موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/94727 :کد

0

ساخت نخستین بانک اورانیوم غنی شده جهان در قزاقستان

  شنبه ۰۶ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۶:۲۳
تعداد بازدید : ۲۹۱   
 تحلیل ایران -ساخت نخستین بانک اورانیوم غنی شده جهان در قزاقستان

کمیته نظارت و کنترل انرژی هسته ای وزارت انرژی قزاقستان از آغاز ساخت اولین بانک جهانی اورانیوم غنی شده با درصد پائین در این کشور خبر داد.

کمیته نظارت و کنترل انرژی هسته ای وزارت انرژی قزاقستان از آغاز ساخت اولین بانک جهانی اورانیوم غنی شده با درصد پائین در این کشور خبر داد.


به گزارش تحلیل ایران قزاقستان ساخت اولین بانک اورانیوم غنی شده با درصد پائین در جهان را در شهر «اوسکامین گورسک» این کشور آغاز کرد.


«تیمور ژنتیکین» یکی از مسئولین وزارت انرژی قزاقستان گفت: روز گذشته اولین اقدامات جهت ساخت این بانک آغاز شده است.


وی با اشاره به وسعت 600 متر مربعی این بانک افزود: هزینه ساخت این بانک 2 میلیون دلار می باشد که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی سرمایه گذاری خواهد شد.


در ماه می سال گذشته دولت قزاقستان توافقنامه ایجاد بانک اورانیوم غنی شده با درصد پائین در قلمرو این کشور را با آژانس بین المللی انرژی اتمی به تصویب رساند.


این بانک به کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه می دهد تا برای استفاده از انرژی اتمی صلح آمیز در صورت عدم امکان خرید در بازارهای تجاری از این مرکز احتیاجات خود را برطرف سازند.


بانک اورانیوم غنی شده قزاقستان در شهر «اوسکامین گورسک» در شمال شرق این کشور ساخته می شود.


«آستانه» با این اقدام خواهان توسعه همکاریهای بین المللی در زمینه انرژی هسته ای و کاهش خطرات ناشی از گسترش سلاح های هسته ای و اقدامات تروریستی است.


منبع: دیپلماسی ایرانی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :