موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/96957 :کد

0

هجدهم شهریور در آینه تاریخ معاصر ایران

  پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۱:۰۰
تعداد بازدید : ۲۱۳   
 تحلیل ایران -هجدهم شهریور در آینه تاریخ معاصر ایران

امروز پنجشنبه هجدهم شهریور ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، ششم ذی الحجه ۱۴۳۷ هجری قمری و هشتم سپتامبر ۲۰۱۶ میلادی است.

 

 

 

 امروز پنجشنبه هجدهم شهریور 1395 هجری خورشیدی، ششم ذی الحجه 1437 هجری قمری و هشتم سپتامبر 2016 میلادی است. 38 سال پیش در چنین روزی، امام خمینی(ره) در پیامی به مناسبت حادثه هفدهم شهریور و شهادت صدها تن از مردم تهران، فرمود: «ای کاش خمینی هم در میان شما بود و در کنار شما در جبهه دفاع از کشور و در راه خدای تعالی کشته می شد.»

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

18 شهریور 1364
عملیات قادر با رمز یا صاحب الزمان(عج) که در 24 تیر در اشنویه، منطقه ای در آذربایجان غربی آغاز شده بود؛ با انهدام نیروها و ماشین جنگی دشمن پایان یافت. 

18 شهریور 1358
«علی نقی وزیری» پایه ‏گذار موسیقی جدید ایران درگذشت. او نخستین کتاب در رشته موسیقی ایرانی را به شیوه علمی با نام «شیوه‏نامه تار» نوشت.

18 شهریور 1357
امام خمینی(ره) در پیامی به مناسبت حادثه هفدهم شهریور فرمود: «ای کاش خمینی هم در میان شما بود و در کنار شما در جبهه دفاع از کشور و در راه خدای تعالی کشته می شد.»

18 شهریور 1357
آمریکا به دنبال سرکوب شدید قیام هفدهم شهریور به وسیله نیروهای رژیم پهلوی، به طور رسمی حمایت خود را از برقراری حکومت نظامی در ایران اعلام کرد.

18 شهریور 1348
«جلال آل احمد» روشنفکر و نویسنده معاصر و صاحب آثاری چون از رنجی که می بریم، اورازان، تات نشین های بلوک زهرا، مدیر مدرسه، سرگذشت کندوها، نون والقلم، غرب زدگی، سنگی بر گوری، خسی در میقات و در خدمت و خیانت روشنفکران در 46 سالگی درگذشت.

18 شهریور 1336
رییس کل گمرک در نامه ای به کارگزینی وزارت گمرکات و انحصارات، 13 مشخصه را با توجه به تصویب قانون تاسیس پلیس گمرگ، برای استخدام متقاضیان در این واحد اعلام کرد.

18 شهریور 1332
دولت آمریکا اعلام کرد آماده اعطای کمک 45 میلیون دلاری به دولت ایران است و برخلاف گذشته برای این کمک شرط از سرگیری گفتگو میان ایران و انگلیس قرار نداد.

18 شهریور 1303
فرمانده قشون آذربایجان به دنبال جاری شدن سیل در تبریز و خراب شدن چند محله شهر ضرورت تعمیر سد تبریز را به اطلاع وزارت جنگ رساند و تاکید کرد اگر این سد تعمیر نشود، در سیل بعدی خسارت بیشتری به مردم وارد خواهد شد.

18 شهریور 1302
«سید محمد طباطبایی» مدیر روزنامه خراسان چاپ مشهد که پیش تر به وسیله «جعفرقلی خان بختیاری»(سردار اسعد) دستگیر و تبعید شده بود در مقاله ای در این روزنامه وی را به دلیل این اقدام به زیر پا گذاشتن قانون اساسی متهم کرد. این مقاله سبب شد دستور دستگیری سید محمد طباطبایی به وسیله حاکم خراسان صادر شود. 

18 شهریور 1302
«هیات جامعه اسلامی» نسبت به استخدام مستشاران خارجی و به کارگیری آنها در وزارت عدلیه و مالیه اعتراض کرد و آن را خلاف مشی بزرگان دین دانست.

18 شهریور 1300
«پروتوپوف» رییس اداره تجارت خارجه روسیه در خراسان به همراه هیاتی از ترکستان به طرف مشهد حرکت کرد.

18 شهریور 1299
میان نیروهای دولتی قزاق با طرفداران «شیخ محمد خیابانی» در تبریز درگیری شدیدی صورت گرفت. چهار روز بعد نیروهای دولتی به خانه خیابانی حمله کردند و او را به شهادت رساندند.

18 شهریور 1298
به دنبال افزایش تظاهرات و خشم مردم علیه قرارداد 1919 «وثوق الدوله» با انگلیسی ها، در تهران حکومت نظامی اعلام شد.

18 شهریور 1288
«محمدعلی شاه» به همراه خانواده و همراهان برای خارج شدن از کشور، از سفارت روسیه به سمت بندر انزلی حرکت کرد. 120 قزاق ایرانی، سه سوار هندی، سه سوار روسی و نمایندگانی از سفارتخانه های روسیه و انگلیس وی را تا مرز روسیه همراهی کردند.

منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :