موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حج و زیارت

a/96332 :کد

0

پیگیری و محاکمه مسببین فاجعه منا

  یکشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۵ — ۲۱:۵۴
تعداد بازدید : ۲۲۷   
 تحلیل ایران -پیگیری و محاکمه مسببین فاجعه منا

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: پیگیری و محاکمه مسببین فاجعه منا از خواسته خانواده شهدای منا است.

 

 

 

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: پیگیری و محاکمه مسببین فاجعه منا از خواسته خانواده شهدای منا است.

 
 
 

به گزارش تحلیل ایران، سعید اوحدی بعد از ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: امسال نخستین بزرگداشت شهدای منا را در استان‌های کشور داریم و نگاه هم این بوده که به فرموده رهبری یاد شهدای منا حفظ شود.


وی گفت: باید آسیب‌شناسی جدی از فاجعه منا انجام‌ شده تا دوباره شاهد بروز این فاجعه نداشته باشیم، چراکه تاکنون فاجعه‌ای در این سطح در حج نداشتیم که 7 هزار نفر به شهادت رسیدند.


وی با برشمردن برنامه‌های امسال به مناسبت سالروز شهادت شهدای گمنام  تصریح کرد: برای این منظور ستادی با محوریت بنیاد شهید انجام شد.


رئیس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: کمیته مردم‌نهاد را با محوریت بسیج انجام دادیم که پنج کمیته در ذیل آن شکل گرفت.

به گفته اوحدی در 14 کشور با همکاری فرهیختگان آن کشورها مراسم بزرگداشت شهدای منا برگزار خواهد شد.


وی بیان داشت: افزون بر این به همین مناسبت نشست بین‌المللی حقوقی در قم با محوریت حادثه منا از سوی وزارت امور خارجه برگزار خواهد شد.

فارس از بجنورد نوشت: رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: کنگره‌های شعر و خاطره را به همین مناسبت برگزار می‌کنیم و همچنین نام‌گذاری خیابان‌ها و کوچه‌ها به نام شهدای منا را خواهیم داشت.


وی با یادآوری اینکه کاروان بیت عتیق را هم به همین مناسبت داریم که در پنج استان اجرا می‌شود، ادامه داد: با پیگیری‌های انجام‌شده واژه شهید به شهدای منا اطلاق شد.


اوحدی با یادآوری خواسته خانواده شهدای منا از مسؤولان تصریح کرد:پیگیری و محاکمه مسببین فاجعه منا از خواسته‌های خانواده‌های شهداست و اینکه کمیته حقوقی حقیقت‌یاب در این زمینه گزارش خود را ارائه کند.


وی بیان داشت: قرار است تا با تصویب شورای فرهنگ عمومی سالروز شهادت زائران منا به این عنوان نام گذاری شود.

اوحدی گفت: ما درمجموع 410 شهید حادثه منا و مکه داشتیم و در حال پیگیری حقوقی و دیه این شهدا  از طریق دعوای در مجامع بین‌المللی از طریق وکالت‌نامه حقوقی هستیم.


* ثبت‌نام 120 هزار نفر در سمانه سماح برای شرکت در کنگره اربعین

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین شمار ثبت‌نام‌کنندگان در کنگره اربعین را برشمرد و گفت: تعداد ثبت‌نام‌ها برای اربعین امسال از مرز 120 هزار نفر گذشت.


وی با یادآوری اینکه محدودیتی در نام‌نویسی برای اعزام به عتبات عالیات در اربعین وجود ندارد، بیان داشت: پیش‌بینی ما این است تا برای موسم اربعین 2 میلیون زائر از ایران ثبت‌نام کنند.


رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به تشکیل 13 کمیته در راستای برگزاری کنگره بزرگ اربعین افزود: امسال زائران باید مرز ورود و خروج خود به عتبات و همچنین تاریخ آن را در سامانه اربعین قید کنند.

وی بیان داشت: همچنین  از زائران اربعین انتظار می‌رود تا خروج خود را برای جلوگیری از ازدحام جمعیت به‌روزهای آخر موکول نکنند.


اوحدی با یادآوری اینکه ویزا و بیمه الزامی برای سفر عتبات ضروری است، گفت: همچنین از عراق می‌خواهیم تا سریع‌تر نسبت به صدور ویزا اقدام کرده و در همین زمینه نیز فردا جلسه‌ای با حضور سفیر عراق و مسؤولان حج و زیارت و وزارت امور خارجه داشته تا نسبت به صدور ویزا برای زائران کشورمان اقدام شود.


* رژیم آل سعود به مسائل حج نگاه سیاسی دارد

اوحدی افزود: رژیم آل سعود به مسائل حج نگاه سیاسی دارد اعتقاد ما این است که حج از روابط سیاسی دو کشور جداست و ما حاضر نیستیم که متن تبعیض‌آمیز را امضا کنیم و از این رو اعلام کردیم اگر در متن قرارداد امنیت زائران حفظ نشود ما آن را امضا نمی‌کنیم.


وی با یادآوری مفاد قرارداد رژیم آل سعود برای ایران در خصوص حج گفت: صدور ویزا برای کشور ثالث، عدم پروازهای ایرانی به عربستان، عدم حمل پرچم جمهوری اسلامی از سوی زائران و عدم ارتباط زائران ایرانی با سایر زائران از جمله این موارد است.


رئیس سازمان حج و زیارت تأکید کرد: به‌طورقطع جمهوری اسلامی این قرارداد را امضا نمی‌کند، چراکه معتقد به حج سرافرازانِه است.

به گفته وی بر اساس آخرین بررسی‌های انجام‌شده بیش از 90 درصد مردم حج باعزت و سربلندی را می‌خواهند.


اوحدی بیان اینکه استنباط ما این بود که مسائل سیاسی بر حج سایه انداخته است، گفت: البته امیدواریم با فشارهایی که از طریق مجامع بین‌المللی وارد شده و از سویی حفظ کرامات حجاج این موضوع به نتیجه برسد.


وی گفت: بعد از موسم حج امسال، رایزنی‌های انجام خواهد شد تا رژیم آل سعود را متقاعد کنیم که با حفظ احترام موسم حج را برای زائران کشورمان داشته باشیم.


* آزادبرهای عتبات عالیات شرایط لازم برای تأمین امنیت زائران را ندارند

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص آزاد برهای عتبات عالیات هم گفت:  بر اساس مصوبات شورای امنیت کشور مسؤولیت اعزام حجاج به عهده حج و زیارت است.


وی افزود: موضوع آزادبرها موضوعی است که از احساسات پاک مردم سوءاستفاده کرده و به نادرست پلاکاردی را می‌زنند و زائران را به عتبات برده و آنها را با مشکلات مواجه می‌کنند.


اوحدی با یادآوری اینکه هیچ‌کدام از آزادبرها شرایط لازم را برای تأمین امنیت زائران عتبات ندارند، گفت: چه لزومی دارد که ما از مسیر قانونی و ظرفیت کاروان‌های زیارتی زیر نظر حج و زیارت استفاده برای زائران استفاده کنیم.


رئیس سازمان حج و زیارت گفت: از مردم انتظار می‌رود به تبلیغات واهی توجه نکرده و با آزادبرها به عتبات نروند، چراکه به‌هیچ‌عنوان مورد تایید سازمان حج و زیارت نیست.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :