موضوعات ‌مرتبط: ورزشی المپیک

a/96216 :کد

سخنی پیرامون حاشیه های المپیک ریو ۲۰۱۶

ناصر محمدي

  یکشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۶:۴۹
تعداد بازدید : ۷۰۰   
 تحلیل ایران -سخنی پیرامون حاشیه های المپیک ریو ۲۰۱۶

در مراسمی «الهام علی اف» از مدال آوران المپیکی تقدیر نمود و بالاترین نشان دولتی این کشور را به رضا مهماندوست سرمربی ایرانی تیم ملی تکواندو اهدا کرد.

در مراسمی «الهام علی اف» از مدال آوران المپیکی تقدیر نمود و بالاترین نشان دولتی این کشور را به رضا مهماندوست سرمربی ایرانی تیم ملی تکواندو اهدا کرد.


المپیک 2016 ریو با فراز و نشیب  های خود بالاخره به خط پایان خود رسید. این المپیک حاشیه های فراوانی داشت  ازجمله ناداوری هایی که در حق ورزشکاران ایرانی بویژه کشتی و وزنه برداری شد. یکی دیگر از حاشیه های جالب آن رویایی ایرانیان در دو جبهه مقابل بود که بیشتر در رشته تکواندو نمایان گشت  به گونه ای که تکواندو کار ایرانی در مقابل حریف خود از جمهوری آذربایجان تن به شکست داد.


کاروان های ورزشی پس از بازگشت مورد تشویق دولتمردان کشور های خود قرار گرفتند.مقام معظم رهبری پس از باز گشت کاروان ورزشی ایران در پیام خود از ورزشکاران ایرانی تقدیرو قدردانی نمودند. همچنین ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران دکتر روحانی نیز از ورزشکاران ایرانی تشکر و قدردانی نمودند.


تعدادی از کشورها هم را تنبیه ورزشکاران  را در دستور کار خود قرار دادند.کره شمالی پس از بازگشت ورزشکاران خود آنها را به کار اجباری در معادن این کشور وادار نمود یک کشور افریقایی تمامی ورزشکاران خود را پس از بازگشت به زندان فرستاد ولی بسیاری ازکشورها ازورزشکاران خود قدردانی نمودند فارغ از اینکه دارای ملیت آن کشور باشند از جمله این کشورها جمهوری آذربایجان بود.کاروان ورزشی جمهوری آذربایجان در المپیک ۲۰۱۶ ریو با کسب ۱۸ مدال طلا ، نقره و برنز در رتبه ۳۹ ایستاد.


از این تعداد مدال تنها یکی رنگ طلا داشت و آن را نیز «رادیک عیسی اف» در رشته تکواندو کسب کرد . این در حالی است که سر مربیگری تیم ملی تکواندو این کشور را یک ایرانی به نام  رضا مهماندوست به عهده دارد. در مراسمی رئیس جمهور این کشور«الهام علی اف» از مدال آوران المپیکی تقدیر نمود و  بالاترین نشان دولتی این کشور را به رضا مهماندوست سرمربی ایرانی تیم ملی تکواندو اهدا کرد.۲۰۰ هزار دلار نیز جایزه نقدی به همراه این نشان به مهماندوست اهدا شد. «علی اف» در زمانی که این نشان را به سینه مهماندوست می زد از حضور وی در آذربایجان ابراز خشنودی کرد.این مربی ایرانی در پایان مراسم در خصوص جایزه فوق گفت: خوشحالم از اینکه مسئولان آذربایجان تلاش یک مجموعه را برای کسب این افتخار بزرگ دیدند.


اشک های من در این مراسم برای بی مهری هایی بود که به من از سوی فدراسیون تکواندو شد. با کمی تامل در گفته های این مربی ایرانی می توان دریافت با رفتار ناشایست تعدادی از این مسئولین  ورزشی چه سرمایه های هنگفتی را از دست می دهیم به گونه ای که در میادین جهانی باز خورد این رفتار خود را دریافت می کنیم که این امر به نوبه خود بزرگترین نقطه ضعف در دیپلماسی رفتاری تعدادی از مسئولین ورزشی ما می باشد .


حتی پارا فراتر از حد خود گذاشته و از کلمات زشت و رکیکی همچون مزدور برای ورزشکاران ایرانی که در اثر بی مهری عده معدودی از مسئولین ورزشی که به کشور های دیگر مهاجرت می نمایند، استفاده می کنند. میادین آیینه عبرتی برای اعمال و رفتار این نوع از مسئولین ورزشی است که در اعمال و رفتار خود دقت لازم را بعمل  آورند. ارج نهادن به سرمایه های اجتماعی از مبانی و اصوال اولیه دین مبین اسلام است.

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :