موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/96922 :کد

0

پارلمان افغانستان مقام‌های امنیتی خود را فراخواند

  پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۴:۳۳
تعداد بازدید : ۲۰۳   
 تحلیل ایران -پارلمان افغانستان مقام‌های امنیتی خود را فراخواند

به دنبال تشدید حملات گروه طالبان در کابل و برخی مناطق دیگر افغانستان، پارلمان مقام‌های ارشد امنیتی را برای ادای توضیحات فراخواند.

به دنبال تشدید حملات گروه طالبان در کابل و برخی مناطق دیگر افغانستان، پارلمان مقام‌های ارشد امنیتی را برای ادای توضیحات فراخواند.

 

به گزارش تحلیل ایران  اخیراً سه حمله سازمان‌دهی‌شده مهاجمان انتحاری به دانشگاه آمریکایی افغانستان، افسران وزارت دفاع و دفتر یک سازمان خیریه بین‌المللی در شهر نو کابل ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت.


در جلسه اخیر پارلمان، عبدالله حبیبی، وزیر دفاع، تاج‌محمد جاهد، وزیر کشور و معصوم استانکزی، رئیس اداره امنیت ملی برای ارائه توضیح در خصوص این حملات و همچنین افزایش فعالیت‌های طالبان در شمال و جنوب کشور فراخوانده شدند.


از آنجا که این مقامات حاضر نشدند در جلسه علنی پارلمان در این مورد سخن بگویند، جلسه پرسش و پاسخ با آن‌ها به صورت غیرعلنی برگزار شد.


عبدالرئوف انعامی، دبیر پارلمان افغانستان به بی‌.بی‌.سی گفته است، این مقام‌ها ضعف خود در مدیریت مبارزه با گروه طالبان را پذیرفتند اما تأکید کردند که در مورد صداقتشان در این مبارزه نباید تردید کرد.


انعامی افزود، پاسخ مقام‌های امنیتی درباره حمله مهاجمان انتحاری به اهدافی در کابل این بود که در مواردی ده‌ها تروریست وارد شهر می‌شوند و گرچه ۵۰ تا ۶۰ درصد آن‌ها بازداشت می‌شوند، بقیه می‌توانند به اهداف خود برسند.


به گفته دبیر پارلمان افغانستان، این مقام‌ها در مورد دلیل عدم موفقیت نیروهای امنیتی در بازداشت مهاجمانی که به اهداف خود می‌رسند، اظهار داشتند: شاید با آنها از داخل حکومت همکاری می‌شود.


انعامی تصریح کرد: مقام‌های امنیتی می‌پذیرفتند که طالبان در رده‌های مختلف مردمی و همچنین نیروهای امنیتی بدون شک نفوذ دارد. این موضوع به صورت جدی پیگیری می‌شود. تلاش می‌کنیم که تعدادی از افرادی که در این قضایا دست دارند، دستگیر شوند.


وی اظهار کرد: مقام‌های ارشد امنیتی همچنین پذیرفتند که نیروهای امنیتی در مواردی از نظر تجهیزات با مشکلاتی مواجه هستند.


دبیر پارلمان افغانستان گفت که سران نهادهای امنیتی ضمن اذعان به این مشکلات، به اعضای پارلمان اطمینان دادند که در روزهای آینده اوضاع امنیتی در کشور بهبود خواهد یافت.


در هفته‌های گذشته اعضای طالبان در ولایت‌های قندوز، بغلان و تخار در شمال و ولایت هلمند در جنوب و پکتیا در شرق به موفقیت‌هایی دست یافتند و حملات این گروه در این ولایت‌ها افزایش یافته است. به دنبال حملات مهاجمان انتحاری به اهدافی در کابل، انتقاد از حکومت وحدت ملی افزایش یافته است.


این حملات نگرانی اعضای پارلمان را هم برانگیخت که باعث شد حبیبی، جاهد و استانکزی برای پاسخگویی به این نگرانی‌ها به پارلمان فراخوانده شوند.

 

منبع:ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :