موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/9502 :کد

0

هدف آمریکا نفوذ در آسیای مرکزی است

  پنجشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۱:۳۶
تعداد بازدید : ۴۳۰   
 تحلیل ایران -هدف آمریکا نفوذ در آسیای مرکزی است

به اعتقاد تحلیلگر سیاسی روس، سفر اخیر مقامات نظامی و امنیتی آمریکا به کشورهای آسیای مرکزی در جهت نفود بیشتر در این کشورها می‌باشد.

به اعتقاد تحلیلگر سیاسی روس، سفر اخیر مقامات نظامی و امنیتی آمریکا به کشورهای آسیای مرکزی در جهت نفود بیشتر در این کشورها می‌باشد.

به گزارش تحلیل ایران ، «سرگئی کاژامیوکین» تحلیل‌گر سیاسی روزنامه «پراودا» چاپ مسکو ضمن گفت‌وگو با فارس در دوشنبه، سفر «دانیل روزنبلوم» معاون آسیای مرکزی وزیر امور خارجه آمریکا به ازبکستان و تاجیکستان را در راستای تلاش‌های آمریکا جهت حفظ نفوذ و آمادگی برای رویارویی فعال با رقبای اصلی ژئوپلیتیکی خود در این منطقه دانست.

وی گفت: افزایش توجه مقامات بلندپایه سیاسی و نظامی آمریکا به آسیای مرکزی با این بحث مرتبط است که واشنگتن همانند سال‌های قبل کنترل حداکثری بر این منطقه را یکی از گام‌های مهم برای دست یافتن به هژمونی جهانی خود تلقی می‌کند.

کاژامیوکین با بیان اینکه آمریکا طی 2 سال گذشته در آسیای مرکزی حداقل 2 مرتبه شکست خورده است، تصریح کرد: پایگاه هوایی «ماناس» که بیش از یک دهه در بیشکک حضور داشت و بزرگترین تأسیسات نظامی آمریکا در آسیای مرکزی به شمار می‌رفت، در ماه ژولای سال 2014 تعطیل شد و اضافه بر آن قرقیزستان به اتحاد اقتصادی اوراسیا پیوست که گامی جدی برای همگرایی نزدیک با روسیه به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: تاجیکستان نیز در حال بررسی موضوع عضویت در این سازمان بوده و با توجه به افزایش تهدیدات نظامی و امنیتی از دهلیز افغانستان، با تقویت پایگاه نظامی 201 روسیه موافقت کرده است.

تحلیلگر سیاسی روس جلوگیری از روند‌های یادشده در منطقه را از اهداف اصلی آمریکا ارزیابی کرد و گفت: اقدامات واشنگتن در منطقه بحث «استراتژی چماق و هویج» را به یاد می‌آورد. این موضوع در رابطه به عملکرد واشنگتن نسبت به 5 کشور آسیای مرکزی به صراحت به نظر می‌رسد. به عنوان مثال چنانچه آمریکا در گذشته ازبکستان را همواره متهم به نقض حقوق بشر می‌کرد پس حالا ترجیح می‌دهد تا برای دستیابی به اهداف خود از «هویج» استفاده کند.

کاژامیوکین افزود: به این دلیل است که قبل از بازدید روزنبلوم از تاشکند، مرحله تحویل بیش از 300 دستگاه وسیله نقلیه زرهی از سوی آمریکا به پایان رسید و ازبکستان شریک استراتژیک آمریکا اعلام شد. دعوت از ازبکستان برای پیوستن به ائتلاف بین‌المللی ضد داعش نیز با این موضوع مرتبط می‌باشد.

وی با بیان اینکه اعتماد به آمریکا نتایج مثبتی در پی نخواهد داشت، تاکید کرد: نزدیکی و اتکا به «شریک» آن سوی اقیانوس اشتباه بزرگی برای ازبکستان خواهد بود چرا که اصطلاح «گرگ در لباس میش» بیش از هر قدرت دیگری امروز در مورد آمریکا صدق پیدا کرده است. لبخند زدن و آغوش باز نشان دادن این گرگ فقط یک هدف را دنبال می‌کند که آن هم در حوزه نفوذ خود قرار دادن تاشکند می‌باشد.

کاژامیوکین اظهار داشت: اعطای تجهیزات نظامی نیز یکی از راهکارهای کلاسیک و تجربه‌شده جهت ایجاد وابستگی ساختارهای نظامی و امنیتی کشورهای مورد نظر می‌باشد. چرا که در مرحله بعدی نیاز به وسایل یدکی و قطعات و ارائه خدمات فنی پیش می‌آید که این امر پای متخصصان آمریکایی به ازبکستان را باز خواهد کرد.

به اعتقاد این تحلیلگر سیاسی روزنامه «پراودا»، دعوت واشنگتن جهت پیوستن به ائتلاف ضد داعش نیز حیله‌گری‌ بیش نبوده و چنانچه تاشکند با این پیشنهاد موافقت کند وابسته واشنگتن خواهد شد که در مراحل بعدی حضور نظامیان آمریکایی و حتی پایگاه نظامی تمام‌عیار آن (تحت هر عنوان غیرنظامی) در این کشور بعید نخواهد بود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر با طرح این پیشنهاد و امتناع تاشکند از پذیرش آن، باز هم واشنگتن این فرصت پیدا خواهد کرد تا با توجیه «انصراف از اقدام علیه تروریسم» ازبکستان را مورد فشار قرار دهد.

کاژامیوکین در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با فارس تاکید کرد: آمریکا استراتژی مشابهی را در مورد تاجیکستان نیز در نظر گرفته است. به این کشور قول‌های بلندبالایی در رابطه به ارائه کمک‌های نظامی- فنی و سایر موارد داده می‌شود که مردم در جریان جزئیات آن قرار داده نمی‌شوند. حضور طولانی (4 روزه) روزنبلوم در این کشور با این موضوع ارتباط دارد.

این تحلیلگر سیاسی روس با بیان اینکه استفاده از «هویج» در سیاست فعلی آمریکا موقتی بوده و زود یا دیر متوسل به چماق خواهد شد تا رژیم‌های وفادار به خود را در آسیای مرکزی را روی کار بیاورد.

وی ادامه داد: تجربیات موجود در قلمرو شوروی سابق نیز این امر را تائید می‌کند. انقلاب‌های رنگی در کشورهایی صورت گرفتند که با آمریکا روابط نزدیک داشته و به کمک‌های غربی وابستگی پیدا کرده بودند. بنابراین هم مقامات کشورهای آسیای مرکزی و هم کشورهای همسایه باید به طور جدی مراقب وضعیت باشند چرا که آمریکا هدف کنترل بر مناطق هم‌مرز با روسیه، چین و ایران را داشته و در این راستا از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :