موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی آثار باستانی

a/96834 :کد

0

آثار باستانی جعلی از سوریه به غرب قاچاق می شوند

  چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۶:۴۰
تعداد بازدید : ۱۹۶   
 تحلیل ایران -آثار باستانی جعلی از سوریه به غرب قاچاق می شوند

براساس یک گزارش کارگاه‌هایی در سراسر سوریه با سوءاستفاده از شرایط جنگی، آثار باستانیِ این کشور را جعل کرده و به غربی‎ها می‌فروشند.

براساس یک گزارش کارگاه‌هایی در سراسر سوریه با سوءاستفاده از شرایط جنگی، آثار باستانیِ این کشور را جعل کرده و به غربی‎ها می‌فروشند.


به گزارش تحلیل ایران؛ در حال حاضر در موزۀ ملیِ دمشق، پایتخت سوریه، کتاب‌هایی قدیمی دربارۀ سحر و جادوی سیاه، یک انجیل مِسی، آثار مذهبی از دورۀ جنگ‎های صلیبی و یک مجسمۀ سنگیِ بزرگ از یک شاهین، توجه را به سوی خود جلب می‌کنند.


اما، این آثار باستانیِ ذکر شده، همگی اشیائی جعلی هستند که دولت سوریه در قاچاقیانیِ ضبط کرده است که در حال خارج کردن آن‎ها برای فروششان به مشتریان غربی بودند.

این آثار جعلی به شکلی ماهرانه در کارگاه‌های متعدد ساخته می‌شوند و مشتریان ناآگاهِ غربی، با توجه به جنگ پنج‌ساله در سوریه، تصور می‎کنند خروج روزانۀ این مقدار اشیاء عتیقه از این کشور طبیعی است.


در این گزارش به نقل از دکتر مأمون عبدالکریم، مدیرکل آثار باستانی و موزه‌ها در دمشق، آمده است: «این موضوع در سال 2015 آغاز شد. غارتگران در سال‎های 2013 تا 2014 به تمام سایت‎های باستانی حمله کردند، اما آن‌مقداری که می‌خواستند [اشیاء عتیقه] نیافتند، بنابراین دست به ساخت نمونه‌های  تقلبی آن‌ها زدند.»
براساس این گزارش در مناطقی از استان شمال‌غربیِ ادلب که تحت کنترل گروه‌های تکفیریِ معارض دولت سوریه قرار دارد، موزاییک‎های جعلیِ دورۀ روم و یونان ساخته و در سایت‌های باستان‌شناسی دفن می‌شوند.

علت دفن این اشیاء تهیۀ ویدئوهایی از کشف این آثار جعلی است که بعداً در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.


برخی از این آثار جعلی چنان ماهرانه ساخته شده‎اند که به گفتۀ کارشناسان، جعلی‌ بودنِ آن‎ها تنها با تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی قابل اثبات است.

گاهی برای اصل به نظر رسیدنِ برخی از اشیاء، آثار واقعی و جعلی، از جمله سکه‌های باستانی، با یکدیگر تلفیق می‌شوند.

به گفتۀ دکتر عبدالکریم، 80 درصد از آثار باستانی که از سوریه به لبنان قاچاق شده‎اند، جعلی هستند. 


علاوه بر قاچاقچیانی که طی سال‌های گذشته، آثار باستانی سوریه را به سرقت برده و نمونه‎هایی جعلی نیز از آن‎ها ساخته‌اند، گروه تروریستیِ داعش نیز بارها به سوءاستفاده و کسب درآمد از آثار باستانیِ این کشور متهم شده است. 


در فروردین ماه سال جاری ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، در نامه‌ای خطاب به شورای امنیتِ این سازمان نوشت: «حدود 100 هزار شی فرهنگی با اهمیت جهانی از جمله 4 هزار و 500 سایت باستانی که 9 مورد از آن در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد تحت کنترل داعش در عراق و سوریه است.»


وی افزود: «سود جویی داعش از سوداگری عتیقه جات و گنجینه‌های باستانی هر ساله حدود 150 تا 200 میلیون دلار برآورد می‎شود.»


پس از آن‌که گروه تروریستیِ داعش سال گذشتۀ میلادی شهر باستانیِ پالمیرا را در استان حمصِ سوریه منفجر کرد، آثار به جا مانده از ساختمان‌‎های تاریخیِ این شهر به موزۀ دمشق، پایتخت سوریه، منتقل شد. 


گروه تروریستی داعش همچنین طی سال‌های گذشته بارها با توجه به ایدئولوژی تکفیریِ خود، دست به تخریب معابد و سایت‌های باستان‌شناسی سوریه زده است.

شهر پالمیرا که بقایای شکوه تاریخی دو هزار ساله آن تا چندی پیش پا برجا مانده بود، با تسلط داعش بر این شهر در اردیبهشت 1394، بسیاری از بناهای تاریخی خود را از دست داد.


تروریست‌های داعش در خلال اشغال پالمیرا از آمفی تئاتر این شهر باستانی برای اعدام‌های عمومی استفاده کرده و خالد الاسعد، باستان شناس و رئیس سابق آثار باستانی این شهر را کشتند.

تروریست‌های داعش همچنین معبد 2000 ساله «بعل شامین» و «معبد بل» را تخریب کرده و «طاق نصرت» این شهر را که قدمت آن به سال 200 بعد از میلاد می‌رسید، منفجر کردند. داعشی‌ها همچنین شماری از مقبره‌های باستانی برج ‌مانند این شهر را تخریب کردند.


سوریه از سال 2011 (1389) صحنه ناآرامی‌های مرگبار است؛ براساس گزارش مرکز پژوهش‌های سیاسی سوریه که در تاریخ 22 بهمن 1394 منتشر شد، حدود 470 هزار نفر از مردم سوریه به صورت مستقیم و غیرمستقیم در جریان این ناآرامی‌ها کشته و بیش از 1.9 میلیون نفر زخمی شده‌اند.


در نا آرامی‌های پنج ساله سوریه میلیون‌ها نفر نیز در داخل و خارج از این کشور جنگ زده آواره شده‌اند.


منبع : پرس تی وی فارسی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :