موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی داخلی

a/95587 :کد

0

ایجاد صنایع تبدیلی کوچک/ دور ریز ۵ میلیون تن محصولات کشاورزی

  چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۵ — ۲۱:۱۴
تعداد بازدید : ۲۰۷   
 تحلیل ایران -ایجاد صنایع تبدیلی کوچک/ دور ریز ۵ میلیون تن محصولات کشاورزی

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به اینکه حجم زیاد ضایعات کشاورزی داریم، گفت: برنامه ای که امسال شروع کرده و در برنامه داریم ایجاد صنایع تبدیلی کوچک روستایی است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به اینکه حجم زیاد ضایعات کشاورزی داریم، گفت: برنامه ای که امسال شروع کرده و در برنامه داریم ایجاد صنایع تبدیلی کوچک روستایی است.

 

به گزارش تحلیل ایران، سردار محمدرضا نقدی عصر چهارشنبه در شورای اداری شهرستان رفسنجان اظهار کرد: در زمینه اقتصاد مقاومتی از روزی که رهبر معظم انقلاب امر فرمودند با حضور کارشناسان ورود کردیم و قرارگاه اقتصاد مقاومتی بسیج مستضعفین را تشکیل دادیم.

 

وی افزود: از سال ۹۰ و ۹۱ این کارها شروع شد، اما آن چه عملا در میدان بروز پیدا کرد، سال ۹۲ بود که موفق شدیم، دو الگو برای توسعه ارائه دهیم.

 

رئیس سازمان بسیج مستضعفین به ایجاد واحدهای تولیدی کوچک و به رونق درآوردن سرمایه‌گذاری‌های خوابیده اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال ۵۰۰ هزار چاه آب دارای جواز و ۴۰۰ هزار چاه آب بدون جواز داریم که اگر بتوانیم با برنامه این آب را به مزرعه ببریم می توان ۵۰ هزار استخر پرورش ماهی ایجاد کرد.

 

سردار نقدی تصریح کرد: ۱۲ مورد را برای سرمایه گذاری معرفی کردیم و در این زمینه ورود کردیم و موفق شدیم با تسهیلاتی که دادیم، بدون اینکه از دولت کمک گیریم و فشاری بر دولت وارد شود، همه ۱۲ مورد به‌ بار بنشیند و مشاغل زیادی ایجاد کند.

 

وی بیان کرد: تولید قارچ در کشور ۴۲ درصد، تولید انگور ۳۷ درصد و ماهی گرمابی ۷/۱۲ درصد افزایش یافته است.

 

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به مبحث کشاورزی تصریح کرد: در حال حاضر فاصله بین تولیدکننده نمونه تا عادی بسیار فاحش است که به عنوان مثال در محصول پسته ۲۰ برابر بیشتر است البته در همه محصولات وجود دارد که در این باره اگر دانش کشاورزی را یاد بگیریم، هم افزایش تولید داریم هم در بحث صادرات می‌شود ورود کرد و به خودکفایی رسید.

 

سردار نقدی ابراز کرد: همان طور که بسیج جامعه پزشکی تشکیل شده و به معالجه در مناطق محروم می‌پردازد، بسیج مهندسان صنعتی هم گروه‌های جهادی تشکیل داده اند تا بتوانند کمک یار صنایع در رفع مشکلات آنها باشند.

 

رئیس سازمان بسیج مستضعفین صنایع تبدیلی کوچک روستایی را یکی از راه‌های ارتقای صنعت کشور دانست و تصریح کرد: مقام معظم رهبری هم بر ایجاد این صنایع تأکید کرده اند.

 

سردار نقدی با اشاره به ضایعات بالای محصولات کشاورزی، ابراز کرد: حجم بالای ضایعات کشاورزی را داریم به نحوی که در خوشبینانه ترین حالت پنج میلیون تن است که تا ۳۵ میلیون تن هم نام برده می شود؛ یعنی پنج میلیارد کیلو محصول از بین می رود در حالی که در بسیاری از این محصولات از قبیل سیب می‌توان با ایجاد صنایع تبدیلی به سرکه، چیپس، لواشک و... تبدیل و قابل استفاده شوند.

 

وی عنوان کرد: چین بازار دنیا را با همین کارگاه‌های کوچک فتح کرده است و اغلب توسعه این کشور در کارگاه‌های کوچک خانگی ایجاد شده است.

 

رئیس سازمان بسیج مستضعفین تصریح کرد: ما به عنوان بسیج کمک به آموزش و مهارت‌افزایی، ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت و تبلیغات از طریق رسانه‌ها را انجام می‌دهیم.

 

منبع:مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :