موضوعات ‌مرتبط: سیاسی امدادرسانی

a/96556 :کد

0

۱۳۵میلیون نفر در دنیا نیازمند امداد بشردوستانه فوری‌ هستند

  ﺳﻪشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۱:۲۳
تعداد بازدید : ۲۱۳   
 تحلیل ایران -۱۳۵میلیون نفر در دنیا نیازمند امداد بشردوستانه فوری‌ هستند

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور انسان‌دوستانه و هماهنگ‌کننده امداد اضطراری اعلام کرد.

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور انسان‌دوستانه و هماهنگ‌کننده امداد اضطراری اعلام کرد: ایران نقش بسیار مهمی در کمک‌رسانی و مشارکت در مدیریت بحران در منطقه و همچنین نقشی کلیدی در دسترسی به سازمان‌های بشردوستانه و ارائه خدمات دارد.

 

به گزارش تحلیل ایران ، «استفان اوبراین» در نشست خبری خود در تهران با ابراز تشکر از دولت جمهوری اسلامی و مردم ایران برای خوش‌آمدگویی به خودش عنوان کرد: تاکنون با تعدادی از مقام‌های کلیدی ایران در خصوص اقدامات بشردوستانه با هدف تقویت کمک‌ها با همکاری سازمان ملل در راستای رساندن کمک‌های بشردوستانه در منطقه خاورمیانه و گسترش آن دیدار کردم. این منطقه از سیل، زلزله و تغییرات اقلیمی رنج می‌برد و اثرات آن برای افرادی که در آن زندگی می‌کنند، شدیدتر شده است.


معاون دبیرکل سازمان ملل در امور انسان‌دوستانه و هماهنگ‌کننده امداد اضطراری ادامه داد: مقامات ایرانی را برای عضویت در نظام و سازمان شبکه بین‌المللی گروه‌های جستجو و نجات شهری ترغیب کردیم و امیدواریم طرفین حداکثر بهره‌برداری را از جامعه بین‌المللی داشته باشند.


اوبراین همچنین اظهار کرد: متاسفانه تخصامات در سوریه، یمن و عراق ادامه یافته و در منطقه تاثیر گذاشته، میلیون‌ها نفر از زندگی خود آواره کرده است؛ به طوری که در ورای مرزها به دنبال امنیت می‌گردند.


وی در ادامه تاکید کرد: سازمان با کمک سایر کشورهای عضو سازمان ملل متحد به دنبال پیشبرد کمک‌های بشردوستانه است و در این میان ایران دارای نقش کلیدی در دسترسی به سازمان‌های بشردوستانه و خدمات‌رسانی است. می‌خواهم اهمیت بی‌طرفی و جانبدارانه نبودن اقدامات ما مورد توجه قرار گیرد و این ها اصولی است که ما را در کمک‌رسانی کمک می‌کند.


اوبراین در ادامه به دیدارهای خود در ایران اشاره کرد و گفت: با وزیر کشور و معاون وی اسماعیل نجار ملاقات و صحبت‌های مفیدی درباره تقویت همکاری‌ها در عضویت و فعالیت بیشتر ایران در امداد بین‌المللی و عضویت در شبکه جهانی گروه‌های امداد داشتیم. ایران نقش بسیار مهمی در کمک‌رسانی و مشارکت در مدیریت بحران در منطقه دارد. به طور خاص در دیدار با مدیرعامل جمعیت هلال احمر مطلع شدیم که دولت ایران در کمک‌رسانی بشردوستانه در ایران و خارج اقداماتی کرده است.


معاون دبیرکل سازمان ملل همچنین به ملاقات خود با مدیرعامل پدافند غیرعامل، علی اکبر ولایتی و معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه اشاره کرد و گفت: نقش بسیار مهمی که ایران در منطقه ایفا می‌کند و نقشی که می‌تواند برای دسترسی به کمک‌های بشردوستانه داشته باشد، در این دیدارها مورد بررسی قرار گرفت و من تشویق شدم و امیدوارم این فعالیت‌ها و تعهدات در این زمینه برای همکاری با سازمان ملل نیز محقق شود. هیچ‌وقت سازمان ملل از تلاش خود غافل نخواهد شد و از کمک‌رسانی و مسئولیت خود شانه خالی نخواهد کرد، زیرا هدف ما افزایش صلح بوده و هر قدر کمک جمع کنیم، باز هم کافی نیست.


او همچنین اعلام کرد که ۱۳۵ میلیون تن در دنیا نیازمند امداد بشردوستانه فوری هستند.


 معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در خصوص امدادهای بشردوستانه سازمان ملل گفت: تجربه ایران در مدیریت این بحران‌ها عمیق است اما مهم این است که از هم یاد گرفته و تجربه ایران را مورد توجه ویژه قرار دهیم. باید برای مقابله با بحران‌ها کاملا آماده باشیم، زیرا ممکن است از افغانستان مانند گذشته به ایران بیایند یا از عراق و سایر نقاط به دلیل اتفاقات موصل و به این ترتیب شاهد ورود و حضور آوارگان دیگری در ایران باشیم.


وی افزود: ایران تجربه‌های عظیمی در این ارتباط دارد و اگر بحران فرامرزی ایجاد شود، سازمان ملل درگیر خواهد شد. علاوه بر آن ممکن است هر لحظه حوادث طبیعی و محیط زیستی مانند زلزله و ریزگردها در منطقه رخ دهد.


معاون دبیرکل سازمان ملل با بیان آن که باید برای مقابله با بحران‌ها آماده شویم، گفت: ما باید نقش تکمیل کننده فعالیت‌هایی که در ایران انجام می‌شود را ایفا کرده و آمادگی آن را نیز داشته باشیم. با توجه به مخاصمات منطقه و اولویت ویژه در مسایل بشردوستانه باید از تجربه ایران در کمک به غیرنظامیان استفاده کنیم. مهم این است که غیر از راه‌حل سیاسی برای بحران‌های منطقه باید دسترسی بشردوستانه را برای مردم ایجاد کنیم؛ به طوری که آلام را کمتر، آب و غذا را تامین و دسترسی و منابع مالی لازم نیز را ایجاد کنیم.


معاون دبیرکل سازمان ملل در ادامه با اشاره به سالگرد «آلان کوردی» اظهار کرد: از دیدن تصاویر جسد آلان در ساحل بسیار ناراحت شدم. متاسفانه پنج سال است درگیر فاجعه سوریه هستیم و جهان کمک‌های بشردوستانه زیادی کرده و میلیاردها دلار را از کشورها جمع کردیم. ۵ میلیون نفر در سوریه توسط سازمان ملل خدمات‌رسانی شدند و میلیون‌ها نفر به اروپا، اردن و ترکیه پناهنده شده که سودجویان از آنها استفاده می‌کنند و این حضور ادامه دارد.


وی افزود:  بسیاری از کشورهای اروپایی به ویژه آلمان میلیون‌ها نفر از این پناهندگان را جمع کرده‌اند. علاوه بر آن سازمان ملل کمک‌رسانی کرده و آن را افزایش داده و در سایر مخاصمات هم این کمک‌ها را انجام می‌دهیم.


معاون دبیرکل سازمان ملل در ادامه با بیان آن که ایران برای عضویت در سازمان ملل باید افتخار کند زیرا از این طریق می‌تواند کمک‌های بشردوستانه‌ای را انجام دهد، افزود: هیچ‌وقت سازمان ملل از تلاش خود غافل نخواهد شد. از کمک‌رسانی و از این مسئولیت خود شانه خالی نخواهیم کرد. هدف ما افزایش صلح بوده و هر چقدر کمک جمع کنیم، باز هم کافی نیست.


اوبراین در ادامه اعلام کرد: این اطمینان را از ایران گرفتم که اجازه دسترسی برای کمک‌های بشردوستانه در سوریه را فراهم کند. همان گونه که کمک کرد به طور مثال ۸۰ نفر را از شهر "مزایا" در سوریه تخلیه کرده و کمک‌های بشردوستانه خود را به اینها رساندیم.


 معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد نقش ترکیه در کمک‌های بشردوستانه نیز گفت: به طور خیلی جدی از دولت ترکیه برای برگزاری اجلاس بشردوستانه در استانبول تشکر می‌کنم. آنها ما را به مرز برده از آن بازدید و از فعالیت های مرزی در ترکیه مطلع شدیم. دیدیم که کاروان های بسیاری در عبور به سمت سوریه بودند و در چنین شرایطی کمک رسانی به حلب برای افراد نیازمند واجب بود. سخاوت ترکیه در این زمینه بسیار است. میلیون‌ها نفر از سوریه نیازمند کمک هستند و کمپ های عالی در ترکیه برای آوارگان سوری ایجاد شده و این سخاوت ترکیه را نشان می‌دهد.


معاون دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص نقش رسانه در راستای خدمات بشردوستانه نیز گفت: رسانه‌ها باید توجه داشته باشند که نیاز همه افراد بدون توجه به جریان ‌ا برطرف شود، زیرا در گذشته ۸۰درصد بحران‌ها طبیعی بود اما در حال حاضر ٨٠ درصد حوادث در جهان بشرساز هستند.


اوبراین در ادامه با بیان آن که چیزی که برای من اهمیت دارد این است که رسانه‌ها واقعیات و اطلاعات درست را منتشر کنند، گفت: سازمان ملل قصد دست بردن در واقعیات و تحریف آنها را ندارد و قصد من کمک‌های بشردوستانه و جذب منابع مالی است. مهم است که رسانه‌های مسئول به ما کمک کنند که کار خود را برای حمایت از غیرنظامیان انجام دهیم. باید از رسانه‌ها کمک بگیریم که جامعه بین‌الملل را برای کمک‌های بشردوستانه ترغیب و کمک کنند.


  معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص بحران یمن و همکاری‌های ایران و سازمان ملل برای امدادرسانی به یمن با انتقاد از سکوت کشورهای غربی اظهار کرد: فکر نمی کنم کسی به اندازه من در مورد بحران یمن سر و صدا به پا کرده باشد اما این تخاصم رقت‌انگیز حدود ۸۰درصد مردم یمن را در معرض نیاز فوری قرار داده است. در حال حاضر برای ۵میلیون نفر از مردم یمن امدادرسانی فوری انجام می‌دهیم و تیمی از سازمان ملل برای نظارت بر امداد بشردوستانه‌ای که انجام می‌دهیم، در یمن مستقر شده و منابع مالی لازم را جمع‌آوری کرده‌ایم.


وی همچنین تاکید کرد: کار من سیاسی نیست و از بحث سیاسی دوری می‌کنم زیرا بر روند کمک‌رسانی‌ها تاثیر خواهد داشت. مساله اصلی ما تشخیص و شناختن نیازها در منطقه است. اگر تشخیص دهیم می‌توان کار مناسب را برای مردم یمن انجام دهیم که در حال حاضر این مسئله را در یمن انجام می‌دهیم و تلاش ما در این جهت است.


اوبراین همچنین خاطرنشان کرد: در ملاقات‌ها با مقامات ایران اشاره کردم با تمام نیت خوب ایران متاسفانه کشتی که پارسال به یمن ارسال شده بود موفق نشد. به مقامات ایرانی اشاره کردیم و گفتیم که در برنامه پاسخ بشردوستانه ما مشارکت و کمک کنید و کمک‌های خود را به ما بدهید تا مورد اتهام واقع نشوید. اهداف غیر جانبدارانه ما در کارها از اهمیت خاصی برخوردار است که باید مورد توجه قرار گیرد.


وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص مواد مخدر نیز عنوان کرد: وظیفه من کمک رسانی در تخاصمات است. به همین دلیل نمی‌توانم پاسخ مناسبی در زمینه مواد مخدر داشته باشم و نمی‌توانم نظری بدهم.


معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در پایان عنوان کرد: از رسانه‌ها خواهش می‌کنم به واقعیات پرداخته و کمک کنید منابع مالی را جذب و کارهای نجاتبخش را در حمایت از غیرنظامیان و تامین نیازهای آنها انجام دهیم، زیرا نقش رسانه‌ها در این زمینه کلیدی است.منبع:خبرگزاری ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :