a/95868 :کد

0

چین بازار صادرات فناوری هسته ای را تصاحب خواهد کرد

  جمعه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۹:۴۱
تعداد بازدید : ۱۶۱   
 تحلیل ایران -چین بازار صادرات فناوری هسته ای را تصاحب خواهد کرد

تازه ترین بررسی ها نشان می دهد که چین با توسعه ساختارهای هسته ای و صادرات آن و همچنین تقویت و ساخت نیروگاه های اتمی جدید به دنبال رقابتی شدید با آمریکا، روسیه و فرانسه است.

تازه ترین بررسی ها نشان می دهد که چین با توسعه ساختارهای هسته ای و صادرات آن و همچنین تقویت و ساخت نیروگاه های اتمی جدید به دنبال رقابتی شدید با آمریکا، روسیه و فرانسه است.

 

به گزارش تحلیل ایران ,توجه به تاسیسات هسته ای در کشور چین به حدی است که در بسیاری از نقاط این کشور از مناطق ساحلی گرفته تا نواحی داخلی و مرکزی و همچنین از شرق گرفته تا مرکز و جنوب چین ساخت نیروگاه های هسته ای با سرعت دنبال می شود.


 چینی ها دهها نیروگاه هسته ای تازه تاسیس دارند و بر اساس برنامه اعلام شده توسط این کشور، تا دو دهه دیگر چندین نیروگاه اتمی دیگر به نیروگاههای موجود افزوده خواهد شد.
بسیاری از نیروگاه های هسته ای را شرکت های مختلف از جمله شرکت های دولتی و حزبی این کشور می سازند و از فناوری های پیشرفته ای در آنها بهره وری می شود.


چین می داند که تبدیل شدن به یک کشور صادرکننده فن آوری هسته ای و سازنده نیروگاه اتمی برای کشورهای دیگر کار ساده ای نیست اما با احداث چندین نیروگاه در سراسر کشور در تلاش است تا به تجربیات خود در این عرصه اضافه کند.


چینی ها اصولا از چندین دهه قبل فناوری هسته ای خود را برای ساخت نیروگاه با تکیه بر فنون خارجی توسعه دادند اما اینک دو دهه است که توانسته اند با کمک هایی که پیشتر از شرکت «وستینگهاوس» آمریکا و «آریوا» فرانسه و بعضا روس ها گرفته اند، روی پای خود بایستند و حالا بتدریج به دنبال هدف تبدیل شدن به صادرکننده بزرگ انرژی هسته ای هستند.


صنعت هسته ای چین به سرعت توسعه می یابد و هم اکنون حدود 32 نیروگاه فعال در این کشور وجود دارد که 22 نیروگاه در حال احداث می باشد و برای دهها نیروگاه دیگر هم برنامه ریزی شده است.
از میان 10نیروگاه هسته ای که در سال گذشته میلادی در جهان در حال ساخت بود نزدیک به هشت نیروگاه در چین بوده است.


این کشور حتی ساخت نیروگاه در دیگر کشورها و صادرات تکنولوژی آن به سایر نقاط دنیا را نیز در دستور کار دارد. 
نیروگاه «هوالونگ یک» در پاکستان با یک وام شش میلیارد و 500 میلیون دلاری چین ساخته می شود و قراردادی میان چین و آرژانتین برای ساخت نیروگاه در آن کشور با وام 15 میلیارد دلاری بانک های چین امضا شده است.


انگلیس و رومانی نیز بازارهای هدف برای چین هستند و بانک ها می خواهند با ارایه وام و کمک های مالی راه را برای دستیابی به قراردادهای هسته ای در آفریقا و خاورمیانه هموار سازند.
آنچه امروز در دستور کار چین است اینکه نیروگاه هسته ای بسازید، مهارت پیدا کنید و صنایع صادرات انرژی هسته ای را تقویت نمایید. این شعارها سرلوحه کار شرکت های اتمی چین است و دولت هم پشتیبانی قدرتمندی از آنها انجام می دهد.


البته اصولا کار ساخت نیروگاه ها و صادرکردن فناوری اتمی آسان نیست. در شرق چین در منطقه «لین یون گانگ» مردم به دلیل آنکه قرار بود تاسیسات دفن زباله های هسته ای در این منطقه ایجاد شود دست به اعتراضات گسترده زدند و در انگلیس نیز همکاری این کشور با چین در زمینه ساخت نیروگاه هسته ای به چالش کشیده شده است.


به هر صورت برنامه دولت تولید 58 گیگاوات برق هسته ای تا سال 2020 میلادی است و برای سال های بعد از آن هم 30 گیگاوات دیگر بر تولید افزوده خواهد شد.
امیدواری چین این است که تا سال 2030 میلادی میزان تولید به 120 تا 150 گیگاوات برسد که در آن صورت بین 8 تا 10 درصد از برق چین هسته ای خواهد بود.


منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :