موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/9623 :کد

0

دیدار عریقات با خالد مشعل در دوحه

  جمعه ۱۳ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۴:۲۸
تعداد بازدید : ۲۶۷   
 تحلیل ایران -دیدار عریقات با خالد مشعل در دوحه

رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در دوحه پایتخت قطر با دبیر کل کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) و مذاکره کننده ارشد فلسطینی دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، خالد مشعل در دوحه با صائب عریقات دیدار و درباره نشست شورای ملی فلسطین که قرار است اواسط ماه جاری در رام الله جهت انتخاب اعضای کمیته اجرایی جدید سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) برگزار شود، گفت وگو کرد.

جنبش حماس در بیانیه ای در این باره اعلام کرد که خالد مشعل روز پنج شنبه در دوحه میزبان صائب عریقات عضو کمیته مرکزی جنبش فتح بود که به دوحه سفر کرده است و دو طرف در این دیدار در جریان تحولات سیاسی قرار گرفته و به تبادل دیدگاه در این باره پرداختند.

بر اساس این گزارش، مشعل و عریقات در این دیدار همچنین تعدادی از پرونده های فلسطین از جمله نشست شورای ملی که قرار است طی روزهای 14 و 15 سپتامبر جاری (23 و 24 شهریور) برگزار شود، بررسی کردند.

این در حالی است که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ماه گذشته از ریاست کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین استعفا کرد.

به دنبال استعفای عباس و دعوت برای برگزاری نشست شورای ملی فلسطین، جنبش حماس نیز گروه های فلسطینی را به تحریم این نشست فراخواند و آن را کودتا علیه توافقات ملی برشمرد.

شورای ملی فلسطین از سال 1996 تا کنون به طور رسمی تشکیل جلسه نداده است.

از سو دیگر گروه های مقاومت در غزه روز گذشته در یک کنفرانس خبری تحریم نشست شورای ملی فلسطین را خواستار شده و آن را تهدیدی برای روابط ملی دانستند.

این گروه ها تاکید کردند که دعوت برای برگزاری نشست شورای ملی تخطی از قانون و دور زدن کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین است.

گروه های مقاومت در غزه سیاست تکروی و سلطه بر سازمان آزادی بخش فلسطین از سوی «تیم اسلو» را که بر مخالفت با اجرای توافقات صورت گرفته برای سازماندهی این سازمان اصرار دارد، محکوم کردند.

این گروه ها همچنین دعوت برای برگزاری نشست شورای ملی را کودتا علیه تمامی توافقات ملی و تقویت دودستگی ها و یکجانبه گرایی در اتخاذ تصمیمات دانسته و به محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نسبت به نتایج و پیامدهای این اقدام هشدار دادند و گفتند تصمیماتی که در این نشست اتخاذ خواهد شد برای ملت فلسطین الزام آور نیست.

گروه های مقاومت که در این کنفرانس شرکت داشتند، عبارت بودند از جنبش های حماس و جهاد اسلامی، کمیته های مقاومت، جنبش مجاهدین، جنبش الاحرار، نیروهای صاعقه و جبهه خلق برای آزادی فلسطین.

اخیرا «عزام الاحمد» عضو کمیته مرکزی جنبش فتح اعلام کرد که بر اساس توافق صورت گرفته با ریاست شورای ملی قرار است نشست این شورا طی روزهای 14 و 15 سپتامبر (23 و 24 شهریور) برگزار شود.

وی افزود که پس از توافق با سلیم الزعنوان رئیس شورای ملی فلسطین درباره زمان برگزاری نشست این شورا، اجرای اقدامات لازم برای برگزاری نشست این شورا آغاز شده است.

                               

عریقات     خالد مشعل     دوحه     فلسطین        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :