موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/96316 :کد

0

گونه گیاهی مهاجم شناسایی شد

  یکشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۷:۳۲
تعداد بازدید : ۲۵۲   
 تحلیل ایران -گونه گیاهی مهاجم شناسایی شد

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری بروجرد گفت: یک تیم تحقیقاتی این سازمان گونه گیاهی مهاجم آزولا کارولینا را در آبگیرهای این شهرستان شناسایی کرده است.

 

 

 

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری بروجرد گفت: یک تیم تحقیقاتی این سازمان گونه گیاهی مهاجم آزولا کارولینا را در آبگیرهای این شهرستان شناسایی کرده است.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، علیرضا برق دهنده روز یکشنبه با اعلام این خبر افزود: این گیاه با برگ های ریز و رشد سریع خود سطح آب ها را می پوشاند و مانع از رسیدن نور خورشید و اکسیژن به درون آب می شود. 


مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری بروجرد اظهار کرد: این گونه گیاهی با مصرف اکسیژن و مواد غذایی آب، زیستگاه آبزیان را تضعیف می کند. 


وی افزود: تضعیف زیستگاه های آبی به مرور زمان باعث نابودی تنوع گیاهی و جانوری آبی بومی و تبدیل شدن مرداب ها و تالاب ها به سیاه چاله های بدبو و غیرقابل زیست می شود. 


برق دهنده گفت: آزولا کارولینا یک گیاه مهاجم و مرگ آور است که سازگاری با هر محیطی از ویژگی های منحصر به فرد آن می باشد. 


وی افزود: با توجه به رشد سریع آزولا، مسئولان سازمان محیط زیست باید قبل از ورود این گیاه مهاجم از طریق رودخانه ها و کانال های آبیاری به محیط زیست و ایجاد خسارات جبران ناپذیر از انتشار آن جلوگیری و رشد گیاهان موجود را کنترل و متوقف کنند. 

** تیمی از کارشناسان محیط زیست وضعیت گیاه مهاجم را بررسی می کنند 
ایرنا نوشت: رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد نیز در این باره گفت: متاسفانه این گیاه به عنوان یک غده سرطانی برای محیط زیست و آبگیرها تلقی می شود و مانع تابش نور به آب دریاچه ها و رودخانه ها می شود. 


مصطفی مصطفی وند افزود: تیمی از کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست کار رصد و بررسی وضعیت این گیاه را بر عهده دارند و با دستور اداره کل محیط زیست اقداماتی برای جلوگیری از رشد این گیاه انجام می دهند. 
وی اظهار کرد: متاسفانه این گیاه در مسیر رودخانه های بروجرد کشف شده است و به دلیل روان بودن آب به راحتی نمی توان جلوی انتشار آن را گرفت. 


وی افزود: تمام تلاش خود را برای جلوگیری از رویش و تکثیر این گیاه مزاحم انجام می دهیم. 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :