موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و فناوری

a/95649 :کد

0

تولید سرما از گرمای خورشید توسط دانشجویان ایرانی

  پنجشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۵:۴۹
تعداد بازدید : ۲۹۸   
 تحلیل ایران -تولید سرما از گرمای خورشید توسط دانشجویان ایرانی

استفاده از انرژی خورشیدی برای تولید گرما امری رایج و شناخته شده است اما بکارگیری این انرژی برای سرمایش، اندکی دور از ذهن به نظر می رسد .

 

 

 

 استفاده از انرژی خورشیدی برای تولید گرما امری رایج و شناخته شده است اما بکارگیری این انرژی برای سرمایش، اندکی دور از ذهن به نظر می رسد و اکنون دانشجویان ایرانی با تلاش و خلاقیت خود این سهل ممتنع را ممکن ساخته اند.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، مرحله پایانی رقابت تیم های دانشجویی حاضر در اولین مسابقات ملی 'طراحی و ساخت سیستم سرمایش خورشیدی و آزمون سیستم های ساخته شده' از امروز، نهم شهریورماه در پردیس فنی دانشگاه تهران آغاز شده و درحال برگزاری است.
این مسابقات با حمایت مالی گروه صنعتی مپنا و موسسه پژوهشی مپفن و با همکاری انجمن مهندسان مکانیک ایران به میزبانی دانشگاه تهران تدارک یافته است.


دبیر اجرایی اولین مسابقه ملی دانشجویی طراحی و ساخت سیستم سرمایش خورشیدی درباره فرآیند برگزاری این رقابتها به خبرنگار علمی ایرنا گفت: به دنبال اعلام فراخوان مسابقه در دی ماه 94 قرار شد مسابقات در سه مرحله شامل طراحی مقدماتی، طراحی تفضیلی (دقیق) و مرحله اجرایی برگزار شود.


خبرنگار ایرنا نوشت: دکتر 'بهرنگ سجادی' افزود: تعداد 24 تیم از 15 دانشگاه کشور برای حضور در مرحله طراحی مقدماتی ثبت نام کردند که با ارزیابی هیات داوران، 17 تیم به مرحله طراحی تفضیلی راه یافتند و نهایتا 7 تیم نیز برای مرحله اجرایی انتخاب و معرفی شدند.


وی خاطرنشان کرد: گروه صنعتی مپنا در اردیبهشت ماه امسال به هریک از تیم های راه یافته به مرحله اجرایی، 100 میلیون ریال پژوهانه برای ساخت دستگاه های طراحی شده، اعطا کرد.


عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران ادامه داد: در مهلت تعیین شده، تعداد 6 تیم از مجموع 7 تیم راه یافته مرحله اجرایی، موفق به ساخت دستگاه های خود شدند که امروز شاهد رقابت آنها برای انتخاب سه تیم برتر هستیم.


وی اهمیت و استقبال روزافزون کشورهای مختلف از جمله ایران نسبت به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر به ویژه انرژی خورشیدی را یادآور شد و گفت: جذابیت مقوله سرمایش خورشیدی به این است که آنچه انتظار ندارید را از خورشید می گیرید.


سجادی ادامه داد: چرخه های ترمودینامیکی متعددی در مهندسی وجود دارد که می توانند از گرما، سرما تولید کنند که یکی از ساده ترین شکل های آن، یخچال نفتی های قدیم بود.


وی با بیان اینکه در مرحله طراحی مقدماتی مسابقه، گروه های حاضر، تمام تکنولوژی های موجود در حوزه سیستم های سرمایشی را بررسی و تکنولوژی های منتخبشان را معرفی کردند، اظهار داشت: تمام تکنولوژی های به کار رفته در دستگاه های ساخته شده این مسابقه، پنل های فتوولتائیک (صفحه های خورشیدی) به همراه سیستم تبدیل تراکمی است که نسبت به سایر سیستم هایی که قابلیت تولید سرما از گرما دارند، ارحجیت دارد.


عضو کمیته داوران مسابقه ملی دانشجویی سیستم های سرمایش خورشیدی افزود: در آزمایش های امروز از این دستگاه ها به عنوان آبسرد کن استفاده می کنیم و برای هر گروه، یک مخزن آب داریم که باید دمای مخزن را با استفاده از انرژی خورشیدی، خنک کنند.


به گفته سجادی، این سیستم ها درصورت توسعه، برای سیستم های تهویه مطبوع هم قابل استفاده خواهد بود.
وی درباره روند برگزاری مسابقه نیز توضیح داد: رقابتها به شکلی است که تیم ها باید 50 لیتر آب موجود در مخزن را از دمای 25 درجه سانتیگراد به دمای 7 درجه برسانند و این کارژ باید در مدت 45 دقیقه انجام شود.


عضو هیات علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: هر کدام از تیم ها بتوانند سریعتر این فرآیند را به پایان برساند برنده خواهند بود و تیم های اول تا سوم به ترتیب، 120 میلیون ریال، 100 میلیون ریال و 80 میلیون ریال به عنوان جایزه دریافت خواهند کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :