موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/9661 :کد

0

رئیس مجلس عراق از دوحه عازم تهران شد

  جمعه ۱۳ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۹:۴۸
تعداد بازدید : ۲۵۸   
 تحلیل ایران -رئیس مجلس عراق از دوحه عازم تهران شد

رسانه های عراق اعلام کردند که رئیس مجلس این کشور روز جمعه بعد از سفر به قطر، از دوحه عازم تهران شد.

به گزارش تحلیل ایران، «نوری البجاری» نماینده گروه موسوم به اتحاد القوی (از گروه های وابسته به اقلیت اهل سنت) به پایگاه خبری «حمرین نیوز» عراق گفت: دیدار سلیم الجبوری رئیس مجلس عراق از تهران برای به منظور بهبود روابط دوجانبه است.
این عضو اقلیت اهل سنت عراق با رد هرگونه اقدام نمایندگان مجلس این کشور برای جمع امضا به منظور محاکمه و برکناری الجبوری، افزود: عراق نیازمند تحکیم روابط با کشورهای همسایه و منطقه است.
وی افزود: سفر الجبوری به قطر و ایران فقط به دلیل تحکیم روابط عراق با این کشورها و در چهارچوب دعوت رسمی رؤسای مجلس کشورهای دیگر صورت گرفته است.
به گزارش تحلیل ایران، سلیم الجبوری روز پنجشنبه برای دیدار و گفت وگو با مقام های قطری به دوحه سفر کرد.
دفتر وی روز گذشته در بیانیه ای این سفر را در چارچوب دعوت 2 کشور قطر و ایران برای سفر به دوحه و تهران با هدف بررسی مسایل امنیتی منطقه عنوان کرد.
الجبوری درحالی عازم دوحه شد که رسانه های عراقی از یک جنجال بر سر کنفرانسی که دیروز (پنجشنبه) گروه های مخالف عراقی را دور هم جمع کرد، خبر دادند؛ کنفرانسی که گفته شده دولت قطر 200 میلیون دلار برای شرکت کنندگان آن در نظر گرفته است.
براساس اعلام رسانه های عراقی، دولت قطر برای این کنفرانس مخالفان حکومت عراق که نام «آتشی ملی» بر آن نهاده، شخصیت هایی مانند طارق الهاشمی معاون فراری رئیس جمهوری که به اتهام اقدامات تروریستی و همکاری با گروه های تروریستی محکوم به اعدام شده، «رافع العیساوی» وزیر سابق دارایی و از متهمان دستگیر شده ارتباط با تروریسم در عراق، «علی حاتم سلیمان» از روحانیون تندرو طرفدار داعش، ژنرال های ارتش صدام حسین و رهبران حزب بعث و نیز گروه های تروریستی مانند جیش الاسلام، نقشبندیه و تجار مخالف حکومت عراق را گردهم آورده است.
برخی منابع عراقی گفته اند که 40 نفر از شخصیت های جریان اتحاد قوا در هیأتی به ریاست الجبوری برای شرکت در این کنفرانس به قطر رفته اند.

منبع:ایرنا

                               

رئیس مجلس     عراق     دوحه     تهران        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :