موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خانواده

a/96765 :کد

سناریوی فروپاشی نظام خانواده در ایران

ناصر محمدي

  چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۶:۲۷
تعداد بازدید : ۱۱۲۲   
 تحلیل ایران -سناریوی فروپاشی نظام خانواده در ایران

مقابله‌ی مؤثر با جنگ نرم دشمنان برای فروپاشی و انحراف روابط خانوادگی و رفع موانع و زدودن آسیب‌ها و چالش‌های تحکیم خانواده" است.

مقابله‌ی مؤثر با جنگ نرم دشمنان برای فروپاشی و انحراف روابط خانوادگی و رفع موانع و زدودن آسیب‌ها و چالش‌های تحکیم خانواده" است.


 
 اساس هر جامعه‌ای مبتنی بر «خانواده» است. در جامعه‌ی ایران نیز از دیر باز، خانواده به‌عنوان مهم‌ترین رکن اجتماع شناخته می‌شود. به‌همین علت، یکی از برنامه‌های محوری دشمن علیه مردم ایران، فروپاشی نظام خانواده است. با توجه به نقش و اهمیت خانواده در جامعه اسلامی و هجمه فراوانی که جامعه غرب در تخریب بنیان خانواده را دارد.

 

 مقام معظم رهبری سیاستهای کلی خانواده را ابلاغ  به سران قوا و کلیه دستگاهها ابلاغ فرمودند در یکی از بند های این سیاستها"مقابله‌ی مؤثر با جنگ نرم دشمنان برای فروپاشی و انحراف روابط خانوادگی و رفع موانع و زدودن آسیب‌ها و چالش‌های تحکیم خانواده" است. باید یاد آور شد که در مسائل فرهنگی، غرب در وضعیت بغرنجی به سر می‌برد،در غرب خانواده فروپاشیده و زندگی مشترک به‌معنای خانواده‌ای که قاعده‌ی ازدواج زن و مرد در آن رعایت شده باشد، وجود ندارد. در حقیقت خانواده تبدیل شده است به یک «باهم‌باشی» بدون تعهد و قرار خاصی که معلوم هم نیست تا چه مدت دوام خواهد داشت.

 

برای همین، صرف زندگی در خانه‌های مشترک یا حتی با هم بودن‌های چند ساعته و چند روزه، باعث متولد شدن فرزندان نامشروع شده است.اخیراً در گزارشی که یکی از رسانه‌های آمریکایی منتشر شده آمده است که بیش از چهل درصد فرزندانی که در آمریکا متولد می‌شوند، محصول روابط نامشروع هستند، سناریوهای زیادی را می‌توان در این زمینه مطرح کرد که شاید اصلی‌ترین آن سناریوی فروپاشی نظام خانواده در ایران باشد. در ایران از نظر اسلامی، تمدنی و تاریخی، خانواده به‌عنوان محور انسجام‌بخش اجتماعی، مهم‌ترین نهاد اجتماعی و فرهنگی محسوب می‌شود که همیشه در طول ادوار مختلف تاریخی، مطرح بوده است.

 

در صد سال اخیر، با همه‌ی تلاش‌هایی که در این زمینه شد، نتوانسته‌اند نظام خانوادگی رادر ایران به‌هم بریزند. بنابراین امروز یکی از هدف‌های اصلی مقابله با ایران، در فضای جنگ نرم فرهنگی، به‌هم زدن نظام خانواده است. در نتیجه، یکی از سناریوهایی که برای ایران طراحی کرده‌اند، برهم زدن فضای سالم زندگی خانواده‌هاست که به بهانه‌ی مشکلات اجتماعی و اقتصادی، روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.راهبرد های متعددی را جهت تحقق اهداف خود در نظر گرفته اند از جمله اینکه در گام اول، خانواده را از حالت زوجیت خارج می‌کنند یا اگر زوجیت نیز تشکیل شود، کاری می‌کنند که فرزندآوری در آن، اهمیت و اولویت نداشته باشد تا بتوانند ارتباطات گوناگون فرهنگی و اجتماعی جامعه را که درهم‌تنیده هستند و باعث انسجام جامعه می‌شوند، از بین ببرند. در گام دوم، ایرانی‌ها را از حالت جمع‌گرا بودن به یک انسان فردگرای ‌بی‌تفاوت از آنچه در پیرامونش می‌گذرد، تبدیل می‌کنند.یکی دیگر از راهبرد های نظام سلطه ،مک‌دونالدیزه کردن کشورهاست، مک‌دونالد فقط یک ساندویچ‌فروشی نیست، بلکه به‌منزله‌ی اشاعه‌ی فرهنگ آمریکایی است.

 

بسیاری از این تکنولوژیست‌ها می‌گویند وقتی یک تکنولوژی را وارد کشور دیگری کنید، آن تکنولوژی با خود فرهنگش را نیز می‌آورد. بنابراین اگر مک‌دونالد را نیز به‌مثابه یک صنعت و تکنولوژی در نظر بگیریم، متوجه می‌شویم با خود فرهنگش را نیز می‌آورد.لذا جهت مقابله با این راهبرد ها و تهاجم فرهنگی غرب و نظام سلطه بایستی نگاه به توان و قدرت داخلی باشد البته  در حوزه فرهنگی در رابطه با سایر حوزه ها کار یک مقدار با مشکلاتی مواجه است زیرا در این حوزه تهدیدات به‌صورت خاموش و خزنده، ریشه‌های فرهنگی جامعه را خشک می‌کند. لذاکار و فعالیت بیشتر در این حوزه را می طلبد.چرا که نظام سلطه برای تحقق اهداف خود برنامه ریزی طولانی مدتی را مد نظر قرار داده است. البته مقام معظم رهبری در سال 93 سیاستهای کلی جمعیت را ابلاغ فرمودند که در ان سیاستها هم تاکید بر تشکیل خانوده و تحکیم آن بود.

 

بر عهده سیاستگزاران و مسئولین است که زمینه را برای تشکیل خانواده در جامعه اسلامی ایران فراهم نمایندکه اساس ان ایجاد اشتغال برای جوانان و ارائه تسهیلات به جوانان در امر تشکیل خانواده است.مواردی هم است که می بایستی ازخانواده های ایجاده شده در جهت تحکیم آن ابزار های لازم را بکار برد. بنا به اظهار یکی از روسای دادگاه های خانواده  اختلاف در خانواده ها بحدی رسیده است که برای یک خانواده 68 پرونده تشکیل شده است و این اختلافات ریشه در جاهای دیگر دارد امروزه در کلانشهر تهران از هر 5 ازدواج یک مورد در زیر 5 سال یه پدیده شوم طلاق می انجامد و این امر جامعه را بسوی گسیختگی روانه می سازد. امروزه 11 میلیون زوج در سن ازدواج وجود دارد  که بنا به دلایلی این امر محقق نمی گردد. از جمله اشتغال و ...... و یا زوجهای جوان که تشکیل خانواده داده اند میل به فرزند آوری ندارند و یا پس از چند سال به تگ فرزندی روی می آورند. اینها مواردی است که در فوق بدان اشاره شد. لذا برعهده مسئولین و سیاستگراران است.

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :