موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/95391 :کد

0

سفرنماینده اوباما به اروپا برای مذاکره درباره ترانس آتلانتیک

  ﺳﻪشنبه ۰۹ شهریور ۱۳۹۵ — ۲۳:۰۰
تعداد بازدید : ۱۵۳   
 تحلیل ایران -سفرنماینده اوباما به اروپا برای مذاکره درباره ترانس آتلانتیک

سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد: «مایکل فرمن» سفیر تجاری آمریکا قرار است ماه سپتامبر سال جاری میلادی با سفر به اروپا مذاکرات پیمان تجارت آزاد «ترانس آتلانتیک» (TTIP) را ادامه دهد.

سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد: «مایکل فرمن» سفیر تجاری آمریکا قرار است ماه سپتامبر سال جاری میلادی با سفر به اروپا مذاکرات پیمان تجارت آزاد «ترانس آتلانتیک» (TTIP) را ادامه دهد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از اسپوتنیک، کاخ سفید از سفر سفیر تجاری آمریکا به اروپا برای مذاکره پیرامون پیمان تجارت آزاد ترانس آتلانتیک خبر داد.

 

«جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید در این باره اعلام کرد: «مایکل فرمن» سفیر تجاری آمریکا قرار است ماه سپتامبر سال جاری میلادی با سفر به اروپا مذاکرات پیمان تجارت آزاد «ترانس آتلانتیک» (TTIP) را ادامه دهد.

 

لازم به ذکر است، بعد از آلمان اکنون امروز فرانسه نیز کارآیی مذاکرات اروپا و آمریکا بر سر پیمان تجارت آزاد ترانس آتلانتیک را زیر سوال برده بود.

 

در همین رابطه، «ماتیاس فکل» وزیر تجارت فرانسه در اظهار نظری از لزوم توقف دور فعلی مذاکرات پیمان تجارت آزاد «ترانس آتلانتیک» (TTIP) و برنامه ریزی برای آغاز دور جدید و متفاوتی از مذاکرات در این زمینه سخن گفته بود.

 

این در حالی است که «زیگمار گابریل» وزیر اقتصاد آلمان به‌ عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اتحادیه اروپا هم روز یکشنبه از شکست مذاکرات بر سر پیمان ترانس آتلانتیک سخن گفته و دلیل آن را عدم موافقت اروپایی ها با برخی خواسته‌های آمریکا عنوان کرده بود.

 

ترانس آتلانتیک پیمان تجارت آزاد میان آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا است؛ حال آنکه سه سال مذاکره پیاپی نتوانست منجر به حل‌وفصل اختلافات متعدد در این زمینه ازجمله مشکلات مربوط به ایمنی محیط‌ زیست شود و منتقدان نیز بر این باورند که این پیمان، قدرت بیش‌ازحدی به شرکت‌های چند ملیتی در زمینهٔ نادیده گرفتن حقوق مصرف‌ کنندگان و کارگران می‌دهد.

 

حامیان تجارت آزاد ایالات‌متحده و اروپا نیز به منافع اقتصادی که این معاهده برای هر دو طرف دارد چشم دوخته‌اند.

 

رأی انگلستان به خروج از اتحادیه اروپا بر ابهام در خصوص سرنوشت این طرح تجاری افزوده است. رأی مردم انگلستان به خروج از اتحادیه اروپا چشم‌انداز به نتیجه رسیدن این طرح در ماه‌های پایانی ریاست جمهوری اوباما را با تردید زیادی مواجه ساخته است.

 

منبع:مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :