موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تعزیرات حکومتی

a/96185 :کد

0

آغاز طرح مبارزه با لوازم خانگی قاچاق با شروع ما جدید

  یکشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۲:۲۴
تعداد بازدید : ۲۸۲   
 تحلیل ایران -آغاز طرح مبارزه با لوازم خانگی قاچاق با شروع ما جدید

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی خبر داد: طرح مبارزه با لوازم خانگی، آرایشی و بهداشتی و تجهیزات پزشکی قاچاق در مهرماه آغاز می‌شود.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی خبر داد: طرح مبارزه با لوازم خانگی، آرایشی و بهداشتی و تجهیزات پزشکی قاچاق در مهرماه آغاز می‌شود.

 


به گزارش تحلیل ایران ، علیرضا جمشیدی در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما با تبیین وظایف سازمان تعزیرات حکومتی گفت: سازمان تعزیرات حکومتی وظیفه رسیدگی به تخلفات را در کشور دارد. جرایم را قوه در نظر می‌گیرد و تخلفات قاچاق و امور بهداشت، درمان، کم‌فروشی، احتکار و این موارد را سازمان تعزیرات حکومتی بر عهده دارد. در واقع جایگاه سازمان تعزیرات حکومتی باید در حدی باشد که باید در زندگی روزمره مردم مشاهده شود. در بخشی از ابعاد باید بگوییم به جایگاهی رسیده‌ایم مثلا برخورد با قاچاق. سازمان تعزیرات حکومتی در بحث برخورد با قاچاق که 60 یا 70 درصد ارزش عملکردی سازمان را به دنبال دارد توفیقاتی را به دست آورده است.


علیرضا جمشیدی با تأکید بر اینکه در پنج ماهه امسال با 19 هزار قاچاقچی خرد و کلان برخورد شده است، گفت: در این باره 25 درصد رشد داشته‌ایم و نسبت به پنج ماهه سال 94 پرونده‌های ما 51 درصد رشد داشته است. سمت و سوی ما به سمت قاچاقچیان عمده و کلان رفته است. زمان رسیدگی سازمان تعزیرات در سال پیش 47 روز بوده و امروز به 35 روز رسیده است و اگر تا پایان سال این مذت را به 5 روز کاهش دهیم به جایگاه استاندارد می‌رسیم. حدود 26 درصد جرایم قاچاقچیان در این مدت افزایش داشته است. ما در پنج ماهه 94، 186 میلیارد جریمه و امسال بالای 236 میلیارد جریمه را داشته‌ایم. در کنار برخوردهای ما، قوه قضاییه هم برخوردهایی را داشته است که با 95 درصد قاچاقچیان برخورد داشته‌ایم. امسال سال بسیار خوبی در این باره بوده است که این موضوع اهتمام و یکپارچگی مسئولین را می‌رساند.


بخش‌های دولت، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برنامه‌های پیشگیری و برخورد لازم را داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه بحث امحا بحث جدی‌ای است گفت: مقام معظم رهبری نیز در این باره تأکیداتی داشته‌اند که امحا بحث مهمی است. ما در این مدت امحای سراسری را در کل کشور داشته‌ایم که در شهریور هم خواهیم داشت. ما در این باره رشد 137 درصدی داشته‌ایم. سمت و سوی برخوردهای ما به سمت قاچاقچیان کلان رفته است. 300 میلیارد امحا داشته‌ایم در حالی که در طول سال‌های گذشته 27 میلیارد امحا داشتیم.


جمشیدی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا امکانش هست قاچاق به صورت رابطه‌ای و سفارش فلان مسئول انجام گیرد و مورد پیگرد قانونی قرار نگیرد یا خیر؟ گفت: این که حتماً هست. بارها گفته‌ام گاهی پرونده‌های مهم مطرح می‌شود که افراد پشت افراد مهم‌تر پنهان می‌شوند تا از مجازات در امان بمانند. در رابطه با بنزهای شیراز این افراد سعی داشتند با من ملاقات داشته باشند که این کار را انجام ندادیم و چند روزی گذشت باز هم درخواست ملاقات کردند که ما باز هم جوابی ندادیم. تلفن من را پیدا کردند. ‌ده‌ها پیام دادند که باید شما را ببینیم. وقتی دیدند که تلاششان به سنگ خورد، شروع به تهدید کردند که اگر ملاقات صورت نگیرد ما مواردی را افشا می‌کنیم و رشوه‌هایی که صورت گرفته را گزارش می‌دهیم. در آخرین پیام معلوم شد که این‌ها به صورت شبکه‌ای وارد شده‌اند. ما در این باره تمایل به امحا داشته‌ایم که البته پیشنهاد و نظرات مختلفی در این باره ارائه شده است.


رئیس سازمان تعزیرات حکومتی افزود: ما را به شیوه‌های مختلف مورد هجمه قرار می‌دهند. باید در این باره از خودگذشتگی نشان دهیم. این‌جا دوست و دشمن مشخص نیست. این‌ها قطب‌های قدرت و ثروت هستند و ما را به نحوهای مختلف تخریب می‌کنند ولی ما نباید هراسی داشته باشیم و با قدرت و قوت به پیش برویم. وقتی رهبری پشتوانه این‌گونه اقدامات است ما باید از چه بترسیم؟ ما وظایف خود را داریم که با قدرت برخورد می‌کنیم و پرونده‌هایی که مربوط به جرایم است به قوه قضاییه معرفی می‌کنیم.


جمشیدی در رابطه با پرونده 52 کانتینر قطعات یخچال در بوشهر هم گفت:  این‌ها به عنوان قطعات یخچال یک شرکتی آن‌ها را جاسازی کرده بودند چرا که قطعه‌ وارد کرده 7 درصد و یخچال کامل 44 درصد گمرکی دارند و بسیاری از این‌ها تا 300 درصد سود دارد. ما در این پرونده کمتر از  دو ماه پیش از 30 میلیارد جریمه کرده‌ایم و با شرکت برخورد داشته‌ایم و شرکت واسط را تعطیل کردیم. همچنین با مدیرعامل مربوطه برخورد کردیم. آن‌ها حتی مهرهای گمرک و کشتی‌رانی را جعل کرده‌اند. پرونده‌های قاچاق کالا از طریق لنج‌ها و گمرک، پرونده‌هایی است که مستمر با آن‌ها درگیر هستیم.


وی در ادامه تصریح کرد: در خصوص 210 کانتینر تعدادی کشف شده و مابقی را گمرک با پنجره اطلاعاتی خود کشف کرده است. البته هنوز جنس‌ها کشف نشده و 52 کانتینر کشفیات ما بوده و گمرک به دنبال حدود کشف چندین هزار کانتینر است و از طریق سیستم اطلاعاتی خود در حال رسیدگی است. قاچاقچیان حرفه‌ای در این خصوص خبری ندارند که ما اطلاعاتی را به دست آورده‌ایم ولی هنوز وارد این رسیدگی نشده‌ایم.


جمشیدی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه افرادی هستند صاحب نفوذ که شما از بیان نام آن‌ها ابا دارید آیا این موضوع صحیح است پاسخ داد: این که این افراد در بخش‌های حاکمیت باشند یا خیر حتماً وجود دارد. این جور نیست که تصور کنیم که همه خارج از بدنه حاکمیت باشند. گاهی حاکمیت به آن‌ها اعتماد می‌کند و آن‌ها سوءاستفاده می‌کنند که با قدرت با آن‌ها برخورد می‌کنیم.


رئیس سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به پرونده 36 میلیاردی قاچاق نفت گفت: رای این پرونده را صادر کردیم ولی از طرف کارشناسی ورود پیدا کردند و با قاضی ما مذاکراتی را داشته‌اند. آن‌جایی که پول است نفوذ می‌کنند. هم‌اکنون دامنه نفوذها بسته شده حتی ممکن است در سازمان تعزیرات هم فردی فریب بخورد که فرد مربوطه را عزل کردیم و سازمان تعزیرات امروز سازمانی نفوذناپذیر شده است.


وی با بیان اینکه ما دو گونه نظارت را اعمال می‌کنیم به تشریح این نظارت‌ها پرداخت و گفت: به صورت الکترونیک توسط سیستم مدیریت پرونده از صفر تا صد پرونده‌ها نظارت می‌شود و در دورترین نقاط کشور پرونده‌ها را رصد می‌کنیم.منبع:خبرگزاری ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :