موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/95832 :کد

0

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ایران تعهدات خود را اجرا کرده است

  جمعه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۳:۵۰
تعداد بازدید : ۱۸۳   
 تحلیل ایران -سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ایران تعهدات خود را اجرا کرده است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ایران بر اساس گفته آژانس، تعهدات خود را در رابطه با برجام اجرایی کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ایران بر اساس گفته آژانس، تعهدات خود را در رابطه با برجام اجرایی کرده است.

 

به گزارش تحلیل ایران جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روزانه این وزارتخانه در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: کاخ سفید اوایل امروز یک بیانیه در شبکه تلویزیونی  فاکس نیوز در رابطه با گزارش اندیشکده علوم و امنیت بین المللی و موضوع تولید آب سنگین ایران منتشر کرده است.

 

 

 

 

در این گزارش گفته شده است که ایران به سرعت به موضوع افزایش تولید آب سنگین خود و در جهت کسب رضایت آژانس بین المللی انرژی اتمی پاسخ داده است. ایران چه زمانی به تعهد خود درباره تولید آب سنگین پایبند نبوده است و بیش از حد تولید کرده است، گفت: به نظرم ما در ماه مارس به این موضوع پاسخ دادیم. من تاریخ دقیق را نمی دانم اما ما به طور شفاف در آن زمان صحبت کردیم. من آن زمان از این تریبون اعلام کردم که آنها از محدوده تولیدی خود عبور کرده اند و آژانس بین المللی انرژی اتمی این موضوع را متوقف کرد و ایران این موضوع را به سرعت انجام داد.


وی افزود: من قصد ندارم درباره جزئیات کمیته مشترک حرفی بزنم.من نمی توانم این کار را انجام بدهم زیرا بر اساس توافق این موضوعی محرمانه است. من نمی توانم وارد این موضوع شوم.


من می توانم به شما این اطمینان را بدهم که هیچ معافیتی به ایران در زمینه تعهداتش داده نشده است.


هیچ استثنایی برای آنها ایجاد نشده است که به آنها این اجازه را بدهد که از محدودیت های موجود چه در زمینه اورانیوم با غنای کم و چه در زمینه آب سنگین فراتر بروند تا آنها مواد قابل استفاده برای تولید مواد شکافت پذیر را در اختیار داشته باشند.


کمیسیون مشترک راهنمایی های لازم را فراهم کرده است و طرح جامع اقدام مشترک را عملیاتی می کند.این کمیته برای انجام این کار طراحی شده است.


هیچ کدام از این راهنمایی ها به ایران این اجازه را نمی دهد که بیش از سیصد کیلوگرم از اورانیوم به غنای کم را در اختیار داشته باشد که از آنها برای غنی سازی بیشتر استفاده کند. همانطور که آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده است، ایران این تعهدات را اجرایی کرده است.

 

منبع:خبرگزاری صدا و سیما

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :