موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/95323 :کد

0

افزایش حجم تجارت تهران- مسکو

  ﺳﻪشنبه ۰۹ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۶:۵۳
تعداد بازدید : ۱۹۱   
 تحلیل ایران -افزایش حجم تجارت تهران- مسکو

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه گفت: بنا بر اعلام مقامات رسمی دولت روسیه در شش ماهه اول سال جاری میلادی حجم تبادلات تجاری دو کشور تا حدود ۷۰ درصد افزایش را نشان می دهد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه گفت: بنا بر اعلام مقامات رسمی دولت روسیه در شش ماهه اول سال جاری میلادی حجم تبادلات تجاری دو کشور تا حدود ۷۰ درصد افزایش را نشان می دهد.


به گزارش  تحلیل ایران ، متن سخنرانی مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در همایش تجاری «حضور پایدار در روسیه» به شرح زیر است:


«بسم الله الرحمن الرحیم

مدیران و مسئولین محترم سازمان ها و موسسات دولتی جمهوری اسلامی ایران 

مسئولین محترم اتاق های بازرگانی، صنایع و معادن ایران

مدیران محترم شرکت های تجاری ایران و روسیه

بازرگانان و تجار محترم

شرکت کنندگان عزیز  

با عرض سلام و احترام


در ابتدا اجازه میخواهم ضمن تشکر و قدردانی از حضور همه عزیزان در این همایش ارزشمند، از همه دست اندرکاران برگزاری این گردهمایی در این مقطع زمانی مهم که از هر جهت شاهد توسعه روابط بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه هستیم صمیمانه تقدیر کنم.

برگزاری اینگونه همایش ها موید توجه بیشتر و نگاه دقیق تر بخش های تجاری دو کشور به ظرفیت ها و امکانات یکدیگر است که این امر شرایط بهتری را فرا روی بخش های تجاری دو کشور جهت ایجاد ارتباط و شناخت بیشتر از یکدیگر فراهم می کند.


بررسی روند روابط رو به رشد دو کشور طی سالهای اخیر بیانگر توسعه مناسبات فیمابین در عرصه های مختلف است که اطلاع حضار محترم از سرفصل های آن، برداشت و دید بهتری را نسبت به آینده مناسبات فیمابین روسیه و ایران و در نتیجه افق روشن تری از امکان و زمینه فعالیت علاقمندان به تجارت پایدار در روسیه را نمایان می سازد که به اختصار بدان اشاره می شود.  

روابط دو کشور همسایه ایران و روسیه سابقه ای ۵۰۰ ساله دارد  که این امر بیانگر ریشه دار بودن آن است اگرچه برخی زمان ها از نوسانات و فراز و نشیب هایی نیز برخوردار بوده است. توجه به شرق و در نتیجه توسعه مناسبات اقتصادی با این کشورها، مفهوم جدیدی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران رقم زد که موجب توسعه مناسبات دوجانبه اقتصادی با آنها منجمله با فدراسیون روسیه را فراهم آورد که علاوه بر گسترش مناسبات سیاسی، افزایش حجم روابط اقتصادی را نیز به همراه داشته است.  


این روند در رابطه با روسیه بویژه طی دو سال اخیر بسیار چشم گیرتر بوده و شاهد نزدیکی بیشتر دو کشور در عرصه های مختلف بوده ایم که هشت ملاقات روسای جمهور دو کشور طی یک سال اخیر در کنار برگزاری نشست های کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور و همچنین دیدارهای متعدد مقامات ارشد و وزرای مختلف ایران و روسیه بویژه بازرگانی، تجارت و صنعت و تبادل هیات های مختلف بلندپایه در سطوح گوناگون و کارشناسی در برهه زمانی فوق اشاره نمود که بر این اساس میتوان ادعا کرد شرایط روابط دو کشور در سطح دولتی در حال حاضر بهترین وضعیت را در طول دوران روابط دوجانبه رقم زده است که لازم است از این فرصت، بخش های خصوصی و تجاری دو کشور نهایت بهره برداری را بنمایند. امضای اسناد متعدد بین دو کشور در زمینه های مختلف بویژه تجاری و اقتصادی که بسیاری از آنها در حال اجرایی شدن میباشد از یکسو و تسهیلات دولتی در نظر گرفته شده جهت توسعه مناسبات منجمله خط اعتباری ۵ میلیارد دلاری روسیه که اخیرا بهره برداری از آن به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است از سوی دیگر موید جدیت مقامات عالی دو کشور جهت نزدیکی بیشتر و توسعه مناسبات است.


دوستان ارجمند

در کنار این تحولات مثبت، تفاهم بعمل آمده بین دو کشور جهت ایجاد کریدور سبز گمرکی برای محصولات کشاورزی و مواد غذایی ایران آینده بسیار روشنی را برای صدور محصولات کشورمان به این کشور رقم میزند که با توجه به توافق حاصله در این خصوص، دو طرف در جهت نحوه اجرایی نمودن و همچنین ایجاد سیستم مناسب برای تحقق این هدف در حال مذاکره هستند که پیش بینی می شود با اقدام طرف ایرانی در آینده نزدیک شاهد اجرایی شدن این توافق باشیم که بر اساس آن صادرات محصولات مزبور از ایران به روسیه طبق اظهارنامه مبدا ترخیص خواهد شد. به این مهم بایستی اعمال تعرفه پایین گمرکی نسبت به محصولات کشاورزی ایران از سوی طرف روسی و همچنین صدور مجوز برای ۲۶ شرکت ایرانی فعال در زمینه محصولات لبنی و آبزیان جهت صادرات به روسیه  را نیز باید اضافه کرد که این پیشرفتهای مهم حاصل مذاکرات و نشستهای متعدد مقامات سیاسی و اقتصادی دو کشور بوده است.   


تلاش و همت مسئولین بخشهای دولتی و خصوصی دو کشور جهت آشنایی با امکانات و ظرفیت های تجاری و بازرگانی طرف مقابل از طریق برگزاری نمایشگاه های تجاری و همچنین سمینارها و نشست های مختلف منجمله همایش فعلی که عنوان با مسمایی نیز بدان داده شده است بیانگر توجه جدی مسئولین کشورمان جهت ایجاد ارتباط قوی تر و بهتر میان طرفهای تجاری دو کشور است که از این جهت جای قدردانی و تشکر را دارد.

در این خصوص جای خرسندی است اعلام کنم بنا بر اعلام مقامات رسمی دولت روسیه در شش ماهه اول سال جاری میلادی حجم تبادلات تجاری دو کشور تا حدود ۷۰ % افزایش نشان میدهد که امید میرود با تمهیدات انجام شده و توافقات صورت گرفته این روند برای سالهای آتی تداوم یافته و تسریع گردد که نقش شما بازرگانان محترم در این عرصه بیش از پیش اهمیت می یابد. افزایش میزان صدور روادید برای تجار و گردشگران دو کشور در سالجاری که رقمی در حدود ۱۰۰ % را نشان میدهد در کنار افزایش زیاد تعداد پروازهای فیمابین نیز در همین راستا ارزیابی می شود.


همچنین با توجه به اینکه بازرگانان حاضر در همایش از استان ها و مناطق مختلف دو کشور میباشند باطلاع میرسانم یکی از زمین های فعالیت اقتصادی و تجاری فیمابین، توسعه همکاری های استانی با توجه به تشابهات و توانائی های دو منطقه است که مورد تایید و نظر مقامات ذیربط دو کشور بوده و طی یکسال اخیر روند افزایشی مناسبی یافته است. بر این اساس و با توجه به نقش و تاثیر هر کدام از بازرگانان محترم و شرکتهای حاضر در سازمان دهی این نوع همکاری ها، سفارت آمادگی خود را جهت حمایت و همکاری در این زمینه و استفاده از پیشنهادات مطروحه اعلام می کند.   


بازرگانان و تجار گرامی 

در کنار تلاشهای انجام شده نمی توان به مشکلات توسعه روابط تجاری دو کشور اشاره ای نکرد. عدم شناخت تجار و بازرگانان دو کشور از امکانات یکدیگر و عدم آشنایی به مقررات تجاری کشور مقابل و همچنین عدم حل کامل مشکلات بانکی و مراودات مالی فیمابین، موانع مهمی جهت توسعه کامل تجارت دو کشور بوده اند که امید میرود با تسهیلات در نظر گرفته شده و همچنین رفع موانع موجود که با جدیت از سوی مسئولین دو کشور پیگیری میشود شاهد تحقق هدف مورد نظر باشیم.

ضرورت تجمیع امکانات صادراتی، ورود شرکت های بزرگ، برنامه ریزی بلند مدت، رقابت پذیر بودن قیمت کالاهای ایران و تقویت بخش لجستیک از ضروریات مهم و قابل توجه جهت ورود پایدار و موفق در بازار روسیه است.


حضار محترم، خانم ها – آقایان

با توافقات و اقدامات انجام شده جهت تسهیل و تسریع در روند صدور روادید برای اتباع دو کشور بویژه در بعد تجاری که روند اجرایی آن آغاز شده است امید می رود در آینده نزدیک مشکلات روادید که بعضا در گذشته برخی از ایرانیان مسافر و بازرگانان را در مضیقه گذاشته بود، کاملا رفع شود.

اکنون فرصت در دست شما است. بخش ها و سازمان های دولتی کشور طی سالهای اخیر با رایزنی ها و امضای اسناد مختلف سیاسی و تجاری حداکثر تلاش خود را جهت ایجاد زمینه توسعه روابط تجاری فراهم نموده اند. شما تجار محترم با ارزیابی صحیح از توانا یی ها و امکانات خود و طرف های تجاری تان، بایستی از فرصت پیش آمده حداکثر بهره برداری را جهت رفع نیازهای کشور و همچنین صادرات محصولات ایرانی داشته باشید که البته روند رو به رشد حضور و ثبت شرکتهای ایرانی در روسیه موید همین موضوع است.


اینجانب نیز با توجه به نیاز کشور جهت توسعه صادرات، بخش مهمی از انرژی و امکانات سفارت را متوجه بخش اقتصادی و تجاری و روابط دو کشور در این بعد نموده ام بطوریکه همکاران بیشتری در مقایسه با دیگر حوزه ها در این بخش مشغول تلاش و فعالیت هستند. همچنین آمادگی سفارت را جهت ارائه حداکثر خدمات و راهنمایی به بازرگانان و تجار و مراجعین محترم اعلام مینمایم. سایت اقتصادی سفارت که ماه گذشته با حضور وزیر محترم بازرگانی و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی راه اندازی گردید اطلاعات به روز شده و مفیدی را در خصوص وضعیت اقتصادی و بازرگانی روسیه و فرصتهای احتمالی تجاری این کشور در دسترس علاقمندان قرار میدهد که البته با توجه به تازه تاسیس بودن آن در صدد غنی سازی هرچه بیشتر و سریع تر آن هستیم که اطلاعات و راهنمائی های شما عزیزان در این خصوص بسیار ارزشمند خواهد بود.   


دوستان عزیز

در اینجا جا دارد از اقدام ارزشمند سازمان تجارت، صنعت و معدن استان تهران در برپایی این نشست گران که زمینه تبادل نظر و آشنایی تجار محترم دو کشور را فراهم میکند قدردانی کنم. همچنین از مجری همایش شرکت نیک قائد کوثر و مدیریت و همکاران سخت کوش آن در برگزاری موفق این گردهمایی و دعوت از اینجانب جهت حضور در همایش تشکر نمایم که متاسفانه علیرغم علاقه و اشتیاق فراوان، امکان حضور در این جمع و میان علاقمندان توسعه روابط تجاری دو کشور بدلیل مشغله را نیافتم.


مجددا تاکید می کنم اینجانب و همکاران بخش اقتصادی سفارت مقدم بازرگانان محترم و مسئولین شرکتهای تجاری علاقمند به فعالیت در دو کشور را گرامی میداریم و امیدوارم در آینده نزدیک شما را در سفارت ملاقات کنم.                      

                                              

مهدی سنایی

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه»


 منبع : مهر 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :