موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/96773 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در هفدهم شهریور

  چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۸:۳۵
تعداد بازدید : ۲۷۴   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در هفدهم شهریور

امروز چهارشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، پنجم ذی الحجه ۱۴۳۷ هجری قمری و هفتم سپتامبر ۲۰۱۶ میلادی است.

امروز چهارشنبه هفدهم شهریور 1395 هجری خورشیدی، پنجم ذی الحجه 1437 هجری قمری و هفتم سپتامبر 2016 میلادی است. 38 سال پیش در چنین روزی، صدها تن از معترضان به حکومت پهلوی در جریان تیراندازی ماموران حکومت نظامی به مردم در میدان ژاله (شهدا)به شهادت رسیدند.

 
 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

17 شهریور 1366
هواپیماهای رژیم بعث عراق در جریان جنگ تحمیلی علیه ایران بار دیگر منطقه های مسکونی را در شهرهای مختلف کشور بمباران کردند.

17 شهریور 1357
تظاهرات گسترده روز گذشته ایرانیان علیه رژیم پهلوی موجب شد تا اعلامیه برقراری حکومت نظامی در تهران و 11 شهر دیگر، ساعت 6 بامداد از رادیو خوانده شود.

17 شهریور 1357
صدها تن از معترضان به حکومت پهلوی در جریان تیراندازی ماموران حکومت نظامی به مردم در میدان ژاله (شهدا کنونی)به شهادت رسیدند.

17 شهریور 1356
«مارشال یوسیپ بروز تیتو» رییس جمهوری یوگسلاوی در راه بازگشت از پکن چند ساعتی در تهران توقف کرد.

17 شهریور 1354
بیست و چهارمین دوره مجلس شورای ملی آغاز به کار کرد. این مجلس به دنبال مبارزه های قهرمانانه ملت ایران و استعفای بسیاری از نمایندگان و سقوط رژیم سلطنتی، در 21 بهمن ١٣٥٧ خورشیدی به کار خود پایان داد.

17 شهریور 1344
کنگره جهانی مبارزه با بی سوادی با حضور نمایندگان 86 کشور و 19 سازمان بین المللی در تهران، به دعوت سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) آغاز به کار کرد.

17 شهریور 1322
فشار متفقین در جریان جنگ جهانی دوم به دولت ایران سبب شد تا ایران با وجود بی طرفی، به آلمان اعلام جنگ کند.

17 شهریور 1320
شوروی و انگلیس در آغاز سومین سال جنگ جهانی دوم، در حالی که بخش گسترده ای از خاک ایران را در اشغال نظامی خود داشتند، در دستوری خواستار تعطیل شدن سفارتخانه های آلمان، ایتالیا، بلغارستان، چک اسلواکی، رومانی و مجارستان در تهران شدند.

17 شهریور 1300
جمعی از سربازان روسی که از هنگام جنگ جهانی اول که به منظور اشغال قسمتی از خاک ایران به این منطقه آمده بودند، با کشتی هایشان، بندر انزلی را به قصد باکو ترک کردند.

17 شهریور 1300
امیرخان امیر اعلم رییس دانشکده پزشکی از ورود نخستین پزشک زن مسلمان به تهران خبر داد و گفت: «گوهر خاکپور» پزشک مسلمان ایرانی جزو نخستین دیپلمه قابلگی و بیماری زنان است.

17 شهریور 1300
وزارت معارف به مدیر مدرسه دارالفنون اعلام کرد که بایستی برابر با آیین نامه وزارت معارف، از این پس از دانش آموزان این مدرسه شهریه دریافت کنند.

17 شهریور 1298
میرزاحسن خان وثوق الدوله نخست وزیر ضمن دفاع از پیمان 1919، گروهی از مخالفان مشهور آن را بازداشت و به کاشان تبعید کرد. بر پایه این قرارداد تمام امور کشوری و لشکری ایران زیر نظر مستشاران انگلیسی و با مجوز آنان صورت می گرفت. بر اثر مخالفت های داخلی و خارجی و مغایرت آن با قانون اساسی مشروطه، این قرارداد هرگز به اجرا درنیامد.

17 شهریور 1295
وثوق الدوله برای نخستین بار کابینه خود را تشکیل داد. این دوره نخست وزیری وی تا 15 خرداد 1296 خورشیدی ادامه یافت. وثوق الدوله یک دوره دیگر از 1297 تا 1299 عهده دار پست نخست وزیری شد.

17 شهریور 1285
نظامنامه انتخابات مجلس شورای ملی که به وسیله یک هیات پنج تنی تهیه شده بود، از طرف مظفرالدین شاه قاجار تایید شد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 1)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :