موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بورس

a/94801 :کد

0

عربستان در هفته گذشته ۱۵ میلیارد خسارت کرد

  یکشنبه ۰۷ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۲:۱۹
تعداد بازدید : ۱۷۴   
 تحلیل ایران -عربستان در هفته گذشته ۱۵ میلیارد خسارت کرد

خسارت ۱۵ میلیارد دلاری بورس عربستان در هفته گذشته

شاخص بیشتر بخشهای بازار بورس عربستان در پایان معاملات هفته گذشته این کشور منفی بوده به گونه ای که شاخص ارزش سهام این هفته، با 46 میلیارد ریال (15 میلیارد دلار) کاهش، پایین ترین میزان گردش پول را در پنج سال گذشته تجربه کرده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، به نوشته روزنامه عربستانی عکاظ، در ادامه این گزارش اقتصادی آمده است: بازار بورس عربستان در هفته گذشته با کاهش 250.14 واحد، در آخرین روز کاری به 5976.89 واحد رسید.


شاخص سهام بازار بورس عربستان در معاملات آخر هفته حدود 46.92 میلیارد ریال (15 میلیارد دلار) خسارت دیده است، به گونه ای که ارزش بازاری شاخص سهام که در پایان هفته گذشته 1.444 هزار میلیارد ریال عربستان بود در این هفته به 1.398 هزار میلیارد ریال رسید.


ارزش معاملات شاخص بورس عربستان در طول هفته گذشته نیز حدود 13.30 میلیارد ریال کاهش داشت که از ماه آگوست سال 2011 بی سابقه بوده است.


این ارقام در پایان معاملات هفته گذشته رقم 15.05 میلیارد ریال را ثبت کرد که کاهش 11.6 درصدی را نسبت به معاملات بازار بورس را در طول هفته گذشته نشان می دهد.


این اعداد و ارقام نشان می دهد میانگین معاملات بازار بورس عربستان در هفته گذشته هر روز کاری 2.88 میلیارد ریال کاهش داشته است.


حجم مبادلات آخر هفته بازار بورس عربستان به 749.74 میلیون سهم رسید درحالی که این میزان در هفته گذشته آن، رقم 831.83 میلیون سهم بوده است که خود کاهش 10درصدی را نشان می دهد.


این آمار و ارقام حاکی از آن است که میانگین حجم مبادلات بازار بورس عربستان در هفته گذشته، هر روز کاری، 150 میلیون سهم کاهش داشته است.


سهام شرکت «فیبکو» با کاهش 21 درصدی، در صدر لیست شرکت هایی است که بیشترین میزان کاهش ارزش سهام را داراست پس از آن سهام «پژوهش و بازاریابی» قرار دارد که ارزش سهام آن 20 درصد کاهش داشته است.


بخش هایی چون انرژی با کاهش 1.25 درصد، بخش ارتباطات با کاهش 2.45 درصد، بخش توسعه املاک و مستغلات با کاهش 2.49 درصد بخش پتروشیمی با کاهش 2.72 درصد، بخش کشاورزی با کاهش 3.13 درصد، بخش حمل و نقل و سرمایه گذاری با 3.97 درصد شرکت هایی هستند که ارزش سهام آنها، کمترین کاهش را داشته است.


در نتیجه کاهش بیش از 50 درصد قیمت نفت در بازارهای جهانی در مقایسه با نرخ نفت در ماه ژوئن سال 2014؛ عربستان به عنوان بزرگ ترین کشور صادرکننده نفت در جهان هم اکنون با کاهش شدید منابع مالی روبه رو بوده است.


عربستان به دنبال آن اعلام کرد بودجه سال جاری این کشور با کسری 87 میلیارد دلاری مواجه شده است در حالی که کسر بودجه این کشور در سال گذشته میلادی 98 میلیارد دلار بود.


منبع:ایرنا

                               

عربستان     اقتصادی     بورس     سهام     سعودی    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :