موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/96529 :کد

0

در حادثه حمله به سفارت عربستان عناصر خارجی دست داشتند

  دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ — ۲۱:۲۴
تعداد بازدید : ۱۸۳   
 تحلیل ایران -در حادثه حمله به سفارت عربستان عناصر خارجی دست داشتند

معاون سابق وزیر امور خارجه درباره بی اعتمادی به آمریکایی ها می گوید: فراموش نمی کنم روزی سعود الفیصل به من گفت "ما به آمریکایی ها اعتماد نداریم".

معاون سابق وزیر امور خارجه درباره بی اعتمادی به آمریکایی ها می گوید: فراموش نمی کنم روزی سعود الفیصل به من گفت "ما به آمریکایی ها اعتماد نداریم".

به گزارش تحلیل ایران، شرایط امروز خاورمیانه، شرایطی بسیار حساس و تعیین کننده به شمار می رود و نقش ایران به عنوان یک کشور تعیین کننده و پرنفوذ در اتفاقات منطقه، همواره مورد توجه ابرقدرت های جهان و همچنین کشورهای عربی قرار گرفته است.

حسین امیرعبداللهیان، دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل و معاون سابق عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه در جریان بازدید خود از دفتر خبرگزاری تسنیم در استان اصفهان به بیان موضوعات مختلف پرداخت.

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل در این بازدید درباره شرایط کنونی ایران در منطقه، اتفاقات مختلف خاورمیانه و شرایط کشورهای عربی به صحبت پرداخت.

امیرعبداللهیان، متولد 1343 بوده و دارای دکترای روابط بین الملل از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد روابط بین الملل از همین دانشگاه و کارشناسی روابط دیپلماتیک از دانشکده وزارت امور خارجه است.

از سوابق شغلی حسین امیرعبداللهیان می توان به معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه، مدیرکل خلیج فارس و خاورمیانه، سفیر ایران در بحرین و رئیس ستاد ویژه عراق در وزارت امور خارجه و معاون سفارت ایران در بغداد اشاره کرد. به بهانه حضور امیرعبداللهیان در دفتر خبرگزاری تسنیم در اصفهان، گفت وگویی با وی ترتیب دادیم که بخش دوم آن را در ادامه می خوانید:

در حال حاضر غربی ها با فضای دیپلماسی رسانه ای و هجمه های رسانه ای تلاش می کنند در موضوعاتی مانند حضور مستشاری ایران در سوریه تبلیغات مختلفی داشته باشند و در واقع این حرکت ها را به سمت و سوی منفی بکشانند، در این رابطه توضیح می دهید؟

راهبرد آمریکا در منطقه و در سوریه، دقیقاً نقطه مقابل راهبرد ماست و آن ها تلاش کردند مسیر حرکت مردم و بیداری اسلامی را منحرف کنند. دلیل آن ها این است که مردم منطقه از تونس، مصر، لیبی، یمن و غیره افرادی را انتخاب می کنند و در رأس کشور قرار می دهند که ویژگی بارز انتخاب شان و پیام شان، مقابله با رژیم صهیونیستی و تقویت جریان مقاومت است، حال آنکه خطی که محور آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه دنبال می کنند، تضعیف و حذف محور مقاومت در منطقه است و در ادامه آن، خط تقویت بالاترین حد تثبیت و امنیت رژیم صهیونیستی در منطقه است.

عملکرد آمریکا در لیبی، تونس، مصر، یمن و سوریه شاخص های متعددی را دارد که این موضوع را تأیید می کند، با این حال، ما اسرائیل را رژیم نامشروع می بینیم و همه ناامنی های منطقه و بی ثباتی های آن را کنار اقدامات تروریستی، زیر سر رژیم صهیونیستی می بینیم.

 آیا ممکن است درباره شاخص ها و نمونه های عینی که این مسئله را اثبات می کند، توضیح بفرمایید؟

البته. اجازه دهید که به موضوع سوریه اشاره کنیم؛ سؤال من این است: در تمام سال هایی که منطقه با پدیده ای به نام تروریست مواجه شده، از القاعده در افغانستان و یمن بگیریم، تا داعش در سوریه و عراق کنونی، آیا تروریست ها در یکی از عملیات های تروریستی خود منافع اسرائیل را هدف قرار داده اند؟

القاعده در کجا منافع اسرائیل را هدف قرار داد و داعش در کجا آن را هدف قرار داد؟ دیگر گروه های تروریستی هم که در لیست سیاه سازمان ملل قرار دارند، در چه زمانی منافع اسرائیل را هدف قرار دادند؟

پاسخ به این سؤال آن است که آن ها نه تنها این منافع را هدف قرار ندادند، بلکه در سال های اخیر در سوریه، اسرائیلی ها در نزدیکی بلندی های جولان، بیمارستانی مجهز و صحرایی تأسیس کرده اند و تروریست های مجروح را از این طریق به اسرائیل منتقل و آن ها را درمان می کرده اند و رهبران جبهه النصره هنگام زخمی شدن، در تل آویو درمان می شدند.

رویکرد جمهوری اسلامی ایران دقیقاً مقابل رویکرد رژیم صهیونیستی و آمریکا در منطقه است. در حال حاضر، برای آمریکا در سوریه این موضوع مهم است که بتواند با کارت سوریه در انتخابات ریاست جمهوری بازی کند. اگر آمریکا بتواند در مسیر حل سیاسی که ما از 6 سال پیش درباره آن صحبت می کنیم و آن ها به جای آن، از تشدید ناامنی و اقدامات نظامی در سوریه حمایت کرده اند، گام بردارد، بدون شک نتیجه مناسبی کسب خواهد کرد.

به نظر شما قصد آمریکا از اینکه این بار به حمایت از موضع ایران در قبال سوریه پرداخته، چه چیزی است؟

اگر اکنون که آمریکا همه مسیرهای نظامی ــ امنیتی خود را با شکست و بن بست مواجه می بیند، بیاید و در مسیر حل سیاسی به دلیل ناکامی های خود موفق باشد، می تواند در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کند که "من توانستم بدون حمله نظامی و از طریق سیاسی، بشار اسد را حذف کنم".

با توجه به این موضوع، آمریکا شعار حل سیاسی می دهد و اعتقاد ما نیز از ابتدا، حل موضوع از طریق سیاسی در سوریه بود. این اشتراک تاکتیکی که در این مقطع در سوریه ایجاد شده، با در نظر گرفتن آن راهبرد، تنها مقطعی گذرا بوده و هیچ تغییری در راهبرد آمریکا ایجاد نمی کند. با توجه به این موضوع، اینکه فکر کنیم آمریکایی ها در موضوع سوریه کنار ما قرار می گیرند و منافع ما را در منطقه مراعات می کنند، تفکر نادرستی است.

بحث استفاده روسیه از پایگاه نظامی ایران برای حمله به داعش و تحلیل های موجود را چگونه ارزیابی می کنید؟

من با روس ها گفت وگوهای بسیاری داشتم و شاید آخرین آنها به گفت وگوهای من با آقای باگدانف، نماینده پوتین در امور خاورمیانه و امور سوریه برمی گردد. آمریکایی ها در موضوع لیبی، سر روس ها را کلاه گذاشتند و قرار بود قطعنامه ای صادر شود که منطقه ممنوعه پروازی در لیبی مشخص شود اما این موضوع به یک عملیات نظامی علیه لیبی تبدیل شد و روس ها احساس کردند که یکی از پایگاه های خود را در شمال آفریقا از دست دادند.

در موضوع سوریه، پوتین شخصاً تصمیم گرفت اجازه ندهد که آخرین پایگاه عربی خود را از دست دهد؛ از سوی دیگر، هم در سطوح رایزنی های سیاسی، هم رایزنی های امنیتی و هم رایزنی های نظامی، جمهوری اسلامی ایران تلاش زیادی کرد که اهمیت پیگیری سیاست درست اتخاذشده از سوی ایران در سوریه از سوی روس ها، درک و همراهی شود.

من شخصاً فکر می کنم که روس ها در قبال سوریه با درک ویژه ای که از تحولات پیدا کرده اند، با نگاه تأمین حداکثری امنیت ملی خودشان کنار ما قرار گرفته اند، مواضع سیاسی ما مشترک است و کنار مواضع سیاسی، قرار شد برای مبارزه با تروریست و کمک به مردم سوریه، مستشاران نظامی ما و نیروهای نظامی روسیه، کمک انجام دهند.

ممکن است در چارچوب این کمک، روزی نیاز باشد که سوخت به یک پرواز داده شود و روزی اقتضا کند که یک همکاری دفاعی دیگر در این رابطه داشته باشیم و طبیعی است که محور آن بحث مبارزه با تروریسم است. در واقع همکاری تهران و مسکو علاوه بر عرصه سیاسی، در عرصه دفاعی یک توافقی است که در سطوح عالی دو کشور صورت گرفته و هر دو کشور ایران و روسیه، به درخواست دولت قانونی سوریه، این اقدامات را انجام می دهند. در واقع اقدامات مستشاری ایران و اقدامات نظامی روسیه، مکمل اقدامات اصلی است که ارتش سوریه و نیروهای داوطلب سوری انجام می دهند.

بالاخره مسئله سوریه امروز، یک نقطه عطف مهمی به شمار می رود که شاه بیتش آن است که تروریست ها با حمایت خارجی می خواهند یک نظام سیاسی قانونی را سرنگون کنند؛ اگر آن ها در این زمینه موفق می شدند، پیامد آن، بحرانی فراتر از آنچه تاکنون ایجاد کرده، بود.

برخی رسانه های غربی، حضور نیروهای مستشاری ایران در سوریه را با دخالت های کشورهای غربی مقایسه می کنند؛ در حالی که بدون شک جنس حضور ایران در این کشور با حضور این کشورها یکسان نیست، به نظرتان دلیل این موضوع چیست؟

اکنون تعداد اندکی مستشار در سوریه حضور دارند. من فکر می کنم مهم ترین حساسیتی که رسانه های خارجی نسبت به این موضوع دارند، به دلیل تأثیرگذاری حضور نیروهای مستشاری نظامی ما در سوریه است که طرف های مقابل آن نتوانستند به نتیجه برسند. شاید اگر ما هزاران مستشار به کشور سوریه اعزام می کردیم ولی سرنگونی بشار اسد به نتیجه می رسید، هیچ حساسیتی نسبت به مستشاران ما از خود بروز نمی دادند.

تصویر عملی تأثیرگذاری یک مستشار ما در مشورت دادن برای مبارزه با تروریست ها، آن شد که نقشه های محور آمریکا و رژیم صهیونیستی و حتی مداخلات برخی کشورهای منطقه در سوریه به نتیجه نرسد و ما می بینیم که در سوریه بعد از 6 سال، هنوز آقای بشار اسد رئیس جمهور این کشور است و انتخابات پارلمانی آن در موعد مقرر برگزار شد و پارلمان جدید سوریه شکل گرفته و نه تنها مستشاران نظامی ایران در آن حضور پیدا کردند، بلکه به درخواست سوریه در موارد مورد نیاز، تعداد مستشاران خود را در عرصه مبارزه با تروریست، افزایش دادیم.

اقدامات و تصمیمات ایران با نگاه تأمین امنیت ملی خود، کمک به تحقق صلح در منطقه و کمک به مردم سوریه و خاتمه جنگ و خونریزی در این کشور بوده است، همچنین این پیام به دنیا رسید که جمهوری اسلامی ایران اجازه نداده و نخواهد داد که تروریست ها در منطقه یک نظام سیاسی قانونی را سرنگون کنند.

با این حال، جمهوری اسلامی ایران همیشه نگاهی دقیق دارد که ما در سوریه، نیز کنار همه اقدامات خود، همکاری سازنده ای با کشورهایی که قصد دارند نقش مثبت در سطح منطقه ای و بین المللی ایجاد کنند، داشته و به دنبال ایجاد یک فضای مناسب و زمینه ای بودیم که مردم سوریه خودشان انتخاب کنند و به انتخاب آن ها نیز احترام می گزاریم.

موضوع ارتباط ایران و عربستان نیز در دیگر سوی منطقه، امروز به عنوان یکی از مسائل مهم غرب آسیا و حتی جهان مطرح است. با توجه به رابطه امروز بین دو کشور آیا اراده دولت بر این موضوع است که روابط بین ایران و عربستان به سمت عادی سازی پیش رود؟

باید بگویم که عربستان یک کشور بزرگ و مهم در منطقه است و در سیاست خارجی نمی توانیم هیچ یک از کشورهای منطقه و به ویژه همسایگان را نادیده بگیریم؛ موضوع مهمی است که نباید هیچ یک از کشورهای منطقه را در سیاست خارجی نادیده بگیریم. رویکرد ما نیز نسبت به همسایگان، مبتنی بر احترام، همکاری متقابل و توسعه همکاری ها است.

به هر حال عربستان به دلیل منابع در اختیارش، وسعت جغرافیایی و تأثیرگذاری خود در بعد مثبت و منفی در منطقه، همواره یکی از اولویت های همکاری های تهران با یک کشور همسایه اش بوده است. حجت الاسلام روحانی نیز در ابتدای فعالیت خود در دولت یازدهم، تلاش کرد که سیگنال مثبتی به عربستان بدهد، اما سؤال این است: چه عواملی سبب شد که ما در موضوع رابطه با ریاض نه تنها پیشرفت نداشتیم، بلکه با پسرفت مواجه شدیم و این به گونه ای بود که حتی سفارت آن ها در ایران تعطیل شد؟

 آیا به نظر می رسد که این حرکت نوعی بهانه جویی از سوی طرف سعودی بود؟

به عنوان یک دیپلمات باید بگویم، موضوعی که به تعطیلی سفارت برمی گردد، با وجود همه تدابیر اندیشیده شده درباره ورود برخی عناصر خودسر به داخل سفارت، اتفاقاتی صورت گرفت که هیچ کس در نظام نه آن را تأیید می کند و نه در آن زمان، آن را تأیید کرد؛ حتی رهبر معظم انقلاب نسبت به این موضوع تحفظ جدی داشتند. اما درباره اینکه آیا رفتار عربستان در قبال این اتفاق، می توانست به گونه دیگری باشد یا نه، باید بگویم که بله، می توانست به گونه ای دیگر باشد.

من خودم بارها در مذاکرات به مقامات عربستانی، موضوعاتی از این دست را گفتم؛ من در یکی از آخرین مذاکرات خود با مقامات سعودی وقتی از آن ها پرسیدم چه عاملی سبب شد این حادثه اتفاق بیفتد که منجر به کشته شدن 9 هزار "حاجی" از جمله زائران ایرانی شود، آن ها اعلام کردند که "کنترل برای چند لحظه از دست نیروهای پلیس ما خارج شد".

نباید فراموش کرد که در آن دوران، ما شدیداً از سوی افکار عمومی در حادثه منا تحت فشار بودیم و هنوز که هنوز است، خانواده این شهدا و افکار عمومی در همه خطوط سیاسی، نسبت به رفتارهای عربستان احساس خوبی ندارند و مردم سؤال می پرسند: چرا شما بعد از کشته شدن حاجی های ایران، رابطه را با عربستان قطع نکردید؟

بله. همین سؤال هم مطرح است که چرا در زمان حادثه منا، ایران ارتباط با عربستان را قطع نکرد، اما طرف مقابل، دقیقاً این حرکت را انجام داد؟

باید بگویم که جمهوری اسلامی ایران با نگاه کلان به موضوع، ضمن پیگیری های حقوقی لازم در این مسئله، تصمیمی شتاب زده نگرفت که به خاطر سوءمدیریت این کشور در حادثه منا یا کشتار شیعیان در یمن، رابطه را قطع کند. اما عربستان سعودی رابطه را در حادثه سفارت خود با ایران قطع کرد و دلیل آن، این بود که عربستان اساساً در مقطع کنونی از تشنج و بحران آفرینی با ایران سود می برد و اختلاف درون خاندان حاکم در عربستان نیازمند مدیریت است.

تیم جدید حاکم در عربستان فکر می کردند اگر به یمن حمله کرده و ظرف 4 هفته در این کشور پیروز شوند پیامی محکم به خاندان آل سعود مخالف خود و منطقه می دهند و از سوی دیگر آن ها از توافق هسته ای ما نگران بودند و تلاش داشتند به آمریکایی ها اعلام کنند "ما هستیم" و "ما می توانیم چنین کارهایی انجام دهیم".

البته باید اذعان کرد که حمله عربستان به یمن کاملاً با هماهنگی آمریکایی ها انجام شد و آنها حمایت لجستیکی و اطلاعاتی از این عملیات انجام دادند. با این حال، در یک مقطعی، آمریکایی ها به این مسئله رسیدند که با وجود تضمین سعودی ها برای موفقیت در یک بازه زمانی بسیار کوتاه، این جنگ نتیجه ای به دنبال نخواهد داشت.

سعودی ها در ابتدا به دنبال جنگ یمن رفتند تا با آن پیروزی، بر مشکلات داخلی خود سرپوش بگذارند اما بعد از طولانی شدن جنگ یمن، به دنبال تشدید ایران هراسی برآمدند. بالاخره آن زمان هنوز آثار کارشکنی ها و بدعهدی های آمریکا روشن نشده بود و فرض بر آن بود که برجام به امضا رسیده و در مسیر اجرا قرار گرفته است که این موضوع سعودی ها را نگران کرده بود.

آنها در مسیر مذاکره کارشکنی های بسیاری کرده بودند و بعد از اجرای برجام نیز نگران این موضوع بودند و با وجود تصمیمات گرفته شده از سوی آمریکایی ها که خیال آنها تا حدودی راحت شده بود، دست به این کار زدند.

پس با وجود همه تلاش هایی که عربستان برای تبدیل شدن به حیاط خلوت آمریکا انجام می دهد، این کشور هنوز که هنوز است، به آمریکا اعتمادی ندارد؟

بله. فراموش نمی کنم روزی سعودالفیصل به من گفت که "ما به آمریکایی ها اعتماد نداریم". بالاخره این کاری که آمریکایی ها با "بن علی" و "مبارک" کردند، ممکن است که هر لحظه در عربستان نیز صورت گیرد. در واقع آنها با همه ارتباطات با این کشور و سرویس خوبی که به این کشور می دهند، نگران رابطه خود با آمریکا هستند و با توجه به این موضوع بود که آنها بحث ایران هراسی را مطرح کردند.

با توجه به همه اتفاقات، من حتی نسبت به حوادث رخ داده مقابل سفارت نیز نگاه دیگری دارم. همیشه در جلسات شورای عالی امنیت هم این موضوع را عنوان کرده ام که اینکه عناصر خارجی در این موضوع دست داشته باشند و یک هدایت خارجی درباره آن در کار بوده باشد، همچنان جزو یکی از مفروضات من است.

همین موضوع بهانه ای برای آن قرار گرفت که عربستان نه تنها رابطه دیپلماتیک خود را با ایران قطع کند، بلکه در آستانه اجرای برجام، تشنج قابل توجهی در منطقه ایجاد کند. سعودی ها در آن دوران با کیف پول به سراغ کشورهای مختلف منطقه رفتند و تلاش داشتند که آنها رابطه خود را با ایران قطع کنند که البته این موضوع در نهایت به چند کشور معدود و اندک منتهی شد.

با همه این موضوعات، امیدوار هستیم که حاکمان جدید عربستان، از تصمیمات احساسی و متکبرانه فاصله گرفته و در مسیر حکمت و تدبیر قرار گرفته و رفتار خود را اصلاح کنند تا با رفتاری سازنده در منطقه نقش آفرینی کنند.

در زمینه رابطه تهران و ریاض، باید بگویم که کشور ما راه را نبسته و با وجود همه مشکلاتی که وجود دارد و با وجود سوءتدبیر موجود در طرف عربستانی برای تنظیم مناسبات با ایران، کشور ما از موضع سعه صدر، اقتدار و حکمت، راه را برای بازگشت رابطه باز گذاشته است. البته این موضوعی است که سعودی ها باید درباره آن تصمیم بگیرند و قبل از هر چیز، آنها باید عاقلانه بیندیشند و بر مبنای آن عمل کنند.

برخی عنوان می کنند که در زمینه ارتباط ایران و عربستان، ممکن است که پای یک کشور سوم باز شود و این کشور برای برقراری دوباره این رابطه قدم به میدان بگذارد، نظر شما در این رابطه چیست؟

از ابتدای قطع رابطه، خیلی از کشورهای همسایه ما و بسیاری از کشورهای اسلامی، رفتار عربستان را یک رفتار نادرست دانستند. اگر از من بپرسید، صرف نظر از چرایی آنچه پیرامون سفارت عربستان در تهران صورت گرفت، این کشور می توانست سطح رابطه خود را با ایران از سفیر به کاردار تنزل دهد اما چون این کشور به دنبال تشنج آفرینی در ایران بود و با این برگه می خواست مشکلات داخلی خود را حل کرده و شکست خود را در یمن و دیگر موضوعات پوشش دهد بنابراین با این برگه این گونه بازی کرد.

 درباره تغییرات اخیر صورت گرفته در وزارت امور خارجه و تغییر معاون عربی ــ آفریقایی این وزارتخانه هم صحبت کنید. روزنامه هایی نظیر المستقبل، العربیه و الشرق الاوسط از تغییر شما استقبال کرده بودند، دلیل آن چه بود؟

درباره این موضوع تنها می گویم که حتماً خیریتی در این بوده و اجازه دهید وارد جزئیات آن نشویم. به هرحال مهم این است که دستگاه سیاست خارجی ما در نظام و شورای عالی امنیت ملی، مسائل حساس مربوط به سیاست خارجی و مسائل مربوط به منطقه، جمع بندی شده و نظرات کارشناسی در نهایت به تأیید مقام معظم رهبری می رسد و ابلاغ می شود و وقتی این ابلاغ به دستگاه ها می شود، همه دستگاه ها ملزم به اجرای آن هستند و ما در وزارت خارجه صرف نظر از افراد، باید مصوبات و چارچوب های نظام را دنبال کنیم.

تنظیم یک "برجام" دیگر درباره سوریه نیز امروز به عنوان یکی از موضوعاتی مطرح است که در رسانه ها به آن پرداخته می شود، آیا با توجه به شرایط کنونی می توان انتظار داشت در مورد سوریه هم برجام دیگری در راه باشد؟

 آمریکایی ها و برخی از کشورها، علاقمند بودند که بعد از توافق هسته ای، در مسائل منطقه ای توافقاتی صورت گیرد. آنها بارها این پیام را به طور غیرمستقیم و باواسطه، منعکس کردند که "ما آمادگی داریم و فکر می کنیم که ما و شما می توانیم در مسائل منطقه گفت وگو و آنها را حل کنیم".

پیشنهاد آنها این بود که پس از این موضوع، هر یک از دو طرف با متحدان خود بنشینند و کار را دنبال کنند. اما مقام معظم رهبری هیچ گاه به دستگاه وزارت خارجه اجازه ندادند که در موضوعات منطقه ای با آمریکا وارد مسائل دوجانبه شوند.

ثانیاً رویکرد ما در حوزه سیاست خارجه همواره این بوده که مسائل منطقه باید توسط اهل منطقه مورد گفت وگو و بحث قرار گیرد. از سوی دیگر حتی اگر احتمال ضعیفی برای ورود به این مسئله وجود داشت، بدعهدی ها، کارشکنی ها و رفتار نادرست آمریکایی ها در حوزه اجرای برجام، آن زمینه را نیز کاملاً منتفی کرد.

 

منبع: دیپلماسی ایرانی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :