موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/95792 :کد

0

«گزارش کذب سازمان‌ملل درباره حملات شیمیایی»

  پنجشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۵ — ۲۲:۲۰
تعداد بازدید : ۳۰۹   
 تحلیل ایران -«گزارش کذب سازمان‌ملل درباره حملات شیمیایی»

نمایندۀ سوریه در سازمان ملل متحد گزارش این نهاد که در آن ادعا شده است نیروهای ارتش سوریه از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده‌اند را مخدوش دانست و اعلام کرد این گزارش بر پایه اظهارات «کذب» تهیه شده است.

نمایندۀ سوریه در سازمان ملل متحد گزارش این نهاد که در آن ادعا شده است نیروهای ارتش سوریه از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده‌اند را مخدوش دانست و اعلام کرد این گزارش بر پایه اظهارات «کذب» تهیه شده است.

بشار جعفری در مصاحبه‌ با شبکه تلویزیونی المیادینِ گفت اتهامات علیه سربازان ارتش سوریه «ساختگی» هستند و هدف این گزارش اعمال فشار بر دولت دمشق است.نمایندۀ سوریه در سازمان ملل با اشاره به اینکه شورای امنیت و همچنین سازمان منع سلاح‌های شیمیایی هنوز گزارش نهایی خود را درباره استفاده از سلاح‌های ممنوعه در سوریه منتشر نکرده‌اند، افزود دمشق مشاهدات، اسناد و مدارک خود را به این نهادهای جهانی قبل از تهیه و انتشار گزارش مشترکشان ارسال می‌کند.

گروه موسوم به «مکانیسم تحقیق مشترک سازمان ملل و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی»، هفته پیش در گزارشی ادعا کرد که نیروهای دولت سوریه در دو حملۀ جداگانه علیه معارضان در سال‌های 2014 و 2015 از گاز کلر استفاده کرده‌اند.

این تحقیقات در پی تصویب قطعنامه 2235 شورای امنیت سازمان ملل آغاز شده که هدفش این است که مشخص شود کدام طرف یا طرف‌های درگیر در جنگ و ناآرامی‌های سوریه از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده‌اند.

نمایندۀ سوریه در سازمان ملل، روز سه‌شنبه در واکنش به این گزارش ضمن رد این ادعا اعلام کرد این گزارش «فاقد هر گونه شواهد فیزیکی از جمله نمونه و یا گزارش‌های پزشکی مبنی بر استفاده از (گاز) کلر است و کاملاً بر اساس شواهد ارائه شده از سوی گروه‌های مسلح تروریستی» تهیه شده است.
 
منبع: پرس تی وی
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :