موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/96743 :کد

0

اسراییل و کشورهای عربی؛ اتحادی که دیگر پنهان نیست

  چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۲:۳۱
تعداد بازدید : ۲۲۰   
 تحلیل ایران -اسراییل و کشورهای عربی؛ اتحادی که دیگر پنهان نیست

روزنامه لاوانگواردیا اسپانیا در مقاله ای به قلم «هنریکه سیمرمن» نوشت : اسراییل و کشورهای عربی به سرکردگی ریاض اتحادی را با هدف مقابله با دشمنان خود در پیش گرفته ا ند و این اتحاد دیگر برای هیچ کس پنها

روزنامه لاوانگواردیا اسپانیا در مقاله ای به قلم «هنریکه سیمرمن» نوشت : اسراییل و کشورهای عربی به سرکردگی ریاض اتحادی را با هدف مقابله با دشمنان خود در پیش گرفته ا ند و این اتحاد دیگر برای هیچ کس پنهان نیست.

 

به گزارش تحلیل ایران  ، این روزنامه ادامه داد :این یک راز آشکار است که اتحاد بین اسراییل و کشورهای سنی که در ماه های اخیر بیشتر علنی شده ، در حال تبدیل شدن به یک واقعیت غیر قابل انکار است.


لا وانگواردیا اضافه کرد : دیدارها بین مقامات سعودی، اسراییلی و مصری که تعداد آن روبه افزایش گذاشته ، به یک امر پایدار تبدیل شده است. رویدادی که ابتدا به نظر شایعه محسوب می شد و اکنون واقعیت.


این رسانه اشاره کرد : پایتخت های کشورهای عربی به سرکردگی ریاض ، قاهره ، عمان ، ابوظبی و اکنون حتی دوحه ، دست به دست هم داده و به دنبال همکاری به ویژه در مسائل نظامی هستند.
نشریه اسپانیایی تصریح کرد :به تازگی یک عکس منتشر شده در شبکه های اجتماعی موجب واکنش های شدیدی در جامعه دیپلماتیکی بین المللی و همچنین در جهان عرب و مسلمان شد .

 

در آن عکس «انور اشکی» ژنرال سعودی را می بینیم که به همراه یک هیأت از تجار و محققان کشورش در سفری رسمی ، به شهر رام الله فلسطین رفت.


لا وانگواردیا نوشت :ژنرال سعودی در منطقه 'الرام' یکی از نواحی بیت المقدس با چندین نماینده مجلس حزب کارگر و حزب مرکزی اسراییلی دیدار و گفت و گو کرد.


در این گزارش آمده است :واکنش برخی از کشورهای عربی بویژه افکار عمومی در رسانه ها و در شبکه های اجتماعی تند و خشمگنانه بود و'انور اشکی' مدیر یک مرکز مهم استراتژیکی در شهر جده را متهم به دیدار با دشمن کردند و به وی یادآور شدند که از اشغال کرانه باختری رود اردن نیم قرن می گذرد و ساخت شهرک ها همچنان رو به افزایش است.


روزنامه ادامه داد : اما اشکی گام بیشتری برداشت. وی کمی بعد با چندین تن از سخنگویان اسراییلی دیدار کرده و با آنها در هتل «کینگ دیوید» واقع در مرکز بیت المقدس بمدت چندین ساعت به بحث و گفت و گو پرداخت. وی با «دوری گولد» مدیرکل وزارت خارجه و ژنرال «یاکوف آمیدرور» که با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسراییل رابطه نزدیک دارند، دیدار کرد.


اما فلسطینیان از این که دولت های عربی روابط خود با اسراییل را عادی و آنان و مشکلات فلسطین را فراموش کنند، نگران و هراسان هستند.


لا وانگواردیا توانست مطلع شود که انور اشکی به دلیل این دیدارها تهدید به مرگ شد اما به گفته خود او ، وی تصمیم گرفت آنها را نادیده بگیرد و به کارهای خود ادامه دهد .


در گزارش آمده است که بخشی از اتحاد در حال رشد بین اسراییل و کشورهای عربی ، با سیاست «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا ربط دارد که به گفته کشورهای عربی ، متحدان خود را ترک کرده تا به عادی سازی تدریجی روابط خود با ایران و اخوان المسلمین بپردازد .


لا وانگواردیا نوشت :شاهزاده «ترکی الفیصل» که مدتی است در رسانه ها و همایش ها حضور پررنگی دارد، به تازگی گفت که تصور کنید که با ثروت سعودی و فناوری اسراییلی به کجا می توانیم برسیم.


رسانه اسپانیایی خاطرنشان ساخت : به گفته چندین منابع مختلف عربی ، ملک «سلمان» ممکن است در سال 2017 میلادی ، «محمد بن سلمان» فرزند 30 ساله خود را به عنوان پادشاه جدید اعلام کند و از «محمد بن نایف» وزیر کشور و مرد شماره سعودی عبور کند.


این روزنامه ادامه داد : بن سلمان که جوان ترین وزیر دفاع جهان و در حال تدوین برنامه ای موسوم به '2030 ' برای عربستان است با اسراییلی ها در ارتباط است.


با این حال، افکار عمومی کشور های عربی مخالف هرگونه گفت و گو با اسراییل است.
لا وانگواردیا نوشت: اخیرا ژنرال آمیدرور که با رهبران قدرت های عربی با حمایت ' تونی بلر' نخست وزیر سابق انگلیس تماس مستمر دارد، در روزنامه 'اسراییل هایوم' نوشت، برای گسترش روابط واقعی با کشورهای عربی ، باید درباره توافق صلح با فلسطینیان مذاکره شود.


وی در مقاله خود ادامه داده بود :باید چتری از اقدامات بین کشورهای عربی و اسراییل را ساخت و برای آغاز مذاکرات ، فلسطینیان را به سوی آن هدایت کرد. بر خلاف گذشته ، امروزه بهبود روابط برای جهان عرب و اسراییل مهم بوده و این یک فرصت تاریخی است.

 

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :