاتی و مالی از آنها، تروریسم را به ابزار تحمیل اراده سیاسی خود مبدل کرده‌اند، وظیفه مشترک جامعه بین‌المللی برای حفاظت از صلح و ثبات است. 


درخواست ایران و هند برای احیای کمیسیون مشترک همکاری‌های دفاعی


شمخانی با اعلام آمادگی در زمینه احیای محور همکاری‌های مشترک تهران، دهلی و مسکو در موضوعات امنیتی منطقه به ویژه جلوگیری از نفوذ تروریسم و کمک به ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان اظهار داشت: باید با تلاش مشترک برای حل و فصل برخی مشکلات سیاسی و تاریخی میان کشورهای مهم منطقه زمینه لازم برای ایفای نقش مسئولانه همه ظرفیت‌های منطقه‌ای برای شکوفایی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی فراهم شود.


شمخانی احیای کمیسیون مشترک همکاری‌های دفاعی در قالب جدید و گسترده را فرصتی برای ارتقای مناسبات نزدیک‌تر میان بخش‌های نظامی و دفاعی دو کشور عنوان کرد و اظهار داشت: دستیابی به تحلیل‌ها و روش‌های راهبردی مشترک با توجه به سوابق موفق همکاری‌های دفاعی میان دو کشور اقدامی در مسیر توسعه توان منطقه‌ای برای ایجاد امنیت و ثبات است.


دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به ظرفیت‌های دو کشور در حوزه سایبری و ضرورت شکل‌گیری فضای تبادل اطلاعات و دانش سایبری میان ایران و هند برای مقابله با تهدیدات مشترک افزود: توازن در حکمرانی بر فضای وب و ایجاد بستر عادلانه و اخلاقی برای بهره‌گیری متوازن همه ملت‌ها و دولت‌ها از آن می‌تواند به عنوان محور همکاری مشترک در بخش سایبری مورد توجه قرار گیرد.


اقتصاد ایران و هند می‌تواند مکمل یکدیگر باشند


شمخانی هند را قدرت نو ظهور اقتصادی عنوان کرد و با تبیین ظرفیت‌های گسترده قابل تبادل میان دو کشور افزود: اقتصاد ایران و هند می‌تواند مکمل یکدیگر و ایجادکننده فرصت‌های جدید توسعه اقتصادی در منطقه با ایفای نقش فعال‌تر از سوی سایر کشورهای علاقه‌مند به همکاری مشترک باشد.


وی سیاست اصولی جمهوری اسلامی را تنوع‌بخشی به زمینه‌های همکاری اقتصادی مشترک با کشورهای منطقه و شکل‌دهی مشارکت‌های راهبردی در این حوزه عنوان کرد و گفت: فعال‌سازی ظرفیت‌های گسترده بندر چابهار نمادی از همکاری‌های اقتصادی سازنده میان همه کشورهای علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در منطقه بوده و می‌تواند به‌عنوان محوری اثرگذار برای همکاری‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی میان کشورهای منطقه مورد توجه قرار گیرد.


درخواست خویشتنداری بیشتر هند در موضوع کشمیر


شمخانی در موضوع بحران کشمیر بر ضرورت خویشتتداری دولت هند در برابر حوادث جاری تاکید کرد و اظهار داشت: تداوم خدمات‌رسانی دولت هند به مردم این منطقه و از میان بردن احساس تبعیض و محرومیت در مردم این منطقه در مقایسه با سایر شهروندان هند می‌تواند در ایجاد آرامش پایدار در کشمیر تعیین‌کننده باشد. 


آماده پایه‌گذاری روابط راهبردی با ایران هستیم


اجیت دوال مشاور امنیت ملی نخست وزیر هند نیز در این دیدار بر اهمیت سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در زمینه پیگیری توافقات سفر نخست‌وزیر هند به ایران تاکید کرد و افزود: با توجه به مشترکات فرهنگی و همچنین ظرفیت‌هایی که در حوزه همکاری‌های سایبری میان دو کشور وجود دارد آماده پایه‌گذاری روابط راهبردی در این دو بخش هستیم.


وی گفت: همکاری‌های مشترک در بخش انرژی با توجه به سوابق مناسبات فیمابین بسیار حایز اهمیت بوده و می‌تواند تامین‌کننده منافع پایدار دو کشور باشد.


مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر هند با اشاره به تحولات ژئواستراتژیک در منطقه غرب و شرق اسیا لزوم توسعه گفت‌وگوهای مستمر میان کشورهای مهم این منطقه را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: دولت هند از تقویت گفت‌وگوهای راهبردی میان ایران، هند، چین و روسیه در موضوعات امنیتی، سیاسی و اقتصادی استقبال می‌کند. 


وی در پایان با تاکید بر ضرورت احیای کمیته همکاری‌های مشترک دفاعی شرایط موجود را برای آغاز گفت‌وگوهای جدید در این بخش مساعد عنوان کرد.

 

منبع: ایلنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :