موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/96902 :کد

0

شهردار بلگراد عازم تهران شد

  پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۱:۵۱
تعداد بازدید : ۱۷۵   
 تحلیل ایران -شهردار بلگراد عازم تهران شد

شهردار بلگراد در صدر یک هیأت پنج نفره چهارشنبه شب این شهر را به مقصد تهران ترک کرد تا سفر رسمی خود به ایران را با هدف امضای یادداشت تفاهم همکاری با شهردار تهران آغاز کند.

شهردار بلگراد در صدر یک هیأت پنج نفره چهارشنبه شب این شهر را به مقصد تهران ترک کرد تا سفر رسمی خود به ایران را با هدف امضای یادداشت تفاهم همکاری با شهردار تهران آغاز کند.

 

به گزارش تحلیل ایران 'سینیشا مالی' که بامداد پنجشنبه وارد فرودگاه امام خمینی (ره) تهران می شود، سفر چهار روزه خود را در همین روز با استقبال «شهرام گیل آبادی» معاون بین الملل شهرداری آغاز و در روز شنبه با مهدی چمران رئیس شورای شهر و محمد باقر قالیباف شهردار تهران دیدار خواهد کرد.


شهردار بلگراد و هیأت همراه در طول اقامت در تهران، از جمله از موزه ملی، باغ ملی، موزه جواهرات، پل طبیعت، برج میلاد، بازار تهران و متروی تهران دیدار خواهد داشت.


شهردار بلگراد در آستانه سفر خود به ایران در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در بلگراد گفت: برای من افتخار بزرگی است که به ایران می روم و در این فرصت یادداشت تفاهم همکاری با تهران امضا می کنیم که پایه ای برای پروژه های مختلف خواهد بود.


وی افزود: معتقدم که امکانات زیادی برای همکاری بلگراد و تهران وجود دارد که می تواند موجب گسترش مناسبات بین صربستان و ایران در حوزه های مختلف شود و مطمئناً به دنبال گسترش این همکاری ها، مردم بیشتری از تهران به بلگراد و همچنین از بلگراد به تهران سفر خواهند کرد.


شهردار بلگراد همچنین با پیشنهاد اعزام دانش آموزان یک مدرسه از صربستان به تهران و از ایران به بلگراد، گفت: تمام این اقدامات برای آشنایی بهتر دو ملت بسیار مهم است و مطمئنم که صربستان و ایران دارای امکانات زیادی بویژه در زمینه اقتصادی هستند و همکاری های بلگراد و تهران می تواند در استفاده از این امکانات بسیار مؤثر باشد.


وی پیشنهاد کرد که مجسمه «نیکو تسلا» دانشمند و مخترع صربستان در یکی از مراکز گردشگری تهران نصب و همچنین یکی از پارک های بلگراد به نام یک شاعر و یا دانشمند ایرانی نامگذاری شود.


«سینیشا مالی» به سفر گردشگران ایرانی در سال گذشته و اوایل امسال به بلگراد و دیگر شهرهای صربستان اشاره کرد و گفت: تعداد گردشگران می تواند افزایش پیدا کند و با برقراری خط هوایی بین بلگراد و تهران، این امر تسهیل می شود.


وی با تأکید بر اهمیت برقراری خط هوایی مستقیم بین دو کشور بین صربستان و ایران افزود: باید ببینیم که چگونه می توان پرواز مستقیم بین بلگراد و تهران را برقرار کرد. برقراری خط هوایی بین پایتخت های صربستان و ایران ایده آل خواهد بود و به همین دلیل در هیأت همراه به تهران «دانا کوندیچ» رئیس شرکت هوایی «ایر صربیا» نیز حضور دارد.


شرکت هواپیمایی صربستان (ایر صربیا) به بیش از 40 مقصد در اروپا، آمریکا، خاورمیانه و آفریقا پرواز مستقیم دارد و دفتر مرکزی آن در فرودگاه نیکولا تسلا بلگراد است.


شرکت ایر صربیا در زمان حاضر در ناوگان هواپیمایی خود بیش از 30 فروند هواپیمای جت مسافری دارد که دولت صربستان با 51 درصد و شرکت هواپیمایی اتحاد از امارات متحده عربی با 49 درصد سهامداران آن هستند.


این شرکت هوایی از سال 1927 با عنوان «یات» تأسیس شده و در ماه اکتبر 2013 به ایر صربیا تغییر نام داده است.


شهردار بلگراد ادامه داد: در این فکر هستم که در بهار سال آینده هفته بلگراد را در تهران برگزار کنیم. به این شکل که مثلاً در پارک و میدانی در تهران تئاتری به نمایش گذاشته شود و نمایشگاه کوچکی درباره نیکولا تسلا، روز آشپزخانه و یا مراسم فرهنگی دیگر برگزار شود که تمامی این اقدامات موجب نزدیکی بیشتر دو ملت می شود.


آشنایی با سیستم خدمات شهری تهران مانند فاضلاب های شهری، مترو، خدمات اتوبوسرانی شهری و کارخانه های تصفیه آب و تبادل تجارب در این زمینه ها از دیگر موضوعات مورد علاقه هیأت شهرداری بلگراد در گفت وگو با مقامات شهری تهران است.


شهردار بلگراد همچنین در باره خواهر خواندگی بین بلگراد و تهران گفت که این، گام بعدی خواهد بود. ابتدا باید با موضع تهران در این مورد آشنا شد و موضوعی است که در باره آن در این سفر صحبت می شود.


وی اشاره کرد: گام نخست، امضای توافق نامه همکاری بین بلگراد و تهران است که از طریق آن می توان پروژه های مختلفی را راه اندازی کرد. در صورتی که تمامی این اقدامات مسیر خود را بخوبی طی کنند هیچ مانعی در مسیر خواهر خواندگی نمی بینم.


بلگراد با شهرهای پکن، مینسک، شیکاگو و رم توافق نامه خواهر خواندگی منعقد کرده است.


سفر شهردار بلگراد به تهران پس از دیدار «مجید فهیم پور» سفیر جمهوری اسلامی ایران در تیرماه سال گذشته و دعوت رسمی محمد باقر قالیباف شهردار تهران صورت می گیرد.


منبع:خبرگزاری ایرنا

                               

سفر     شهردار     بلگراد     ایران     قالیباف    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :