موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/95345 :کد

0

اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی ملموس نیست

  ﺳﻪشنبه ۰۹ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۸:۱۴
تعداد بازدید : ۱۶۹   
 تحلیل ایران -اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی ملموس نیست

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: نتایج اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی مشهود نیست.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: نتایج اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی مشهود نیست.

 

به گزارش تحلیل ایران آیت‌الله محسن مجتهد شبستری ظهر امروز در هفدهمین اجلاس سراسری بسیج اساتید که در سال همایش‌های صدا و سیمای خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: باید برای دانشجو تبیین کنیم که پشت میزنشینی به تنهایی نمی‌تواند نتیجه داشته باشد.


وی با بیان اینکه در ادارات نیروی انسانی بیش از حد نیاز وجود دارد خاطرنشان کرد: مسئولان باید به فکر تعدیل نیرو باشند زیرا این تعداد حقوق بگیر نیاز نبوده و در کشورهای پیشرفته شاهد این هستیم که فارغ‌التحصیلان در مراتب عالی علمی که تحصیلات عالیه دارند، کشاورزی کرده و وارد عرصه تولید شده‌اند.


نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه باید جوانان را به کار و تلاش در زمینه‌های مشروع توصیه کرد اظهار داشت: اشرافیگری در کشور باید ریشه کن شده و ترویج فرهنگ ساده زیستی و سبک زندگی اسلامی باید در دستور کار قرار گیرد به ویژه این موضوع در دانشگاه‌ها برای دانشجویان و آینده‌سازان کشور اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند.


آیت الله مجتهد شبستری با تأکید بر اینکه اگر دولت بودجه‌ای دارد باید به تولید و  افراد بی‌بضاعت کمک کند، اظهار داشت: توزیع نقدینگی به صورت کنونی تورم‌زا بوده و اگر دولت قصد داشته باشد از طریقی یارانه پرداخت کند باید به حساب سازمان آب و یا برق خانوارها آن را واریز کند نه اینکه پول نقدی که معلوم نیست در کجا مصرف می‌شود را در اختیار آنان قرار دهند.


وی با بیان اینکه کیفیت یارانه دادن به این نحو صحیح نیست، تصریح کرد: یکی از مسائلی که در اقتصاد مقاومتی نیاز بوده و در رونق تولید مؤثر است اعطای تسهیلات بانکی به بنگاه‌های متوسط و کوچک است زیرا بنگاه‌های سطح بالا شاید به این تسهیلات نیاز نداشته باشند اما هم اکنون شاهد هستیم  واحدهای خرد نوعا راکد بوده و یکی از راه‌های احیای آنها دادن تسهیلات بانکی به ویژه به تعدادی است که وضع مطلوبی ندارند.


نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی کاهش سود بانکی را یک الزام برای رونق تولید دانست و خاطرنشان کرد: اخیرا اقدامی در این مورد انجام شده اما کافی نیست و در وضعیت کنونی افرادی که پول دارند ترجیح می‌دهند در بانک بگذارند و خود را به زحمت تولید نمی‌اندازند.


آیت‌الله مجتهد شبستری با تأکید بر اینکه دادن پول و گرفتن آن با سود دارای شبهه شرعی است، تصریح کرد: بانکداری اسلامی یعنی اینکه در وهله نخست بانک باید وکیل باشد و دوم سود و زیان را محاسبه کنند و قرارداد را بدون قید سود قطعی منعقد کنند.


وی استخراج معادن هم برای دولت و فعالان اقتصادی را یک نیاز دانست و ادامه داد: کشور ما دارای معادن زیادی است که باید آنها را استخراج کرده و نباید خام فروشی کنیم هم اکنون فروش نفت خام مشکل داریم و باید این محصولات تبدیل به فرآورده شوند.


نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه بیشتر نامه‌های ارسالی به رهبر مربوط به بیکاری جوانان است، خاطرنشان کرد: مسئله تورم و اقتصاد مقاومتی باید در کشور لمس شود تنها آمار و ارقام دادن کافی نیست و مردم باید آثار وارد شدن به میدان اقدام و عمل را ببینند.


مجتهد شبستری با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی که از درون مستحکم بوده و وابستگی به خارج را کاهش می‌دهد، تصریح کرد: باید دقت داشت که به دروازه‌های بیرون نگاه نشود زیرا اگر جنس‌های مرغوبی در ایران تولید شود زمینه صادرات به وجود می‌آید.


وی در توضیح وضعیت کنونی جمهوری اسلامی ایران، بیان کرد: هم اکنون هم دوست و هم دشمن منتظر اقدامات ما بوده و حالا که ایران از نظر امنیت بالا و دارای وحدت مناسب است باید اقتصاد هم رونق داشته باشد تا قدرت ایران تثبیت شود زیرا دشمنان هم مترصد هستند که از راه جنگ اقتصادی وارد شوند.


عضو مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: اگر بتوانیم اقتصاد مقاومتی پیاده‎سازی کنیم به ژاپن و چین می‌رسیم این 2 کشور با نیروی انسان فعال و پرکار به توسعه اقتصادی دست پیدا کرده‌اند.منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :