موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/96736 :کد

0

اشغالگری اسرائیل مانع رشد اقتصاد فلسطین است

  چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۱:۲۵
تعداد بازدید : ۱۷۷   
 تحلیل ایران -اشغالگری اسرائیل مانع رشد اقتصاد فلسطین است

این آژانس در گزارشی اعلام کرد تولید ناخالص داخلی در اقتصاد فلسطین می تواند با پایان اشغالگری، به دو برابر افزایش پیدا کند.

این آژانس در گزارشی اعلام کرد تولید ناخالص داخلی در اقتصاد فلسطین می تواند با پایان اشغالگری، به دو برابر افزایش پیدا کند.
به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه از ژنو، بر اساس گزارش این آژانس سازمان ملل، در صورتی که رژیم صهیونیستی به اشغال فلسطین پایان دهد، بیکاری و فقر شدید در فلسطین کاهش پیدا خواهد کرد.

در گزارش جدید آژانس توسعه سازمان ملل همچنین به فهرستی طولانی از مواردی اشاره شده است که بر اساس آنها، اشغالگری رژیم صهیونیستی به محدود شدن شدید اقتصاد در کرانه باختری و نوار غزه انجامیده است. از جمله این موارد می توان به اشغال زمین های فلسطینی ها و در اختیار گرفتن منابع آب و منابع طبیعی آنها اشاره کرد.

این محدودیت‌های گسترده که علیه جابجایی مردم و کالاها ایجاد شده است، و همچنین تخریب منازل مسکونی، قطع درختان، از بین بردن سایر دارایی های مردم فلسطین و توسعه شهرک های صهیونیستی همگی باعث آسیب دیدن اقتصاد فلسطینی ها شده است.

بر اساس این گزارش، «در صورت که اشغالگری (رژیم صهیونیستی) نبود، اقتصاد اراضی اشغالی فلسطینی می توانست دو برابر تولید ناخالص داخلی کنونی را ایجاد کند.»

اقتصاد  اراضی اشغالی فلسطینی، سال گذشته سه و نیم درصد رشد داشت. این در حالی است که این رقم در سال 2014 برابر با منفی دو دهم درصد بود. در آ‌ن سال، جنگ های ویرانگر در غزه میان رژیم صهیونیستی از یک سو و حماس و دیگر گروه های فلسطینی از سوی دیگر، به شدت به غزه آسیب رساند.

به علاوه در گزارش آژانس توسعه سازمان ملل متحد آمده است، درآمد سرانه فلسطینی‌ها همچنان پایین تر از رقم مربوط به پیش از سال 2014 است.

در جنگ غزه در سال 2014 بیش از دو هزار و 200 فلسطینی شهید و 73 صهیونیست به هلاکت رسیدند این جنگ همچنین خسارت های اقتصادی گسترده ای را به بار آورد که میزان آن حدود سه برابر رقم تولید ناخالص داخلی غزه برآورد می شود.

آژانس توسعه سازمان ملل در این باره اعلام کرد به تعویق افتادن بازسازی غزه در پی محاصره رژیم صهیونیستی و همچنین نبود کمک های کافی جامعه بین المللی باعث شده است 91 درصد منازل آسیب دیده در غزه همچنان ویران باقی بمانند و 75 هزار نفر نیز بی سرپناه باشند.

این آژانس همچنین به اثرات شدید ناشی از سلطه رژیم صهیونیستی بر منطقه موسوم به «منطقه سی» اشاره کرد که 61 درصد از کرانه باختری و 66 درصد از زمین های کشاورزی آن را در خود جای داده است.

این گزارش افزود: «بر اساس برآوردهای انجام شده، اشغال "منطقه سی" هزینه ای برابر با 35 درصد تولید ناخالص داخلی (چهار میلیارد و 400 میلیون دلار در سال 2015) را بر اقتصاد فلسطین تحمیل می کند.»

در گزارش مذکور همچنین آمده است، کشاورزان فلسطینی از دسترسی به نیمی از زمین های قابل کشت محروم هستند و علت این موضوع نیز منطقه حائلی است که رژیم صهیونیستی آن را به وجود آورده و باعث شده است دسترسی به زمین هایی که در طول مرز فلسطین اشغالی قرار دارد محدود شود. همچنین محاصره دریایی توسط رژیم صهیونیستی باعث محروم شدن فلسطینی ها از 85 درصد منابع شیلات شده است.

به علاوه رژیم صهیونیستی، به شکل گسترده مانع حفر چاه توسط فلسطینی ها می شود، و 82 درصد منابع آب زیر زمینی فلسطینی ها را به تصرف خود در آورده است.

در این گزارش آمده است: «فلسطینی ها هیچ گزینه ای پیش رو ندارند، مگر آنکه آب مورد نیاز خود را از اسرائیل وارد کنند تا بتوانند 50 درصد از نیاز خود را به آب، تامین کنند.» همه این موارد در کنار یکدیگر، باعث ایجاد بحران دائم بیکاری، فقر و نبود تامین غذایی شده است.

یک چهارم جمعیت ساکن در اراضی فلسطینی رسما بیکار هستند، در حالی که نرخ بیکاری در غزه برابر با 38 درصد است. این در حالی است که بر اساس گزارش آژانس توسعه سازمان ملل، این ارقام احتمالا بازگو کننده حقایق مشکلات نیستند.

گزارش مذکور می افزاید: «یک شاخص تکان دهنده درباره اوضاع وخیم در غزه، نرخ فزاینده مرگ و میر نوزادان است که برای نخستین بار طی 50 سال گذشته افزایش را نشان می دهد.»

نرخ مرگ و میر نوزادان در اراضی فلسطینی در فاصله سال های 2008 تا 2013 تقریبا دو برابر شد. این رقم در سال 2008 برابر با 12 مورد مرگ در ازای هر هزار تولد بود، اما در سال 2013 به 20 و سه دهم افزایش یافت.

منبع:خبرگزاری صدا و سیما
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :