a/96594 :کد

جولان ابهامات در قراردادهای جدید نفتی

احمدرضا صباغی

  ﺳﻪشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۷:۰۲
تعداد بازدید : ۳۸۹   
 تحلیل ایران -جولان ابهامات در قراردادهای جدید نفتی

دربعضی از بندهای مدل جدید قراردادهای نفتی ابهاماتی همچون چگونگی حضور کمپانی های نفتی معتبر اروپایی وآسیایی وجود دارد.

 

دربعضی از بندهای مدل جدید قراردادهای نفتی ابهاماتی همچون چگونگی حضور کمپانی های نفتی معتبر اروپایی وآسیایی وجود دارد.


قراردادهای جدید نفتی ونحوه اجرا کردن آنها  طی ماههای گذشته به تیتر اول بسیاری از رسانه های کشور تبدیل شده است.درواقع دربعضی از بندهای مدل جدید قراردادهای نفتی ابهاماتی همچون چگونگی حضور کمپانی های نفتی معتبر اروپایی وآسیایی وجود دارد به طوری که حتی نحوه چگونگی انتقال تکنولوژی از سوی شرکت های نفتی خارجی به میدان های نفتی کشورمان مشخص نشده است وحتی برای عدم تبعیت یک شرکت نفتی خارجی به منظور انتقال تکنولوژی به صنایع نفتی کشورمان جریمه های لازم و موردنظر پیش بینی نشده است.


از سوی دیگر با توجه به اینکه  متولد شدن تکنولوژی جدید در یک علم یا صنعت از طریق خلاقیت و فکر افراد ایجاد می شود به نظر می رسد انتقال تکنولوژی تنها به حضور یک شرکت نفتی خارجی مرتبط نشود، بلکه باید این انتقال در فکر وخلاقیت مهندسان ایرانی فعال در صنعت نفت ایجاد شود. درواقع درشرایط کنونی تکنولوژی صنعت نفت کشورمان مربوط به بیش از 50 سال پیش است که این موضوع برای صنعت نفت ایران به عنوان یک ضعف بزرگ به شمار می رود.


درحقیقت با توجه اگر نگاهی هم به میادین نفتی کشورمان داشته باشیم متوجه خواهیم شد که 60 درصد کاربری این میادین مربوط به برداشت نفت و تنها 40 درصد تکنولوژی نفتی در سکوهای نفتی کشورمان نقش دارد. البته نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که انتقال تکنولوژی به صنعت نفت کشورمان مطابق با شرایط روز دنیا یک اصل مهم وغیر قابل اجتناب پذیر است ولی سوال مهم اینجاست که این انتقال تکنولوژی به چه ارزشی درحال رخ دادن است؟


درحقیقت اگر قرار باشد کمپانی های نفتی خارجی تکنولوژی 20 سال پیش ونه حال حاضر را به صنایع نفتی کشورمان انتقال دهند به راستی اجرای قراردادهای جدید نفتی چه سودی برای صنعت نفت کشورمان خواهد داشت؟


از طرف دیگر واگذاری میادین نفتی کشورمان به بخش خصوصی باید از طریق برگزاری مناقصه بین شرکت های نفتی خارجی وداخلی انجام شود که متاسفانه چنین بندی در قراردادهای جدید نفتی دیده نمی شود که این موضوع هم می تواند در نوع خود بسیار جالب وتامل برانگیز باشد.بنابراین قراردادهای جدید نفتی درشرایط کنونی وبا سوابق گذشته ای که بعضی کمپانی های معتبر نفتی خارجی مانند توتال در ایران داشته اند که با وضع تحریم ها علیه کشورمان ایران را ترک کردند باید به نحوی اجرا شود که درآینده نزدیک موجب پشیمانی گسترده مدیران نفتی کشورمان از یک طرف و وارد شدن صدمات فراوان به صنعت نفت ایران از طرف دیگر نشود.

 

                               

  احمدرضا صباغی
 
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :