موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی شهدا

a/96156 :کد

0

دیدار خانواده‌ شهدای منا با رهبر، چهارشنبه

  شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ — ۲۱:۴۸
تعداد بازدید : ۲۲۴   
 تحلیل ایران -دیدار خانواده‌ شهدای منا با رهبر، چهارشنبه

سخنگوی ستاد بزرگداشت شهدای منا از دیدار خانواده‌های شهدای منا با امام خامنه‌ای در روز چهارشنبه هفته جاری ۱۸ شهریور خبر داد.

 

 

 

سخنگوی ستاد بزرگداشت شهدای منا از دیدار خانواده‌های شهدای منا با امام خامنه‌ای در روز چهارشنبه هفته جاری ۱۸ شهریور خبر داد.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، سعید اوحدی پیش از ظهر امروز در نشست خبری اعلام برنامه‌های ستاد بزرگداشت شهدای منا اظهار کرد: ستاد بزرگداشت شهدای منا متشکل از سازمانهای مختلف و با محوریت بنیاد شهید و امور ایثارگران تشکیل شد و در همین رابطه، هفت کمیته محتوایی، اجرایی، حقوقی، مردمی و بین‌المللی برای هرچه بهتر برگزار شدن نخستین سالگرد شهدای منا شکل گرفت. 


وی ادامه داد: کمیته بین‌المللی قرار است در سالگرد شهدای منا، برنامه‌های مختلفی را در 14 کشور و با حضور فرهیختگان برگزار کند و یاد و خاطره این شهیدان را در میان مسلمانان و سایر مردم کشورهای جهان گرامی بدارد.


خبرنگار تسنیم نوشت: سخنگوی ستاد بزرگداشت شهدای منا تصریح کرد: کمیته حقوقی ستاد بزرگداشت شهدای منا نیز با محوریت وزارت امور خارجه فعالیت خواهد کرد و ضمن تبیین برنامه‌های انجام گرفته، ابعاد بین‌المللی و حقوق بشری فاجعه منا را مورد بررسی قرار خواهد داد و آن را در مجامع بین‌المللی انعکاس می‌دهد.


اوحدی خاطرنشان کرد: به‌دنبال بزرگداشت و تکریم شهدای مظلوم منا هستیم و بخشی از موزه بنیاد شهید نیز از این پس آثار و دست‌نوشته‌های شهیدان منا را به نمایش خواهد گذاشت.


وی دیدار با رهبر معظم انقلاب را یکی از خواست‌های همه خانواده‌های شهدای منا دانست و گفت: بنابر برنامه در نظر گرفته شده، خانواده‌های شهدای منا روز چهارشنبه 18 شهریور ماه به دیدار رهبر معظم انقلاب می‌روند. 


سخنگوی ستاد بزرگداشت شهدای منا عنوان کرد: برگزاری شبهای شعر، خاطره‌گویی، حضور کاروان بیت عتیق در 6 استان، واکاوی حقوقی فاجعه منا، پخش نماهنگ شهدای منا، برگزاری نمایشگاههای عکس، تشکیل گروه سرود 477 نفری و... برخی از برنامه‌هایی است که طی روزهای آینده و در ایام بزرگداشت شهدای منا انجام خواهد گرفت.


اوحدی یکی از مهمترین مراسم یادبود شهدای منا را برگزاری دعای عرفه در 15 استان کشور خواند و تصریح کرد: مراسم پرفیض دعای عرفه امسال در استانهایی که بیشترین شهید فاجعه منا را داشته‌اند با حضور خانواده این شهیدان برگزار خواهد شد.


وی افزود: مصلای تهران نیز در روز عرفه پذیرای خانواده‌های شهدای منا و خیل عظیم مردم خواهد بود که تصور می‌کنیم دعای عرفه امسال با توجه به ظلم مسئولان سعودی مبنی بر عدم اجازه ورود زائران ایرانی به مناسک حج با شور و حرارت بیشتری برگزار شود.


سخنگوی ستاد بزرگداشت شهدای منا تصریح کرد: تصور می‌کنم در نخستین بزرگداشت شهدای فاجعه منا، مردم کنار خانواده‌های شهدای منا حضور پررنگی در مراسمها داشته باشند و پیام مظلومیت این فاجعه به گوش سراسر جهانیان برسد.


اوحدی با بیان اینکه نخستین گرامیداشت شهدای منا در تاریخ قمری برگزار خواهد شد، گفت: به‌سبب اینکه فاجعه منا در تاریخ قمری اتفاق افتاده و امسال زائران ما از حضور در عربستان سعودی محروم شده‌اند، با تاریخ قمری بزرگداشت شهدای منا را انتخاب کردیم تا پیام‌رسانی مهم برای مسلمانان جهان اسلام باشیم.


وی با بیان اینکه خانواده‌های شهدای منا بعد از ایام بزرگداشت به سفر راهیان نور اعزام خواهند شد، تصریح کرد: با توجه به برنامه‌ریزیهای انجام گرفته و هماهنگی‌های به عمل آمده از سوی سازمان بسیج، خانواده‌های شهدای منا می‌توانند به سفر کاروان راهیان نور اعزام شوند.


سخنگوی ستاد بزرگداشت شهدای منا عنوان کرد: یکی دیگر از برنامه‌هایی که برای یادبود شهدای منا در نظر گرفته شده برپایی 5 موکب‌ با نام شهدای منا در ایام اربعین است.


اوحدی افزود: این موکب‌ها که با حضور فرزندان شهدای منا به زائران اربعین خدمت‌رسانی می‌کند در مرز کشورمان، شهرهای کربلا و نجف فعال خواهد بود و یاد و نام شهدای منا در جمع زائران حضرت امام حسین(ع) نیز گرامی داشته می‌شود.


وی گفت: برگزاری مراسم گرامیداشت شهدای منا در تالار شمس و دیدار با مراجع عظام تقلید از دیگر برنامه‌هایی است که در پایان هفته جاری انجام خواهد گرفت. 


سخنگوی ستاد بزرگداشت شهدای منا تصریح کرد: پنج جلد کتاب نیز از طرف پژوهشکده بعثه مقام معظم رهبری در زمینه واکاوی فاجعه منا به نگارش درآمد که در روزهای آتی از آنها رونمایی خواهد شد و در اختیار خانواده‌های شهدا و مردم قرار می‌گیرد.


اوحدی یکی از برنامه‌های هفته آتی را برگزاری کنگره شهدای منا در حرم رضوی دانست و خاطرنشان کرد: کنگره عظیم یادبود شهدای منا در حرم رضوی برگزار خواهد شد و زمان آن نیز به‌زودی به اطلاع مردم و خانواده‌های شهدای منا می‌رسد.


شهدای منا قربانی بی‌تدبیری، قصور، بی‌لیاقتی و بی‌کفایتی سعودیها

رئیس سازمان حج و زیارت با ابراز "در فاجعه منا، سه پرده متوالی از اندوه و فاجعه را شاهد بودیم"، گفت: نخستین پرده و فاجعه در روز عید قربان و در زمانی بود که زائران با لباس احرام قصد رهسپاری برای انجام اعمال را داشتند اما قربانی سوء تدبیر، قصور و بی‌کفایتی دولت عربستان شدند.


وی یادآور شد: دمای هوای روز عید قربان بیش از 55 درجه سانتی‌گراد بود و در این گرما مسئولان امنیتی مراسم زائران ما را از مسیر اصلی منحرف و به‌سوی دیگر هدایت کردند. 


اوحدی افزود: سوء تدبیر پلیس سعودی از آنجایی مشخص شده که زائران ما را در خیابان 204 وارد کرد و از طرفی دیگر، زائران کشور دیگر را که در حال برگشت بودند کنترل نکرد و موجب تقابل و برخورد زائران با یکدیگر شد.

سخنگوی ستاد بزرگداشت شهدای منا خاطرنشان کرد: بسته بودن خیابانهای کناری 204، مسدود بودن انتهای خیابان، تقابل جمعیت، برخورد زائران با یکدیگر و گرمای شدید هوا بخشی از فاجعه ایجاد شده و پرده نخست آن بود.


اوحدی تصریح کرد: پرده دوم و ادامه فاجعه در عدم رسیدگی به آسیب‌دیدگان و مصدومان بود زیرا که عوامل امداد سعودی با دو ساعت تأخیر وارد خیابان 204 شدند و از حداقل امکانات برای کمک به مصدومان برخوردار بودند.


وی متذکر شد: اگر امکانات لازم از سوی عوامل امدادی سعودی وجود داشت در حدود 60 درصد از قربانیان زنده می‌ماندند؛ پس آشفتگی مدیریتی به‌همراه بی‌تدبیری باعث شد که پرده دوم این فاجعه و جانباختگان تعداد زیادی از مصدومان شکل بگیرد.


رئیس سازمان حج و زیارت گفت: متأسفانه بیمارستانهای عربستان سعودی در روز حادثه تعطیل بودند و حتی پزشک متخصص برای رسیدگی به مصدومان وجود نداشت که به همین سبب بسیاری از مصدومان را در کف بیمارستان قرار داده بودند و هیچ رسیدگی مناسبی انجام نمی‌گرفت.


اوحدی نوع رفتار ناشایست سعودی‌ها با بدنهای شهدا را پرده سوم فاجعه تلخ منا توصیف کرد و گفت: سعودی‌ها رفتاری غلط و به‌دور از آموزه‌های دینی و انسانی را با پیکرهای شهدا داشتند و این ابدان مطهر را ساعتهای متمادی به‌روی زمین یا در کف کانتینرها قرار دادند.


وی تصریح کرد: متأسفانه سردخانه‌های عربستان سعودی ظرفیت لازم را برای نگهداری از پیکرهای شهدای این فاجعه نداشت و این پیکرها، پنج روز مدام در زیر آفتاب سوزان قرار داشت که به‌نوعی خونابه در سردخانه‌ها و به‌روی زمین جاری شده بود.


سخنگوی ستاد بزرگداشت شهدای منا به مذاکرات انجام گرفته برای بازگرداندن پیکرهای شهدای فاجعه منا اشاره کرد و گفت: بعد از پرده سوم فاجعه و مشکلات ایجاد شده برای تمامی پیکرها رایزنی‌ها بابت بازگرداندن شهدای ایرانی انجام گرفت اما عربستان سعودی به‌بهانه تشریفات به مانع‌تراشی در بازگرداندن بدنهای مطهر شهدا پرداخت که البته فرمایشات تأثیرگذار رهبر معظم انقلاب مانع دسیسه‌های عربستانی سعودی شد و پیکرهای شهدا در زمان مقرر به کشور بازگشت.


رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه تنها صدای رسایی که در عربستان مقابل ظلم بلند شد، جمهوری اسلامی ایران بود، گفت: جمهوری اسلامی ایران و نهیب تاریخی رهبر معظم انقلاب باعث شد تا پیکرهای شهدای فاجعه منا را به کشور بازگردانیم اما هیچ کشوری تا امروز نتوانسته پیکرهای شهدای خود را تحویل بگیرد.


اوحدی خاطرنشان کرد: تا به امروز 477 شهید ایرانی فجایع حج سال گذشته  شناسایی شده‌اند که از میان آنها 12 نفر در فاجعه جرثقیل مسجدالحرام و 465 نفر در فاجعه منا جان باختند.


وی ادامه داد: گرامیداشت این شهدا که جزو مظلومترین افراد محسوب می‌شوند در نخستین سالگرد و با مشارکت مردم و مسئولان در سراسر کشور و بویژه شهرهایی که بیشترین شهید منا را دارند برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره پیگیری‌های حقوقی فاجعه منا و احقاق حق خانواده‌های شهدای منا گفت: براساس مصوبه دولت، وزارت امور خارجه پیگیری‌های لازم را انجام داده و تا امروز 25 جلسه در حضور دادستان و مسئولان ذیربط برگزار شده که آخرین آنها نیز هفته گذشته تشکیل شد.


اوحدی تصریح کرد: تاکنون به سبب قطع رابطه سیاسی همچنین عدم عضویت عربستان در کنوانسیونهای بین‌المللی موانعی برای پیگیریهای حقوقی ایجاد شده که امیدواریم هر چه زودتر حل شود و احقاق حق خانواده‌های شهدای منا انجام گیرد.


وی به ادعاهای عربستان سعودی مبنی بر پرداخت دیه اشاره کرد و گفت: متاسفانه ادعاهای سعودی‌ها تحقق نیافته و تا این لحظه به هیچ خانواده شهیدی در هیچ کجای دنیا دیه‌ای پرداخت نشده است.


رئیس سازمان حج و زیارت با مطرح کردن این پرسش که چرا دولت عربستان حاضر نیست کمیته حقیقت‌یاب را با حضور نمایندگان کشورهای اسلامی تشکیل دهد، گفت: نخستین توقع همه دنیا پس از این حادثه، تشکیل کمیته حقیقت‌یاب یا اعتراف عربستان به قصور در فاجعه منا بوده است اما کشور میزبان نه تنها عذرخواهی انجام نداده بلکه مسببین این فاجعه را معرفی نکرده است.


اوحدی تاکید کرد: مسئولان عربستان سعودی در فاجعه منا کوتاهی‌های بسیار جدی داشتند و پیگیری‌های حقوقی از سمت قوه قضائیه و وزارت امور خارجه کشورمان در حال انجام است.


وی یادآور شد: خانواده‌های شهدای منا محکوم شدن مسببین این فاجعه را یکی از درخواستهای اصلی خویش می‌دانند و دولت میزبان باید به تشکیل کمیته حقیقت‌یاب و معرفی عوامل جانباختن بیش از 7 هزار مسلمان اهتمام کند. 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :