موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و فناوری

a/95054 :کد

0

آغاز آخرین ماموریت تلسکوپ فضایی اسپیتزر

  دوشنبه ۰۸ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۹:۰۵
تعداد بازدید : ۳۷۵   
 تحلیل ایران -آغاز آخرین ماموریت تلسکوپ فضایی اسپیتزر

تلسکوپ فضایی اسپیتزر سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) به زودی آخرین ماموریت خود را با هدف انجام برخی مشاهدات نجومی و کیهان شناختی و همچنین جستجوی سیارات خارج از منظومه شمسی آغاز می کند.

 

 

 

تلسکوپ فضایی اسپیتزر سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) به زودی آخرین ماموریت خود را با هدف انجام برخی مشاهدات نجومی و کیهان شناختی و همچنین جستجوی سیارات خارج از منظومه شمسی آغاز می کند.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، این تلسکوپ فضایی که در سال 2003 میلادی در مدار خورشید مرکزی زمین قرار گرفت، به دلیل این که سرعت حرکت آن کمتر از زمین است، در هر سال 15 میلیون کیلومتر از زمین دور می شود. 


اسپیتزر به منظور مطالعه امواج مادون قرمز اعماق فضا طراحی شده و به تجهیزات پیشرفته ای از جمله دوربین های مادون قرمز (IRAC)، طیف سنج مادون قرمز و یک دستگاه فوتومتر (دستگاهی که شدت نور را اندازه گیری می کند) مجهز است. 


ایرنا از ساینس نوشت: برای این که دو دستگاه طیف سنج و فوتومتر به خوبی کار کنند، باید با استفاده از هلیوم مایع خنک شوند، اما ذخیره این ماده در اسپیتزر در سال 2009 میلادی به پایان رسید و تنها دو دوربین از چهار دوربین IRAC هنوز فعال هستند که قادرند در دمای بالا (تا 207 درجه سانتیگراد) به درستی کار کنند. به همین علت ناسا تصمیم گرفت ماموریت جدیدی را برای این تلسکوپ فضایی تعریف کند. 


قرار است ماموریت جدید اسپیتزر که با عنوان Beyond نام گذاری شده، در روز اول ماه اکتبر سال جاری میلادی آغاز شود. به گفته ناسا با وجود این که اسپیتزر برای شکار سیاره ها طراحی نشده، قادر است آزمون های استاندارد شناسایی سیارات خارج از منظومه شمسی، از جمله تغییر شدت نور ستاره میزبان در هنگام جابه جایی سیارات را اجرا کند.

 
قرار است تا زمانی که تلسکوپ جدید ناسا با عنوان جیمز وب تکمیل و به فضا پرتاب شود، اسپیتزر آخرین ماموریت خود را ادامه دهد. بر اساس برنامه ریزی ناسا این مامورت 30 ماه به طول می انجامد.

                               

تلسکوپ     فضا     ناسا     نجوم     سیارات     زمین


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :