موضوعات ‌مرتبط: سیاسی ایران

a/97053 :کد

0

آژانس انرژی اتمی: ایران به تعهداتش پایبند بوده است

  پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۵ — ۲۳:۲۸
تعداد بازدید : ۲۵۳   
 تحلیل ایران -آژانس انرژی اتمی: ایران به تعهداتش پایبند بوده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران به تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای با گروه ۱&#۴۳;۵ (برجام) پایبند بوده‌است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران به تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای با گروه 1+5 (برجام) پایبند بوده‌است.


آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه اعلام کرد ایران در چارچوب توافق اتمی سال گذشته با شش قدرت جهانی بر سر ذخایر اورانیوم و آب سنگین، به تعهدات خود پایبند بوده است.


ایران در ازای کاهش تحریم‌ها، با گروه 1+5 توافق کرد ذخایر اورانیوم با غنای تا 3.67 درصد خود را کم‌تر از 300 کیلوگرم و ذخایر آب سنگین را که محصولی غیررادیواکتیو است، کمتر از 130 تن حفظ کند.


آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی خود دربارۀ ایران اعلام کرد: «در مدت دورۀ این گزارش، ایران (هرگز) بیش از 130 تن آب سنگین در اختیار نداشت ... مجموع ذخایر اورانیوم غنی شده (ایران) نیز از 300 کیلوگرم فراتر نرفت.»


در 23 تیر ماه 1394، ایران و آژانس نقشۀ راهی برای «روشن کردن مسائل گذشته و حال» در مورد برنامه هسته‌ای ایران، در وینِ اتریش امضا کردند.


در همین روز، ایران و گروه 1+5  (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس به اضافه آلمان) درباره برنامۀ هسته‌ای این کشور به جمع‌بندی نهایی رسیدند  که بر اساس آن، در ازای کاهش تحریم‌های سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و امریکا، تهران نیز بخش‌هایی از فعالیت‌‌های هسته‌ای خود را محدود کند.


برجام از 26 دی 1394 اجرایی شد؛ هم‌زمان ایران نیز پذیرفت در راستای اعتمادسازی، موقتاً پروتکل الحاقی پیمان منع تولید و تکثیر تسلحیات اتمی را براساس برجام اجرا کند. به موجب این پروتکل، بازرسان آژآنس اجازه دارند هر زمان لازم، از مکان‌های مورد نظر خود، بازدید کنند.

 

منبع: پرس تی وی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :