موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/9592 :کد

0

حضور شناورهای نیروی دریایی چین در سواحل آبی آمریکا

  جمعه ۱۳ شهریور ۱۳۹۴ — ۰۸:۳۹
تعداد بازدید : ۲۶۹   
 تحلیل ایران -حضور شناورهای نیروی دریایی چین در سواحل آبی آمریکا

چین در راستای اجرای سیاست های خود مبنی بر افزایش توانمندی نیروی دریایی در آبهای بین المللی، پنج کشتی نیروی دریایی خود را در سواحل آبی نزدیک آمریکا مستقر کرد.

چین در راستای اجرای سیاست های خود مبنی بر افزایش توانمندی نیروی دریایی در آبهای بین المللی، پنج کشتی نیروی دریایی خود را در سواحل آبی نزدیک آمریکا مستقر کرد.

به گزارش تحلیل ایران ، کابینه دولت پکن اوایل خرداد ماه سال جاری طرحی را به تصویب رساند که بر اساس آن، این کشور می تواند ظرفیت های نیروی دریایی خود را در آبهای بین المللی ارتقا بخشد.
این طرح همچنین به نیروی دریایی چین این اجازه را می دهد که در آینده به جای تمرکز و دفاع از «آب های ساحلی» بر «حفاظت از دریاهای آزاد» بیشتر تمرکز داشته باشد.
منابع خبری غربی امروز - جمعه - در گزارشی اعلام کردند که چین در راستای همین طرح یاد شده، پنج کشتی نیروی دریایی خود را روانه آبهای آزاد کرده و در دریای «برینگ» در نزدیکی سواحل «آلاسکا» مستقر کرده است.
براساس این گزارش، این حضور که برای اولین بار از سوی چین صورت می گیرد در راستای تغییر رویکرد چین در رابطه با حضور بیشتر در آبهای آزاد و بین المللی اتخاذ شده است.
مقام های وزارت دفاع آمریکا نیز با تایید حضور کشتی های نیروی دریایی چین در نزدیکی سواحل آمریکا در آلاسکا تعداد شناورهای چینی را سه ناوچه جنگی، یک شناور تدارکاتی و یک فروند کشتی آبی - خاکی عنوان کردند.
آنان همچنین با بیان اینکه به دقت تحرکات این کشتی ها را زیر نظر دارند، اعلام کردند که شناورهای یاد شده در آب های بین المللی حضور دارند.
روزنامه وال استریت ژورنال با اعلام اینکه مالکیت این جزایر در اختیار روسیه و آمریکا است، به نقل از وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که واشنگتن حضور کشتی های چینی در این منطقه را «تهدید آمیز» نمی داند.
گفته می شود، فاصله این کشتی ها از محلی در آلاسکا که «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا به منظور شرکت در نشستی در زمینه تغییرات آب و هوایی آلاسکا به آنجا سفر کرده بود، چندان دور نیست.
چین به دلیل مناقشات دریایی با ژاپن و چند کشور دیگر از جمله فیلیپین در خصوص برخی جزایر در دریای جنوبی و شرقی، تاکید زیادی بر افزایش توانمندی نیروی دریایی خود و حضور قدرتمندانه در آبهای بین المللی دارد.
اختلافات سرزمینی چین با همسایگانش در آبهای منطقه در سالهای اخیر شدت پیدا کرده و این موضوع باعث شده ارتش این کشور برای قدرت نمایی، هرازگاهی به برگزاری رزمایش های نظامی بزرگ مبادرت کند.
رزمایش «دریای مشترک 2015» این کشور با روسیه که اوایل ماه جاری در دریای ژاپن صورت گرفت، آخرین و بزرگترین مانور دریایی این کشور بود که در جریان آن هفت ناو جنگی، شش بالگرد، پنج فروند جنگنده به همراه 200 تفنگدار دریایی از چین و 16 کشتی، دو زیر دریایی، 12 هواپیما، 9 دستگاه تجهیزات آبی خاکی و بیش از 150 ملوان نیز از روسیه در آن مشارکت داشتند.

منبع : ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :